Toplam savunma harcamaları 300 trilyon liranın altında

, , Sende yorum yap

Savunma harcamalari konusunda kimse bir rakkam vermez, kimse bir açiklama yapmaz. Neyin ne oldugu bilinmez. Bu nedenle degisik rakkamlar ortaya atilir.
1993 yili sonunda Basbakan Tansu Çiller’in “1992 yilinda 100 trilyon lira olan savas maliyetinin 1994 yilinda 400 trilyon liraya çikacagini” söylemesi, “1994 yilinda terörü i-yice çökertecegiz, bu ugurda 400 trilyon lira harcayacagiz” diyerek, “üzerine basa basa bir rakkam vermesi”nden sonra “kafalar iyice karisti”.
(1) Bu rakkam 1994 yili bütçesinde olmadigina göre demek ki, terör için harcamalar bütçe disindan yapiliyordu.
(2) Sadece terör için bu kadar harcama yapildigina göre demek ki, toplam savunma harcamalari 500 trilyon liranin üzerinde idi.
Türkiye’yi izleyen yabancilar, bu rakkami e-sas aldilar. Ünlü “Reuters” haber ajansi bu rakkami “insafli bir sekilde” dolara çevirdi. Dünyaya “Güneydogu Anadolu’da terörle mücadelenin Türklere faturasi her yil 6 milyar dolar” diye bir haber yaydi.
Cem Boyner simdi bu “6 milyar dolar” rakkamini kullaniyor. Ben de yazilarimda “400 trilyon liralik” harcamadan sözediyo-rum.
Geçen gün beni DPT eski Müstesarlarindan ilhan Kesici aradi. Ve isin esasini anlatti.
Ilhan Kesici bana sunlari söyledi:
(1) Savunma harcamalarinin tamami Bütçe’den yapilir. Bütçe disi yapilan hiç bir savunma harcamasi yoktur. Sadece savunmaya fonlardan yapilan katkilar, dis kredi ile saglanan imkanlar o yilin bütçesinde görülmeyebilir.
(2) Terör için 1994 yilinda 400 milyar dolar harcanacagi konusundaki açiklama Basbakan Tansu Çiller’in bir yanlis anlamasindan kaynaklanmistir.
1994 yili bütçe teklifi hazirlanirken “Transfer Ödenekleri” olarak 400 trilyon lira ayrilmistir. Bu büyük rakkamin ne olacagini soran Basba-kan’a “büyük kismi, terör ile ilgili harcamalardan olusuyor” denildiginden, Basbakan muhtemelen yanlis bir anlama ile, ertesi günü gazetecilere “1994 yilinda teröre 400 trilyon lira harcanacak” diye beyanat vermistir.
* * *
DPT eski Müstesan Ilhan Kesici’nin bana anlattigina göre, “Bütçeye açiklikla konula-mayan savunma harcamalari ile törer harcamalarinin ödenekleri” Bütçe’deki
‘Transfer Ödenekleri” kalemi içinde yer almaktadir. 1994 Bütçesinde 400.trilyon olarak gözüken toplam Transfer Ödenekleri’nin yaklasik yüzde 27’si ile yüzde 30’u, açik anlamiyla yaklasik 120 trilyon lira, bu fasildan savunma harcamalarina ve terör ile mücadele harcamalarina tahsis edilmektedir.
Maliye Bakanligi’nin 1994 yili bütçe teklifinde Milli Savunma Bakanligi ödeneginin yaklasik 80 trilyon lira oldugu görülüyor.
Maliye Bakanligi bütçesinden ödenen ordu mensuplarinin maaslarini buna ekleyiniz. Transfer Ödenekleri’nden gelecek yaklasik 120 trilyon lirayi ekleyiniz. Yatirim Ödenekleri’nden, fonlardan, vakiflardan, dis yardimlardan, dis kredili alimlardan gelecek paralan toplayiniz. 250-300 trilyon liralik toplam bir savunma bütçesi ortaya çikar.
Surasi bir gerçek ki, “terör ile mücadele” adi ile Güneydogu Anadolu’da süregelen mücadelenin faturasinin tamami MSB Bütçesi’nden çikmiyor. Baska isimlerle bütçede yer alan ödeneklerden de bu harcamalara katki var. Ama bir baska gerçek daha var. Milli Savunma Bakanligi’nin harcamalarinin tamami da “terörden” kaynaklanmiyor. Terör olsa da olmasa da ordunun yapacagi cari harcamalar, yatirim harcamalari var.
Önemli olan su: Acaba terörü önleme o-perasyonunun savunma harcamalarinin yükü nedir? isi söyle ortaya koyalim: Terör olsa da olmasa da ordu belli sayida personeli giydirecek, yedirecek, donatacakti. Simdi bunlara ek olarak bir ihtiyaç ortaya çikfa. Terör olmasa da Güneydogu Anadolu’da belli sayida asker bulunacakti. Simdi bunlara ek olarak bir ihtiyaç ortaya çikti. Terör olmasa da ordu belli silahlan alacak, belli miktarda benzin, mermi yakacakta. Simdi bunlara ek bir ihtiyaç ortaya çikti, iste bu ek ihtiyaçlarin faturasi acaba nedir?
DPT eski Müstesarlarindan Ilhan Kesici bu konuda bir tahmin yapiyor, ilhan Kesici’ye göre terörle mücadele harcamalarinin savunma harcamalarina ek yükü yilda l milyar dolar dolayindadir.
Devletin açiklamasi gereken rakkamlari bulamayip, beyanatlar ve kisisel açiklamalarda ortaya konulan rakkamlarla dogru yorumlar yapmak imkansiz ama, ne edersiniz ki, savunma gibi önemli bir konuda kamuoyu olarak yeterince bilgilendirilmedigimizden bulabildigimiz, duyabildigimiz rakkamlari degerlendirmekten baska yapacak sey kalmiyor.

 

Sende yorum yap