THY’de indirimler ve kartlar kaldırılıyor

, , Sende yorum yap

Türk Hava Yollari’nin Özellestirme idaresi’ne devredilen kamu paylan satisa sunulacak, özellestirme programinin önemli bir dilimini olusturan THY’nin hisse senetlerinin satisindan önce, yabanci kuruluslar sirketi “degerlendiriyor.” “Kaç paralik bir sirket” oldugunu tesbite çalisiyor.
Bugüne kadar bir kamu kurulusu olarak isletilen THY’de yolculara taninan bazi ayricaliklar vardi. Bunlar bedava veya yüzde 50 tenzilatli bilet satislari ile degisik uçus kartlariyla saglanan avantajlardi.
THY yönetimi özellestirmeye hazirlik çalismalarinin birinci asamasi olarak bedava biletleri sinirladi. Milletvekillerine, basin mensuplarina, sporculara taninan yüzde 50 indirimi yüzde 30’a indirdi.
Kimse sesini çikarmadi. Ama TBMM Baskani, “Milletvekillerinin yüzde 50 tenzilatini nasil yüzde 30’a indirirsiniz?” diyerek yapilani protesto etti.
Ve çok ilginç bir gelisme oldu. Milletvekillerinin indirim orani yüzde 30’dan eskisi gibi yüzde 50’ye çikarilamayinca, TBMM Baskanligi baska formül arayisina girdi. Alinan bilgilere göre aradaki 20 puanlik fark TBMM bütçesinden karsilanacak ve milletvekilleri gene de vatandasin ödedigi paranin yarisini ödeyerek uçacak! Hayirli olsun.
özel sirket olma hazirligindaki ikinci adim, belli kisilere ayricalik taniyan uçus kartlarinin kaldirilmasi.
Her havayolu isletmesi yolculari kendine baglamak için uçus karti verir. Bu kartlar isme yazilidir. Kart sahibi ne kadar mil uçus yapar ise, bu miller bir hesapta birikir. Uçus mesafesinin uzunlugu ile ölçülü olarak yolcuya farkli renklerde kartlar verilir. Bu farkli renklerdeki kartlar yolculara farkli ayricaliklar saglar. Yolcu belli uçus milini doldurdugunda ödül olarak ücretsiz bilet hakki kazanir.
Bu ayricalik degil, her yolcunun yararlandigi bir uygulamadir. THY’de de “Frequent Flyer” adi ile adlandirilan bu tip “Kirmizi, Bronz, Gümüs ve Altin” renkli kart uygulamasi vardir.
Buna ek olarak THY “önemli kisilere”, “Cour-tesy Card” adi altinda “ikram kartlari” dagitir. Bu kartlarin dagitiminda uçus milli dikkate alinmaz. Fakat bu kart sahiplerinin de yaptiklari uçuslar bedava bilet hesabina girer.
Courtesy Card sahipleri havaalanlarinda özel salonlarda agirlanir. Uçakta yer var ise ön siralarda oturtulur. Bu uygulama l Kasim 1998 tarihinde sona eriyor. Courtesy Card’lar ile Frequent Flyer kartlari geçerligini yitiriyor.
l Kasim 1998 tarihinden sonra THY, (Swissair, Sabena, Avusturya, Portekiz ve AOM Fransiz Havayollari) ile ortak uçus karti uygulamasina geçiyor.
Bu yeni kart sisteminde, iki farkli kart var (1) Her yolcuya istegi üzerine verilen Oualifly Flayer isimli, uçus milli biriktirme karti ile (2) Belli uçus milini dolduran ve muhafazasi için her yil belirlenen ölçüde uçus yapanlarin sahip olabildigi ve uçusu her yil sürmesi halinde koruyabildigi “Travel Club” karti. Bu uçus kartlarinin THY’nin eski kartlarindan farki, sadece THY uçaklariyla uçusta degil, havuza dahil diger sirketlerin uçaklariyla uçuslarin ve havuza dahil otel ve diger turistik tesislerdeki harcamalarin da mil hesabina girmesi ve kart sahiplerinin bedava uçus bileti ve diger avantajlardan daha kolay yararlanabilmesi.
l Kasim 1998 tarihinde THY, eski kart sahiplerine yeni kartlari verecek. Eski kartlardaki uçus mili birimi yeni kartlara geçecek. Ancak bundan böyle hiç bir kart sahibi “özel durumu” nedeniyle ayricaliktan yararlanamayacak. Fazla uçan kartini koruyacak, daha çok imkâni kullanacak.
THY’nin eski kart uygulamasiyla bedava uçus hakki kazananlarin bu haklarini 2000 yilindan önce kullanmalari gerekiyor. O tarihten sonra haklari yanacak.

 

Sende yorum yap