Toplu Çiftlikler Projesi

, , Sende yorum yap

Güneydogu Anadolu’daki insanlarimiz için bir yerlesim ve üretim projesi gelistirilmis. Bu projeye “Toplu Çiftlikler Projesi” adi verilmis. Insallah kagit üzerinde kalmaz. Uygulamaya kisa sürede baslanir.
* * *
“Toplu Konut Idaresi” birseyler yapiyor da neden “Toplu Çiftlikler idaresi” kurulmuyor?
Toplu Çiftlikler Idaresi de, aynen Toplu Konut Idaresi gibi, arazi kamulastirir. Toplu Konut Idaresi nasil ‘Toplu Konut için” arazi tahsis ediyor ise, Toplu Çiftlikler Idaresi de “Toplu Çiftlikler için” arazi tahsis eder.
Ancak, tarimin özelligi var. Arazi kamulastirip, insanlara çiftlik olarak tahsis etmekle is bitmiyor. Bu çiftliklerin üretime yönlendirilmesi gerekiyor…
Sonra yeni bir örgütlenmeye gitmek zaman alacak. Halbuki uygulamaya biran önce geçmekte yarar var. Isin beklemeye tahammülü yok.
O halde mevcut sistem içinde projeyi isletmenin yaran ortaya çikiyor. Bakiniz mevcut sistemde “Toplu Çiftlikler Projesi” nasil isleyecek?
Öncelikle Güneydogu Anadolu’da ve öncelikle Diyarbakir dolaylarinda, “Arsa Ofisi” araciligiyla, Hazine arazilerinin, kamuya ait arazilerin yogun oldugu bölgelerde genis bir alan ka-mulastinlacak.
Bu genis topraklar hayvancilik ve tanm özelligine göre, en az yirmibe-ser ve beser dönümlük parçalara ayrilacak. Tanm ile ugrasacak ailelere ortalama yirmibeser, hayvancilik ile ugrasacak ailelere ortalama beser dönümlük toprak tahsis edilecek.
– Ilk asamada tarim ve hayvancilik yapmaya niyetli bin ailenin birinci proje kapsamina alinmasi düsünülüyor.
– Toplu Çiftlikler Projesi’nin kamulastirma ve alt yapi giderleri “Toplu Konut Fonu”na benzer bir fondan karsilanacak.
– Toprak tahsis edilen ailelere, kendilerine ait toprak üzerinde, 50 metrekarelik tip projelere uygun konutlarin insa etmeleri için malzeme ve para yardimi yapilacak. Imkanlar çerçevesinde konutlarin ana çekirdekleri toplu olarak yaptirilip, arazi ile birlikte ailelere teslim edilecek.
– Simdilik “Toplu Çiftlikler idaresi” kurulmayacak ve bu projenin yürütülmesi ve koordinasyonu görevi Ziraat Bankasi’na verilecek. Ziraat Bankasi’nin bu konuda deneyimi var. Bir zamanlar “Kontrollü Zirai Kredi” projesi adi altinda, Amerikan yardimi ile baslatilan bir proje çerçevesinde, sulama, kaliteli tohum, gübre, süt ve et hayvanciligi hizmetlerini Ziraat Bankasi götürmüstü.
– Ziraat Bankasi içinde olusturulacak “Toplu Çiftlikler Idaresi”, Ziraat Bankasi imkanlarini Tanm Bakanligi imkanlari ile birlestirecek, tarim alanlarinda tarimsal üretimi, hayvanciliga tahsis edilen arazilerde et, süt hayvanciligini veya kümes hayvanciligini gelistirecek.
– Toplu Çiftlik olarak tahsis edilen arazinin özelligine göre hangi tarim-sal üretimin hangi tür hayvanciligin yapilacagini Ziraat Bankasi sorumlulugunda bankanin ve Tanm Bakanligi’nin uzmanlari belirleyecek.
Üreticiye, tohum, gübre, ilaç, damizlik, tarim aletleri yardimlarini banka koordine edecek, üreticinin ü-rünlerinin pazarlanmasi konusunu banka örgütleyecek. * * *
Sayin Okuyucularim… Bugüne kadar “Çek… çak… çak…” diye anlatilan seylerin bir kisminin olmadigini gördük…
Ama ben bunun olabilecegine inaniyorum. Herseyden önce olmasi gerektigine inaniyorum. Çünkü Güneydogu Anadolu’daki bugünkü panigi, göçü önlemenin, morali düzeltmenin yoludur bu… Bu is “at ile deve” de degildir… Yeter ki bu projeye sahip çikabilecek bir kisi Ziraat Bankasi’nin basina Genel Müdür olarak atansin…
Ziraat Bankasi’nin kurulus amaci bu tip isler yapmaktir. Ziraat Bankasi 1965-1975 yillan arasinda “Kontrollü Zirai Kredi” uygulamasi ile, “Hayvancilik” ve “Yas Meyve ve Sebze” projeleri ile buna benzer hizmetleri gerçeklestirmistir.
Iyi düsünülmüs bir proje öldürülmemeli, “oldurulmalidir”.

 

Sende yorum yap