The Plain Dealer

, , Sende yorum yap

The Plain Dealer ABD’de Clevland sehrinde 154 yildir yayinlanan bir günlük gazetenin adi. Günlük 500 bin, pazar günleri l milyonluk baskisi ile Ohio Eyaleti’nin en büyük, ABD’nin 14’üncü büyüklükteki günlük gazetesi. Bu gazeteyi “Dede” Vail kurmus. Ben yetmis yasinda iken “Torun” Thomas Vail’i tanidim.
The Plain Dealer gazetesini yayinlayanlardan yardimcisi W.Bernard editör Mary Anne Sharkey, yazar Joseph Dirch, editör Thom Greer, gazetenin genel müdürü Alex Maschaskee, reklam müdürü Stan Rosenberg ve pazarlama müdürü Robert Thrasher ile birlikte oldum. Thomas Vail, aileden kalma 450 dönümlük bir arazi içinde yüzyillik bir evde yasiyordu. Evi taninmis ressamlarin tablolari ile taninmis yazarlarin kitaplarinin ilk baskilari ile doluydu. Kendisi çok renkli bir kisiy-di.Ve de gazeteyi kurup bugünlere getiren Vail ailesinin, “gazeteciligi meslek olarak kabul eden” hayattaki son ferdiydi. Aile fertleri arasinda dagilmis olan hisseler bir süre önce Amerika’nin en büyük yayin kuruluslarindan birinin eline geçmis. Bu kurulusun adi “Newhouse Grubu”. Nevvhouse Grubu’nu, “Baba” Newhouse, kurmus. Bugün “Ogul” Samuel Newhouse yönetiyor. Amerika’nin önde gelen periyodiklerinden Vogue, Mademoiselle, Gentlemen’s Quarterly, Vanity Fair, New Yorker bu grup tarafindan çikariliyor. Ünlü “Random House” kitap basim evi de bu gruba ait. Grubun elinde 29 günlük gazete var.*The Plain Dealer de bunlardan biri. Grubun “Newhouse Communication” adli dali ise kablolu W isletiyor. Ünlü 7’nci kanal bu grubun elinde.
Gazetenin mülkiyetinin Vail ailesinden Newho-use Grubu’na geçmesi yayin politikasinda hiçbir degisiklik meydana getirmemis. The Plain Dealer, bagimsiz bir gazete. Fakat her olay karsisinda belli bir politika izliyor. Yayin politikasinda uyuma özen gösteriliyor. Bunun için her sabah saat 10.00’da 6 editör ve siyasi karikatür çizen sanatkar, yayin müdürünün baskanliginda toplanip, günlük olaylar karsisinda gazetenin ana politikasinin ne olacagini belirliyorlar. Çünkü her haber tarafsiz olarak okuyucuya aktariliyor ama köse yazilarinda ve karikatürde bir mesaj sözkonusu… Bu mesajlar arasinda çeliski olmamasi, mesajlarin gazetenin yayin politikasi ile çelismemesi önemli.
Gruba bagli bir gazete olarak The Plain Dealer, bagimsiz bir isletme niteliginde yönetiliyor. Fakat yaratilan her fon, grubun çanagina aktariliyor. Ihtiyaç oldukça bu çanaktan para kullaniliyor.
Büyük ve pahali yafanin projeleri Grup tarafindan onaylandiginda kaynak da Grupça tahsis ediliyor. Yayinci grubun sermaye sahiplerinin politik tercihlerinin hiçbir sekilde islerine yansimamasi nedeniyle, Gruba bagli diger 28 gazetede oldugu gibi The Plain Dealer’de de yayin politikasina hiçbir sekilde müdahalede bulunulmuyor.
Grup için önem tasiyan gazetenin karli bir isletme olmasi.
Ohio eyaletinde Cleveland kentinde çikan bir gazetenin günde 500 bin, Pazar günleri l milyon
satmasinin ardinda yatan dagitimdaki basan. Amerika’da gazete satabilmenin yolu evlere, ofislere sabah gazeteyi dagitabilmektir.. Yoldan gelip geçen gazete alsin diye beklerseniz birsey satamiyorsunuz. Bu Türkiye’deki gazetelerin örnek almalari gereken bir sistem. Inanilmayacak bir rakam fakat, The Plain Dealer’in dagibm bölgesindeki toplam nüfus sadece 2 milyon kisi. Demek ki o bölgede yasayan 4 kisiden biri her gün mutlaka The Plain Dealer gazetesini aliyor. The Plain Dealer’de ve diger benzeri eyalet gazetelerinde çalisanlar ile New York Times veya Washington Post gibi ünlü gazetelerde çalisanlar arasinda ücret bakimindan büyük farkliliklar olmadigi anlatiliyor.
Genel olarak gazetenin ücretleri sendikalarca belirlendiginden ayni hizmet süresindeki gazetecilerin benzer rakamlar dolayinda ücret aldiklari biliniyor. Tabii ki çok parlak isimler bunun disinda.
Yazisina adi konulan bir yazarin yillik ücreti 50-70 bin dolar dolayinda. Sayfa sorumlulugu ve yazi isleri müdürü sorumlulugu tasiyanlar da benzer ücreti aliyorlar.Tecrübeli muhabirlerin yillik ücretleri ise 35-45 bin dolar dolayinda.
Thomas Vail, günümüzde genel olarak “sütun yazarligi” ile “editorial” denilen yazi seklini ayiriyor. “Editorial tür yazi” da, olaylarin ve haberlerin degisik yönü, tarafsiz bir sekilde incelenerek okuyucuya toplu olarak aktariliyor.
Thomas Vail, “sütun yazarlarinin ise uzaydan mide ilacina, fikradan dünya meselelerine kadar her konuda” ahkam kesmelerinin artik okuyucuyu ilgilendirmedigi görüsünde. Anlattigina göre birkaç yil önce gazetede isimleri ile yazilan çikan 30 köse yazarinin yazilarini yayinlamama karari aldiklarinda, okuyucudan önemli bir tepki gelmemis. Sadece bes okuyucu mektupla “neden böyle yaptiniz?” diye sormus.
Thomas Vail’e göre günümüzde okuyucu “haber ve bilgi” ariyor. Köse yazarinin, veya isim ile yazi yazanlarin devamli haber ve bilgi aktarmalari gerekir. Bunu da hergün yapmak çok zor..
Vail, gazete mutlaka okuyucunun hosuna gidecek haberlere, yazilara yer vermemeli, okuyucuya, topluma, ülkeye karsi basinin sorumlulugu çerçevesinde, aydinlatici, sanati ve kültürü yükseltici, daha iyiye yönlendirici yazilan, resimleri ihmal etmemelidir diyor.
The Plain Dealer bugüne kadar seçimlerde hiçbir partinin pesine takilmamis. Genel Yayin Müdürü gazetenin seçimlerde partiler karsisindaki durumunu söyle anlatiyor:
“Gazete körü körüne güçlü görülen, seçimi kazanacagi tahmin edilen partinin pesine takilmaz, karsisina da geçemez. Ilk önem verilecek sey “ahlakli ve yetenekli” politikacilarin desteklenmesidir. Partileri ne olur ise olsun bu tip insanlar ortaya çikarmali, ahlaksiz ve yeteneksizler teshir edilmelidir.”
Sekiz yildir yazilarimi yayinlayan “gazetemin”, onuncu yilini kutlarken, “basin ile ilgili bir yazi” hazirlamak istedim. Insallah Sabah da yüzyili deviren bir “müessese” olarak basanli yayin hayatini sür-dürür.

 

Sende yorum yap