T’nin özelleştirilmesi

, , Sende yorum yap

PTT’nin “T” sinin özellestirilmesini tartisirken neyi tartistigimizi bilelim diye, bugün Sayin Okuyucularima bazi temel bilgiler verecegim. Bu bilgileri özellestirme idaresi Bas-kanligi’ndan aldim.
Bugüne kadar ben, neyin nasil satilacagini, satilan paranin nasil paylasilacagini bilemiyordum. Saniyordum ki, T’nin hisselerinin tamamini yabancilara satabiliriz. Saniyordum ki, satistan gelen paranin tamami ile iç borçlan tasfiye edebiliriz. Halbuki bu konuda kanun ile birçok sey önceden baglanmis.
1994 yilinin basinda bir kanun ile T, PTT’den ayrilmis ve “Türk Telekomünikasyon A.S.” adini almis.
“Ulusal ekonominin hedeflerine uygun olarak kârlilik ve verimlilik dogrultusunda telekomünikasyon alaninda çalismak, sermaye birikimine yardim etmek, daha fazla yatirim kaynagi yaratmak, telekomünikasyon sektöründe yatirim, tesis ve isletmeciligi yapmak” amacini tasiyan TTAS’in otomatik santral kapasitesi 14 milyon hat. Kapasite bakimindan Türkiye dünyanin ilk 12 ülkesinden biri durumunda. Ayrica kullanim özellikleri bakimindan da Türkiye dünyanin önde gelen ülkeleri arasinda. Türkiye’de yüz kisiye düsen hat sayisi 22,65, yüz kisiye düsen abone sayisi ise 19,97.
Bildigimiz “klasik” telefon yaninda mobil telefon haberlesmesi saglamak amaciyla kurulmakta olan GSM sisteminde de Türkiye önlerde geliyor. Ve epeyce yol almis durumda. Yapilan anlasmalara göre 2 ayri sebekeden olusan GSM sistemi 3 ayn faz halinde 5 yil içerisinde ülkenin tümünü kapsayacak.
Uydu sistemleri de Türkiye’nin yurtdisi haberlesmesinde önemli rol oynuyor. Türkiye, Uydular Araciligi ile Haberlesme Uluslararasi Teskilati (INTEL-SAT), Uydular Araciligi ile Haberlesme Avrupa Teskilati (EUTELSAT) ve Uydular Araciligi ile Deniz Haberlesmesi Uluslararasi Teskilat (INMARSAT) üyesi.
Avrupa, Türkiye ve Orta Asya’nin kapsama alani içerisinde bulundugu ilk Türk uydusu TÜRKSAT 11 Agustos 1994 tarihinden bu yana uzayda dönüp duruyor.
Marmaris’te termine olan ve halihazirda hizmete girmis olan Emos-1 ve SEA-ME-WE-2, Istanbul’da termine olacak ve gelecek yil hizmete girecek olan ITUR, KAFOS Fiber Optik Kablo Sistemleri üzerinden Türkiye Dogu Akdeniz’de Orta Dogu ve Uzak Dogu ülkeleri ile Avrupa ve eski Dogu Bloku ülkeleri arasinda önemli ölçüde transitlik yapabilecek hale gelecek.
1995 yili Mayis ayinda TBMM’den geçen 4107 sayili “Telgraf ve Telefon Kanununa Bazi Ek Maddeler Eklenmesine, Bazi Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun” ile, TTAS’in hisselerinin en çok %49’unun özellestirilebilecegi hüküm altina alinmis. Bu hisselerden %10’unun TC. Posta isletmesi Genel Müdürlügü’ne bedelsiz olarak devri ka-
nunda öngörülen bir husus. Ayrica hisse satisinda T.C. Posta isletmesi Genel Müdürlügü ile TTAS sirketi çalisanlari ve küçük tasarruf sahiplerine %5, gerçek ve tüzel kisilere %34 pay ayrilacagi da hüküm altina alinmis. Yine ayni kanunla, TTAS hisselerinin deger tesbiti ve satas islemlerinin özellestirme idaresi Bas- kanligi tarafindan yürütülmesi ve nihai devir islemlerinin de Özellestirme Yük-
