Türk halkının fakirliğinin sebebi üretememek

, , Sende yorum yap

Hersey paraya dayaniyot. Para var ise çagdas bir yasam, daha iyi egitim, daha iyi hastahane, daha iyi karakol, daha iyi mahkeme, daha iyi parlamento sahibi olabilirsiniz.
Para gökten yagmiyor. Para demek, üretim demek. Ne kadar üretim, o kadar para. Bir ülkedeki üretimin göstergesi, ülkenin milli geliri. Milli gelir, bir yil içinde ülkede üretilen mal ve hizmetlerin parasal degerini gösteriyor. Ülkede yasayan insanlar mal ve hizmetlerin üretiminin her asamasinda, üretime katkilari oraninda (ki buna katma deger deniliyor) bir gelire sahip oluyorlar. Bu gelir, (kira-rant, ücret, faiz ve kar) seklinde elde ediliyor.
Devlet istatistik Enstitüsü, Türkiye’nin milli gelirini eskiden sadece üretilen mal ve hizmetlerin parasal degerini (katma deger olarak) alt alta toplayarak hesaplardi. Simdi, bir baska hesaplama sekli daha var. Yurt içindeki harcamalari toplayarak, milli gelir rak-kamini hesapliyorlar. Böylece milli gelir rakkamini iki farkli hesaplama sekliyle kontrol etmek imkani ortaya çikiyor.
Geçen hafta içinde Devlet Istatistik Enstitüsü, 1994 Yili Milli Geliri’nin nasil harcandigini gösteren rakkamlari açikladi. Bugün Sayin Okuyucularima, 1994 yili Milli Geliri’ni nasil harcadigimizi anlatacagim. Bunu sunun için anlatiyorum. 1994 yilinda herkes parasizliktan yakindi. Tüketici parasizlik-dan mal alamadi. Yatirimci parasizlik-dan is kuramadi. Devlet parasizlikdan is yapamadi. Açik anlatimiyla 1994 yilindaki durumdan kimse memnun olmadi. Acaba 1994 yilinda ülkede herkese yetecek para vardi da bu para iyi dagitalamadigindan mi böyle oldu?
Iste bu sorunun cevabini bulmak için yapilacak sey, 1994 yili Milli Geliri’nin nasil harcandigina bakmaktir. Sorun dagilimindaki bozukluk mu, yoksa üretim yetersizliginden ortaya çikan fakirlik mi?
Önce yillardir süren bir sorunu, sonra 1994 yilinin özel durumunu hatirlayalim. Sonra dagilima bakalim. Yillardir süren sorun, Türk halkinin yetersiz üretim çemberini kiramamasi. Bati dünyasindaki insanlar yilda 15 bin, 25 bin dolar üretim (kisi basina milli gelir) rakkaminda dolanirken, Türk halkinin yilda 2 bin, 3 bin dolar üretim (kisi basi milli gelir) rakkaminin üzerine çikamamasi. Bu ülkenin genel fakirlik tabfr. losu. Bir de 1994 yilinin özelligi var. 1994 yilinda üretim (kisi basina milli gelir) rakkami geriledi. Nü-
fus artisi ve milli gelirlerdeki düsme birlikte hesaplan-dignda Türk halk 1994 yilinda bir yil önceye göre yaklasik yüzde 7-8 oraninda fakirlesti.
Simdi sizlere, 1994 yilinin, artmayan, tersine gerileyen üretiminden olusan gelirini Türk halkinin nasil harcandigini, (kaba rak-kamlarla yuvarlatilmis rak-kamlarla) anlatayim.
1994 yilinda, cari fiyatlarla (1994 yilindaki fiyatlarla)
üretilen mal ve hizmetlerin parasal degeri (Milli Gelir) 3.900 trilyon lira. (Geliniz bu rakkama 100 diyelim). 1994 yilinda bunun tamamini harcamisiz, bu yetmemis, eldeki stoklardan da 100 trilyon harcamisiz. (Böylece toplam kaynak 100+2 = 102 olmus). Toplam kaynak 102’nin (4.000 trilyon liranin) 78’ini tüketmisiz. Yemisiz, içmisiz. (Bunlarin toplami 3.050 trilyon lira). Toplam kaynak 102’nin 24’ünü ise gönüllü veya zorunlu tasarruflar (vergi gibi) yoluyla sermayeye dönüstürmüsüz. Yatirima yöneltmisiz. (Bunun parasal degeri 950 trilyon lira.)
Milli gelirin tamami tüketilemez. Tam tersine, Milli gelirin ne kadar az bölümü tüketilir, ne kadar çok bölümü tasarruf edilip yatirima yönlendirilir ise üretim o kadar artar. Gelecek yillarin milli geliri o kadar büyür. Ülke o kadar hizli kalkinir.
Biz milli gelirimizin en az yüzde 25’ini tasarruf edip verimli yatirima yönlendirmek zorundayiz. 1994 yili rakkamlarina bakiyoruz. Milli gelirin tasarrufa giden payi (gönüllü ve zorunlu tasarrufa giden payi) yüzde 24 olmus. Demek ki gönüllü veya zorunlu tasarrufa giden pay büyüdügü için tüketime gidecek payin azalmasi diye birsey yok.
Demek ki halkin daha az tüketmek zorunda kalmasinin sebebi milli gelirden tüketime gidecek payin kisilmasindan kaynaklanmiyor. Burada birsey daha sorulabilir: Acaba 1994 yilinda kamu kesimi (Devlet) çok tüketti de halkin tüketimine gidecek para ondan mi azaldi? Rakkamlara bakiyoruz. 1994 yilinda kamunun (Devletin) tüketiminin toplam tüketim içindeki payi sadece yüzde 15, ve milli gelir rakkami içindeki payi sadece yüzde 11 oraninda. Buradan da anliyoruz ki halkin fakirlesmesinin nedeni, kamunun fazla harcamasi da degil. Ama ortada bir gerçek var. Halk zorunlu tüketimi için 1994 yilinda para bulmadi. Bu yüzden tüketim azaldi.
Acaba neden? Tek bir seyden: Üretemiyoruz. Türk halki üretemiyor. Üretim artacak yerde geriliyor. Gelir, üretim ile artar. Üretim artmadikça ne ülkenin geliri artar, ne de halkin geliri artar.
Gelir artmadan hiçbir hükümet, hiçbir devlet halkina refah dagitamaz. Daha iyi ücret veremez. Daha iyi okul, da-ha iyi hastahane yapamaz. Ekonominin bu temel ilkelerini bilmez isek oldugumuz yerde dönüp dururuz.
Milli Gelir’i 1994 Yilinda
Nasil Harcadik?

(Yuvarlatilmis Rakkamlar)
Trilyon TL. Yüzde Dagilim
Milli gelir………………..3.900……………..100.0
Tük. Harcamalari……………3.050………………78.0
-Özel………………………2600
-Kamu……………………….450
Tasarruf/Sermaye-Yatirim………950………………24.0
– Özel………………………750
-Kamu……………………….200
Stokdan Yenilen………….. ..-100………………-2.0

 

Sende yorum yap