TEV herbiri için yılda 1.8 milyar lira ödeyerek ABD’de öğrenci okutuyor

, , Sende yorum yap

Üniversitede 4 yillik egitime “lisans” egitimi deniliyor. Bunun üzerine (l ile 3 yil süren) Master derecesi veya (2 ile 4 yil süren) Doktora derecesi almak için yapilan ek ögrenime “lisans üstü egitim” adi veriliyor.
ABD’de, binaltiyüzden fazla üniversite var. Bunlarin yarisa yakini lisans üstü egitim veriyor. Üniversiteler genel olarak ve lisans üstü egitimi veren okullar da ö-zelliklerine göre bir siralama içinde. Her üniversite bu siralamada basa geçme yansinda. Siralamada basta gelen üniversitelerde, lisans üstü egitim için bir yillik okul ücreti 20 bin dolar ile 30 bin dolar arasinda. Buna, yol, yiyecek, yurt-konaklama, kitap ve yasama parasini ekleyiniz. Türkiye’den “lisans üstü egitim için” ABD’de iyi bir okula gitmenin yillik faturasi 40-60 bin dolara çikar. Bugünkü kurdan bunun karsiligi, l milyar 500 bin veya l milyar 800 bin liradir. Hangi babayigit maasli veya ücreti! Türk vatandasi, iki-üç yil için 4-5 milyar lira parayi bulup da çocuguna ABD’de iyi bir okulda “lisans üstü” egitim yaptirabilir?
* * *
“Yaptiramiyorsa, yaptirmasin…” Diyemezsiniz… Eger dünya pistlerinde yabanci ülkelerin insanlariyla esit sartlarda yarisacaksiniz, siz de çocuklarinizi onlarla esit’ düzeyde hazirlamak yansa baslatmak, zorundasiniz.
Kisi basina yilda 50 bin dolar ögretim ücreti (karsiligi 1.-2.0 milyar lira ettiginden ) aileler için karsilanamayacak bir külfettir. Fakat devlet için hiçbirsey degildir. Devlet her yil bin ögrenciye 50 biner dolar verip yurt disinda ögretime gönderse 50 milyon dolar eder. Bu para devlet için findik fistik parasidir. Ama gelin görün ki.bunun ö-nemini anlayacak “adama” veya “kadina” ihtiyacimiz var. Onu nereden bulacagiz?
* * *
Allahtan, 1967 yilinda Vehbi Koç’un önderliginde 205 “adam ve kadin” biraraya gelmis, “maddi destege ihtiyaci olan basarili ögrencilere burs vermek amaciyla”, Türk Egitim Vakfi’ni kurmus.
TEV, 27 yildir, bagis yoluyla Vakifa intikal eden arazi, arsa ve binalari degerlendirip bunlarin geliriyle binlerce ögrenciye burs veriyor. Buna ek olarak “TEV Çelenk Bagisi” gelirleriyle üniversite gençlerini okutuyor.
TEV’in özelligi su: Buraya yapilan bagis, tek kazana girmiyor. Her bagis ayri bir fon olarak (sanki bir müstakil vakif imis-çesine) yasatiliyor, isletiliyor. Bir dügünde, bir ölümde yapilan çelenk bagislari

toplami 20 milyon lirayi astiginda o bagis ayri bir fon teskil ediyor. Geliriyle ögrenci okutuluyor. TEV bugüne kadar yurt disinda 400 gence “lisans üstü egitim” imkani saglamis.
* * *
TEV, bu yil üniversite mezunu 35 genç seçmis. Bunlari;yurt disindaki en iyi üniversitelere egitime yolluyor. Okul paralarini, yol paralarini veriyor. Bu yil seçilen 35 ögrencinin katildiklari bir törende bulundum. Iki gün önce istanbul’da Divan O-teli’nde TEV’in kurucusu, hamisi, baskani Vehbi Koç’un baskanlik ettigi toplantida 35 genç kendilerini tanitti. Kim olduklarini, nerede okuduklarini, nereye gideceklerini anlatti. Çogunlugu 1970-1971-1972 dogumlu olan, bu yil 4 yillik üniversite egitimini tamamlayan, en iyi okullardan en iyi derecelerle bitirmis bu gençlerin konusmalari beni bir etkiledi, bir etkiledi anlatamam.
Gözyaslarimi tutamiyorum. Biri gidiyor, biri geliyor. Hangi okullan hangi derece ile bitirdigini, hangi sinavlari hangi derece ile tamamladigini, ailelerinin kim oldugunu anlatiyor. Hepsi konusmasini ‘TEV bu imkani saglamasa idi, bizi
yurt disina gidip, lisans ustu egitim yapma imkanimiz olamazdi. Bize bu imkani sagladigi için Vehbi Koç’a ve TEV’e tesekkür ederiz. Amacimiz, ülkemize dönüp, vatana millete hizmet etmek…” diye bitiriyor. Baktim… ki izleyicilerin çogu benim kadar duygulanmis. Hayranlik ve takdirle gençleri izliyor.
Ancak ilginç olan su: Bu basarili gençlerin tamamina yakini büyüksehirlerin liselerinden mezun olmus, iki veya üç en basarili üniversitede okumus memur, çocuklari. Bogaziçi’nden 14 ODTÜ’den 10 Bilkent’den 8 ögrenci, seçimde basari kazanmis. Marmara. Üniversitesi .ingilizce bölümünden, ITÜ’den ve MSÜ Devlet Konservatuvari’ndan birer ögrenci 35 kisinin arasina girebilmis.
Tekrar ediyorum. Türkiye gençlerinin baska uluslarin yarisçilariyla ayni pistlerde yarismasini bekliyorsak, gençlerimize en az onlarin sahip oldugu egitim imkanlarini saglamaya mecburuz. Bu konudaki katkilari için TEV’i kuranlardan yasatanlar, bagista bulunanlardan Allah razi olsun. Kamu sektöründe, özel sektörde Türkiye’yi “dinazor-larin elinden” bu geçler kurtaracak. Türkiye’yi çagdas dünyaya bu gençler tasiyacak. Ne iyi olur her yil, bin genci yurt disinda seçkin okullarda “lisans üstü” egitime gönderecek bir sistemi kurabilsek!..

 

Sende yorum yap