sek Kurulu’nca onaylanmasi öngörülmüs. Ayrica isletme lisans ve ruhsatina iliskin deger tesbit ve ihale islemleri de özellestirme idaresi Baskanli-gi’nca yürütülecek ve so-nuçlandirilacak.
Bu çerçevede TTAS hisselerinin satisindan elde edilen gelirin,
– %20’si kadari posta hizmetlerine,
– %20’si kadari telekomünikasyon hizmetlerine aktarilacak.
Lisans ücretlerinin ise,
– %20’si kadari telekomünikasyon hizmetlerinin gelistirilmesinde kullanilacak. Bu miktarlar ve kullanim alanlari Bakanlar Kurulu Karan ile belirlenecek, kalan kisim Hazine’ye borç ödemelerinde kullanilmak üzere devredilecek.
Sayin Okuyucularim kanunda belirlenen oranlara dikkat buyurunuz… özellestirme, özellestirme diye… T’nin satilabilecek hissesi küçülmüs, küçülmüs… Yüzde 34’lere kadar inmis. Satistan gelecek para da baglanmis… Kalan öyle sanildigi gibi iç borçlarin tamamini tasfiye edecek bir sey degil…
Anlatima devam edelim… özellestirme isini (yahut da satilacak azicik payin satis islemini) yapacak olan özellestirme idaresi Baskanligi ne yapiyor, onu anlayalim…
Özellestirme idaresi Baskanligi TTAS hisselerinin satisi konusunda danisman konsorsiyum seçimine çalisiyor. Danisman konsorsiyum içinde yatirim bankaciligi, denetim, hukuk, yönetim konularinda ihtisas sahibi firmalarin yer almasi bekleniyor.
20 yatirim bankasindan alinan basvurular dogrultusunda ön eleme yapilmis ve 6 konsorsiyumdan olusan kisa liste olusturularak Dünya Bankasi’ndan onay alinmis.
Konsorsiyum seçim islemlerinin Kasim ayi içerisinde sonlandirilmasi bekleniyor.
Konsorsiyumun seçilmesinden sonra çalismalar 2 asamada sürdürülecek. (1) Ilk asama TTAS’nin özellestirmeye hazirlanmasi ve gerekli altyapinin olusturulmasina yöneliktir. Bu asamada yapilacak çalismalar sonucunda TTAS’nin özellestirilecek hisselerinin özellestirme yöntemleri belirlenecek (Stratejik Yatirimciya Blok Satis ve/veya Uluslararasi Arz), (2) Ardindan 1996 yilinin Haziran ayina kadar gerçeklestirilmesi hedeflenen ikinci asamada, seçilen özellestirme yöntemine ait uygulamanin ilk bölümü tamamlanacak.
Ilk bölüm denilen sey de su: TTAS’in tamaminin degeri için iki rakam var. Bazilari 20 milyar dolar eder, bazilari 30 milyar dolar eder diyorlar. Tahmin ediliyor ki, yüzde 34 hisse yabancilara satilabilir… Eger tamamina 20 milyar dolar dersek, yüzde 34 hisse en az 7 milyar dolar getirir… Ilk bölümde yüzde 12 kadar hissenin “blok” satisi öngörülüyor-mus.. Yüzde 12 hisse en az 2.5 milyar dolar getirir… Yapilan hesaplar ve bekleyisler bunlar…
TTAS’in hisselerinin satisi çalismalari yaninda 4107 sayili Kanun çerçevesinde GSM lisanslarinin verilmesine yönelik altyapi çalismalari tamamlanmis. GSM lisanslarinin 1995 yili içerisinde verilmesi hedef alinmis.
Keske ben bunlari ögrenmese idim de, “ümitlerim kirilmasa” idi… Ben de su T’yi bir an önce satsak da iç borçlardan kurtulsak diye bekliyordum…

 

Sende yorum yap