TEMA “erozyon” sorununu halka öğretti

, , Sende yorum yap

Türkiye genelinde halka sormuslar “Toprak erozyonu ne demektir?” Biliyor musunuz?” Her 100 kisiden 64’ü “biliyorum” cevabini vermis. Her 100 kisiden 44’ü TEMA’nm ne is yaptigini bilmis.
TEMA dört yil önce kuruldu. TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Agaçlandirma ve Dogal Varliklari Koruma Vakfi’nin kisaltilmis ismi. TEMA’yi kurulusundan bu yana sirtlayarak götüren çok sayida insan var.
TEMA’nm iki sembolü Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyigit…
Bu iki sembol isim, erozyon nedeniyle Türkiye’nin toprak kaybinin yaratacagi tehlikeleri halka anlatmada basarili oldu. TEMA, “Türkiye Çöl Olmasin” sloganini yerlestirdi.
TEMA kisa sürede basariya ulasti
TEMA’yi kuranlar, yönetenler, kurulus amaci dogrultusunda kamuoyu yaratmada çok basarili oldu. TEMA Türkiye’de her yasdan, her çevreden, her gelir grubundan insanlarin ortak destegini alan az sayidaki kurulustan biri.
Böyle bir kurulusun çalismalarini sürdürebilmesi tabii ki “insan becerisi” yaninda, “para destegi” ile mümkün.
Son yillarda TEMAya önemli bagislar yapiliyor. Acaba TEMA bu bagislardan ne gelir sagliyor, sonra bu paralari ne yapiyor? Bunu merak ettim. Ögrendim.
1996 yilinda TEMA 99 milyar liralik bagis toplamis.
104 milyar liralik harcama yapmis. Fonlardan gelen faiz ve diger faaliyet geliri oldugundan yili 25 milyar lira fazlalikla kapatmis.
Parayi nereden buluyor
TEMAya kimler nasil bagis yapiyor? Bagis sekilleri beni etkiledi.
– Sezen Aksu “Türkiye Çöllesmesin” diye konser vermis. Konserden TEMAya 2.8 milyar lira para kalmis.
– Pamukbank, “Don Kisot Balesi” gösteri biletlerinin gelirini TE-
MAya vermis. TEMA 2.2 milyar lira gelir saglamis.
– Emel Sayin, Modern Folk Üçlüsü esliginde söylemis. TEMAya 760 milyon lira gelir gelmis.
– TEMA, Akmerkez, Capitol, Galeria, Carousel gibi büyük alisveris merkezlerinde masa kurmus. 245 milyon lira bagis toplamis.
– ÖSYM Sinav sonuçlarinin 900’lü hatlardan ögrencilere duyurulmasindan TEMAya 38 milyar lira, Gazeteciler Çemiyeti’nin çikardigi sinav gazetesinden 2.5 milyar lira kalmis.
– Merloni “Ariston Çamasir Makinelerini TEMA yararina satmis. 5 milyar lira gelir saglamis.
– Yilbasi karti satisindan 2.2 milyar lira kalmis.
Görülüyor ki, üç oradan, bes buradan para bulmak bayagi zor bir is… Hem de nasil bir faaliyet için? Halkin gönül birligi ile destekledigi is için.
TEMA neler yapiyor?
TEMA’nm üç harcama alani var: TEMA’yi tanitma, erozyonla mücadelenin önemini anlatma giderleri, proje giderleri ve agaçlandirma giderleri.
TEMA’nm üzerinde durdugu bir proje, “erozyonla mücadelede basarili olabilmek için SÎZÎN DE BÎR KÖYÜNÜZ OLSUN projesi.”
Bu projenin esasi seçilecek bir köyle mera islahi.
Türkiye’de daha önceleri genis alanlar kaplayan meralar asiri ve bilinçsiz otlatma ve arazi açma ugruna yagmalama sonucu bugün tahrip edilmis ve erozyonun baslangiç noktalari haline gelmis durumda.
TEMA yöneticilerine göre ülke topraklarinin yaklasik dörtte birini olusturan meralar islah edildiginde ve bilinçli otlatma sistemine açildiginda erozyon önemli ölçüde kontrol altina alinmis olacak.
Bu nedenle TEMA örnek olarak 3 mera projesi, 3 kalkinma projesi, 2 islah projesi baslatmis.
TEMA’nm bekledigi bu örneklere dayali olarak insanlarin, sirketlerin, gruplarin bir meraya, bir köye sahip çikmasi.

 

Sende yorum yap