Sallanan banka köşeyi dönüyor

, , Sende yorum yap

Sallanan Banka demek, “mali bünyesi ciddi bir sekilde zayiflamakta olan banka” demektir.
Türkiye’de hangi bankanin “Sallanan Banka” oldugunu kamuoyu bilmez. Bununla da ilgilenmez.
Bilmez veya bilemez çünkü:
– Bankalar Kanunu’na göre sallanan bankalarin isimleri kamuoyuna açiklanamaz.
– Bankalarin zarar göstermemek için düzenledikler gerçek disi (seffaf olmayan) bilançolari yayinlamalari önlenemez.
Kamuoyu “Sallanan Bankalarla ilgilenmez çünkü:
-1994 krizinden bu yana hükümetler bankalardaki mevduatin tamamini “Devlet Garantisi” altinda tutuyor. Banka bu parayi afiyetle yese de, Devlet Baba tamamini ödemeye söz veriyor.
Sallanan bankalar kaç tane?
Sabah Ekonomi’de bir haber yayinladi. Bu haberde, vaziyeti iyice bozulan Türkbank’in “Devlet Yönetimi”ne geçmesinden sonra, sallandiklari için Bankalar Kanu-nu’nun 64’üncü maddesi çerçevesinde “Gözetime Alinan” banka sayisinin 15’e indigi belirtiliyordu.
Bankalar Kanunu’nun 64’üncü maddesi söyle bir maddedir: “Denetlemeler sonucunda bir bankanin mali bünyesinin ciddi bir sekilde zayiflamakta oldugu tesbit edilir ise” banka devlet gözetimine alinir. Hazine’den sorumlu Devlet Bakam bankanin yönetimine müdahale yetki ve sorumlulugunu üstlenir.
Baltan, bankalarin yönetim kuruluna istediklerini tayin edebilir. Sermayenin artirimini talep edebilir. Ama bunlarin disinda baska seyler de yapabilir. Bankanin mali bünyesinin takviyesi için bankanin Merkez Bankasi’na karsi yüküm-lülükelrini kaldirabilir. Cezai faizleri indirebilir. Tamamen af edebilir. Hangi bakan bunlari yapar? Hazine’den sorumlu bakan… Bu bakan kamu bankalarinin da yönetiminden sorumludur.
Kamu bankalarinin durumu malum. Kamu bankalari yerde sürünseler de 64’üncü madde kapsamina girmiyor. Onun için “Sallanan 15 Banka” denilince sadece özel sektör bankalarindan sözedi-liyor. Bu rakama kamu bankalari dahil degil.
Bankalar Kanunu’nun 64’üncü maddesi Hazine’den sorumlu bakana “sallanan özel bankalari gözetleyip düzeltme yetkisi veriyor…”
Ama unutulan bir sey var. Birakiniz özel bankalar, Hazine’den sorumlu bakan dogrudan kendine bagli, dogrudan kendinin sorumlulugundaki kamu bankalarini “yerde sürünmekten kurtaramiyor!..”
Sallanmak kötü bir sey ama “Burasi Türkiye Abicim”
Bir bankanin “Sallanan Bankalar” arasinda yer almasi çok, çok kötü bir sey. Bunun için baska ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de 15 Sallanan Banka listesine giren bazi bankalarimizin sahipleri yöneticileri durumlarini düzeltip listeden çikmak için samimi bir çaba içinde… Ama bunlarin sayilari çok az. Çogunluk listeden çikmak için kilini bile kipirdatmiyor… Ve de günahi söyleyenlerin boyunlarina, bazi bankalar da “Sallanan Bankalar” listesine girmek için “can atiyor.” Çünkü bu “ümitsiz”ler için en kolay yönetim tarzi listeye gir, rahat et!..”
Kanun mali bünyesi kuvvetli bankalari korumuyor. Kanun, “mali bünyesi zayif, sallanan bankalari” koruyor. Bu bankalara imkanlar sagliyor. Yükümlülüklerini azaltiyor. Faizlerini düsürüyor. Siliyor. Böyle bir durumda “Sallanan Banka” listesine girmek bazi bankalar için “kazançli bir operasyon” haline geliyor. Iste yillardir “Sallanan Bankalar” listesinden bir türlü çikmayan, çikmak için çaba göstermeyen bankalar var. Iste bu yüzden liste giderek kabariyor. Bu listeye gireni ömür boyu yasatmayi, her görev alan bakan bir “Devlet Vazifesi” kabul ediyor.
Ama burasi Türkiye Abicim… Burada saglam bankalar degil, sallanan bankalar (eger ilgili bakan ile iyi iliski kurabilir ise) köseyi dönebilir.

 

Sende yorum yap