Rodeo

, , Sende yorum yap

Rodeo bir Amerikan oyunudur. At ile binici arasindaki çekismeyi sergiler. Atan amaci üzerindekini en kisa sürede yere savurmak, binicinin amaci atan üzerinde daha fazla kalabilmektir. Rodeoda basan ölçüsü zamandir.
Binici at üzerinde ne kadar kalabilir ise, kendini o kadar basardi sayar. O kadar alkis toplar.
Rodeo oyunu disinda, insanlar baska amaçla at binerler. At binip bir yere ulasirlar. Çabuk, hizli ulasirlar… At binip bir engeli asarlar.
Siyaset adami (veya kadini) bir yere gitmek, engelleri asmak için at biner. Basarisi gittigi yolun uzunlugu ile, engelleri asmadaki basarisi ile ölçülür.
Siyaset adami (veya kadini) için debelenen atan ü-zerinde biraz daha fazla kalmak basan sayilamaz. Debelenen atin üzerinde daha fazla kalmak için verilen ödünlere, harcanan zamana yaziktir.
Siyaset adami (veya kadini) ileride atan üzerinde (iktidarda) kaldiklari süreye göre degil, iktidarda ne kadar yol aldiklarina (ata ne kadar çok kosturduklarina, engel adamadaki basanlarina) göre degerlendirilir.
Debelenen bir atin üzerinde kalmaya çalisan Rodeo’cu “menziline varamaz”. Zaten o atan üzerine çikarken bir yere varamayacaginin bilincindedir. Rodeo’cu atan üzerinde biraz daha fazla kalabilmek için at ile “al gülüm-ver gülüm” devamli bir gizli pazarlik, çekisme halindedir. Çünkü atin istegi onu bir an önce savurmak, onun istegi at ü-zerinde biraz daha kalabilmektir…
Rodeo hikayesi benim hikayem degil. Dostum Ege Can-sen’in hikayesi. Fakat ben bu hikayeden kendim için birçok ders çikardim.
Belki benden baskalari da bu hikayeyi okurlar ve de yararlanirlar diye tekrarliyorum.
Türkiye’yi yönetenler “Rodeo yaparak” bir yere gidemez. Dogru dürüst at binip, yola çikmamiz, gidecegimiz hedefi yola çikmadan belirlememiz sart.
istiklal Marsi söyleyerek, sabah aksam Atatürk’ü anarak, yakalara ayyildizli rozet takarak, sadece “iman gücü” ile bu krizi atlatmanin imkani yok. Bunu anlamamiz sart.
Isin asimi bilelim, tsin asli su: Türkiye’de finans kesiminde kriz basladi. Reel kesime yeni yeni geçiyor. Finans kesimi (Merkez Bankasi, Hazine-Bütçe, ticaret banka-lan gibi) para yaratan kesimdir. Bu kesimdeki krizi halk fark e-demedi. Reel kesim (sanayi kurulustan, ticaret, tarim, turizm gibi) üreten kesimdir. Bu kesim krizden etkilenmeye baslayinca üretim durur. Issizlik artar. Insanlar fakirlesir.
Bugüne kadar Hükümet sadece finans kesimindeki kriz ile ugrasta. (Ugrasip bir seyler yapamadi ama, gene de vakit geçirdi…) Hükümet henüz reel kesimdeki krizin farkinda degil. (Bu hatasini pahali ödeyecek.)
* Halktan fedakarlik isteyen, daha fazla vergi pesinde kosan hükümet henüz kamu açiklarini nasil kapatacagini bilmiyor. Toplanacak paralar ile bu yilin açigi mi kapanacak, yoksa kamu açigi derdi sona mi erecek? Bu soruyu cevaplayan yok.
* Biz IMF’den, Dünya Bankasi’ndan Amerikan Hükümeti’nden ne kadar kredi istiyoruz? Gelecek paralar ile ne yapacagiz? Bu paralar bu yili mi kurtaracak, yoksa bizi düze mi çikaracak? Bunlari bize anlatan yok.
* Yilbasindaki 100 Türk Lirasi, bugün 33 lira ediyor. Türk halkinin birikimi, ürünü, emegi bu kadar deger kaybetti. Bu kayip nereye gitti? Bu neyin faturasidir? Bilen yok…
* Bankalari kurtarmak önemli… Aferin… Bankalara özvar-liklarinin iki kati reeskont kredisi veriniz. Iyi olur… Ama Türkiye’nin üretime, ihracata ihtiyaci var. Üreticiye, ihracatçiya üç kurus-bes kurus reeskont kredisi vermez, onlan öldürür-seniz, bankalarin yasamasi ne ise yarayacak?
* Bankalari kurtardik. Bankalari batirmayacagiz!.. Ya sanayi kuruluslarinin durumu ne olacak? Onlan kurtarmak için ne yapacagiz? Ekonomide tüm kuruluslari “kurtulmaya muhtaç” duruma düsürecek yerde, su ekonomiyi dogru dürüst yönetsek daha iyi olmaz mi?
* Halktan “Ekonomik Kurtulus Savasi” için toplanan paralan banka kurtarma faturalari ödemeye yöneltirsek, bu halk üzülmez mi?
* Maas ve ücretler dünyanin her yerinde fiyatlarla birlikte dondurulur. Fiyatlari serbest birakip, ücret ve maastan dondurmak görülmüs birsey degildir. Olmayacak duaya amin demektir. Buna kimse dayanamaz. Uygulanamayacak kararlarla vakit geçirmenin, halki karsiya almanin ne geregi var?
* Istikrar tedbirleri ‘Toplumsal Mutabakat” ile uygulanir. Ortaklan birbirine karsi bir koalisyon hükümeti, toplumun her kesimini karsisina alarak nasil istikrar saglayabilir, nasil aci reçeteler uygulayabilir?
* * *
Sayin Okuyucularim… Simdi kendi kendinize bir degerlendirme yapiniz… Ankara’daki bizim “A Takimi” Rodeo niyeti ile mi at biniyor, yoksa at binip bir hedefe ulasmaya niyeti var mi? At binip engelleri asabilecek mi?
Bu isin tabiati icabi “Rodeo” yapan at sartinda uzun süre kalamaz… Ergeç yere düser… Onun için akilli olan Rodeo’yu birakir. Dogru dürüst at biner. Bir hedefe dogru kosar.

 

Sende yorum yap