Tansu Hanım “iyi başladı

, , Sende yorum yap

Tansu Hanim, iyi bir baslangiç yapti. Bakanlar Kurulunu belirlemeden, güvenoyu almadan, koltuguna oturmadan, “yetkili ve de etkili bir basbakan olabilmenin sartlarini” garantiledi.
1) Kendisine hareket serbestisi saglayan bir koalisyon protokolü yapti.
2) Kamu ve özel kesimin iplerini eline geçirdi. Kamu ve özel kesim bundan sonra “agzinin içine bakmak zorunda.”
Kamu kesimini ve özel kesimi ilgilendiren bir çok konuda Kanun Gücünde Kararnamelerle istedigi düzenlemeleri yapabilme yetkisini aldi. Bundan sonra “Tansu Hanimin dudaklarindan dökülen sözler emirdir. (Hukukçular dudaktan dökülen bu gibi emirleri Kanun Kuvvetinde Kararname adi ile kilifina uyduruyorlar ise de, siz gerçege bakmiz!..) * * *
Önce Tansu Hanimm TBMM’nin gece oturumunda, saat 22.00’de 13 red oyuna karsilik 199 oy ile kabulünü sagladigi Yetki Kanunu’nün hikayesini anlatayim da, siz Tansu Hanimin beceri ve basarisinin büyüklügünü görünüz. Efendim bu Yetki Kanunu, Süleyman Demirel’in hazirladigi, O’nun zamaninda TBMM’ne sevkedilen ve gündemde sürünen masum bir tasarinin “kurtiastinlmis” seklidir. Süleyman Demirci, “Personel rejimini Kanun Kuvvetinde Kararnameler ile düzenlemek i-çin” bir yetki kanunu tasan hazirlattirmis. Bu da TBMM gündeminde sürünüp durmus.
TBMM çalisma düzenini bilenler, bilir!.. Yeni tasariyi gündeme koymak, yeni bir tasan hazirlamak güçtür… Becerili olanlar, gündemdeki bir tasanyi “iteler”, onun kuyruguna “ilgili veya ilgisiz” eklemeler yapar… Böylece istenilen mevzuat “pattt…” diye kanunlasmis olur.
iste Tansu Hanim bunu yapmis, veya yap-tirmis. Ftersonel Kanununda Düzenleme ama-
ciyla hazirlanan TBMM gündeminde sürünen tasariyi gündeme aldirtmis. Önergeler ile bunun kuyruguna istedigi yetkileri eklettirmis.
Bakanlik sayisinin arttirilmasi ve de kendilerine bir bakanlik kapisi açilmasini bekleme he-yecanindaki milletvekillerimiz de “heyecana gelip” Yetki Yasasini onaylamislar…
* * *
Bakiniz bu Yetki Yasasi ile Tansu Hanim TBMM’ne gitmeden neler yapabilecek? Bakanlar Kurulu karan ile, kamuya ait her türlü mali tesisi satabilecek, kiraya verebilecek, istedigine hibe edebilecek… Bunlarin yönetimlerini istedigi sekilde degistirebilecek, istediklerini bunlarin basina getirebilecek Merkez Bankasi’na istedigi sekilde yön verebilecek… Bundan sonra Merkez Bankasi Kanunu’nün getirdigi sinirlamalar, Baskani’na verilen güvence falan söz konusu degil.. Herseyin ötesinde Tansu Hanim özel sektörü çok yakindan ilgilendiren bir konuda etkili hale gelmis durumda… Bankalara istedigi sekilde yön verebilecek. Genelkurmay Baskanligi hariç olmak ü-zere tam kamu görevlileri ile ilgili her türlü düzenlemeyi yapabilecek.
* * *
Tansu Hanimin, özellikle üzerinde durdugu bazi konularda görüslerinin Koalisyon Proto-kolunda yeralmasi ise diger önemli basarisidir…
Koalisyon Protokolunda çoklukla sunlar belirtilmis:
– Maliye, Hazine, DPT ve Merkez Banka-si’nm ekonomi yönetimindeki basan için Hükümetle uyum içinde olmasi salanacak… Bu uyumu gösteremeyen yönetici gidecek, uyuma hazir olanlar (söz dinlemeyi bilenler veya kabul edenler) onlarin yerini alacak veya yerinde kalacak…
– KIT reformu programi yaygm bir özellestir-
me programi ile birlikte uygulamaya konulacak. Açik anlatimiyla özellestirme yapilacak a-ma, nasil olsa özellestiriliyor diyerek KTTler basibos birakilmayacak. KiT’ler için bir reform programi hazirlanacak. Bu isten sorumlu bir birim olusturulacak.
– Özellestirmeden gelen paralarla iç borçlar ödenecek.
– Zarar eden KiT’lerden özellestirilemeyen-ler kapatilacak.
– Vergi reformu yapilmayacak. Vergi oranlan yeniden degistirilecek. Kaçakçiligin önlenmesinde çalisilacak.
– Süleyman Demirel’in “mega projeleri” yap-islet-devret gibi yeni finansman yöntemleriyle gerçeklestirilecek.
– AT ile Gümrük Birligi’ni olusturma süreci çalismalari hizlandirilacak. (Demek ki Gümrük Birliginden vazgeçilmiyor).
– Tarim Satis Kooperatifleri Birliklerinin sanayi kuruluslan özellestirilecek tarimsal destekleme sistemi gözden geçirilecek. (Demek ki destekleme sistemi devam edecek…)
* * *
Koalisyon Protokolunda yazilan her bir cümlenin tabii ki önemi var. f%kat Tansu Hanim için önemli olan Protokol’un “Genel Havasi”. Genel Havasi ile bu protokol, Tansu Hanim’a ekonomik kararlarda Koalisyon ortagi SHP’nin ayak bagi olmayacaginin, tersine arka çikacaginin belgesidir.
* * *
TBMM’nin gece oturumunda kabul edilen Yetki kanunu ise Tansu Hanim’a bürokratik kadroyu istedigi biçime sokma, istedigi koltuklara istedigi kisileri oturtma gücünü vermistir. Merkez Bankasi ve banka sistemi ile ilgili olarak ise Yetki Kanunu Tansu Hanim’a kamu kesimini ve özel kesimi istedigi gibi sekillendirmesi sansini vermektedir.

 

Sende yorum yap