Rusya gazı keserse “donarız”

, , Sende yorum yap

Türkiye’de 161 büyük sanayi tesisi dogalgaz ile çalisiyor. Istanbul’da 268 bin, Ankara’da 172 bin, Bursa’da 37 bin, toplam 477 bin konut dogalgaz ile isiniyor.
Türkiye’ye Rusya’dan 6.500 milyon m3 dogalgaz geliyor. Buna Cezayir’den gemilerle sivi halde getirilip, gaza dönüstürülen de ekleniyor. 6.800 milyon m3 dogalgaz kullaniliyor.
Bu toplam kullanimin yüzde 60’i ile elektrik üretiliyor. Yüzde 10’u ile gübre üretiliyor. Yüzde 15’i saniyede, yüzde 15’i konutlarda kullaniliyor.
Istanbul’da 1995 yilinin ilk 9 ayinda konutlarda 300 milyon m3 dogalgaz yakildi. IGDAS’in 1996 yilinda istanbul’daki konutlar için talep ettigi gaz 1.5 milyar m3’tür. Marmara Ereglisi’nde 250 bin m3’lük sividan dogalgaz elde etme tesisi var. Cezayir ile yilda 2 milyon m3 dogalgaz karsiligi sivi gaz alimi sözlesmesi yapilmisti. Gemilerle getirilen sivi gaz, Eregli’deki dolum tesislerine aktariliyor. Ancak bu tesislerin kapasitesi Türkiye’nin 10 günlük acil ihtiyacini karsilayabilecek bir “emniyet gücü” niteliginde. Rusya gazi keserse, Eregli 10 gün yedekleme saglar. Iste o kadar. Katar’dan, Iran’dan Türkmenistan’dan gaz getirmeye çabaliyoruz ama, henüz anlasma saglanamadi. Anlasma saglansa, parasi bulunsa boru hatti yapimi yillar alir.
Halbuki Türkiye’nin dogalgaza ihtiyaci çig gibi büyüyor. 1998 yilinda 16 milyon m3, 2000 yilinda 24 milyon m3 dogalgaza ihtiyacimiz var.
Rusya’dan aldigimiz 6.500 milyon m3 gazi artirmak, buna 4.500 milyon m3 daha eklemek için Rusya Federasyonu ile protokoller imzalandi. Ama netice: Hatice… Alim sözlesmesini Rusya Federasyonu imzalamiyor.
Dogalgaz bugün dünyada en önemli enerji kaynaklarindan biri. Endüstriles-mis ülkelerde toplam “Birinci Enerji Kaynagi”nin yüzde 23’ü dogalgazdan, yüzde 38’i petrolden, yüzde 26’si kati yakitlardan ve yüzde 13’ü elektrikten olusuyor.
Almanya, Fransa yilda 75 milyar m3 dolayinda dogalgaz tüketiyor. Avrupa Toplulugu’nda toplam dogalgaz tüketiminin yüzde 45’i ev isitmada, yüzde 35’i sanayide, yüzde 15’i elektrik üretiminde kullaniliyor.
Dünyada bugün dogalgaz rezervi en
zengin ülke Rusya Federasyonu. Türkmenistan gazinin Türkiye’ye getirilmesi ve Türkiye’den Avrupa’ya ulastirilmasi, bu arada Türkiye’nin ihtiyacinin karsilanmasi için çalisiyoruz.
Fakat bütün bu durumlarda Türkiye’nin kaderi Rusya’ya bagli durumda. Iran Türkiye’yi yillardir “uyutur”. Türkmenistan dogalgazi bir hayal… BO-TAS Türkiye’nin 2015 yilinda 40 milyar m3’e ulasacak tüketiminin nasil karsilanabilecegini henüz bilemiyor.
Türki Cumhuriyetler’den Türkiye’nin gaz alabilmesi için de Rusya Federasyo-nu’nun izin vermesi, yesil isik yakmasi sart.
Rusya Federasyonu yesil isik yakacak olsa öncelikle kendi rezervlerinden Türkiye’ye daha fazla dogalgaz göndermeye razi olur.
Sayin okuyucularim, biz Türkler hala eski “havadayiz”… “En büyük düsman; Rusya” politikasi güdüyoruz. Halbuki tüm dünya Rusya ile iyi ticaret iliskileri kurmus durumda. Hem Rusya Federasyonu büyük bir pazar hem de Türki Cumhuriyetler’e Rusya Federasyonu üzerinden geçmeden ulasmanin müm-künati yok…
Iste bu ahval ve sartlara aldiris etmeyen Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Rusya Federasyonu ile iliskeleri gerdire gerdire koparmaya çalisiyor. Bir türlü basaramadi ama, bu Çeçen “show”un-da basaracak gibi görünüyor.
Türk halkina dogru mesajlar verilemedi. Olay sadece dogalgaz sorunu degil. Sadece dogalgaz sorunu olsa bile önemli. Dogalgaz’in kesilmesi Türk ekonomisini alt-üst eder… Olayin diger boyutlari, dis politika iliskileri, dis ekonomik iliskilerdir. Türki devletlerdeki soydaslarimiza, kandaslarimiza, candaslari-miza, dindaslarimiza sevgimiz, saygimiz sonsuzdur. Onlarin derdi bizim derdimiz…
Ama kendimizi kaybedip, TV’lerden bangir bangir “Ruslar’a ölüm.. Bogazlar’i Rus gemilerine kapatalim. Rus gemilerini batiralim. Kafkasya’da Rus askerleri ile savasmak için gönüllü gönderelim. Silah yardimi yapalim” diye bagirirken, dikkatli olmak lazim.
Bu dikkat gösterilmez ise bir süre sonra ayni TV’lerde yanik yanik türküler duyariz: “Uzaklara kar yagiyor, üsümedin mi? Sen bu isin sonunu düsünmedin mi?”

 

Sende yorum yap