Rahmi Koç ‘Gonca’yı bataktan kurtardı

, , Sende yorum yap

Kader aglarini örmüstü… Gonca bogazina kadar “çamura batmisti”… Erol Ersan “Gonca”nin bu halini görünce “hüngür hüngür” agladi. “Gonca” batakdan kurtarilmali idi.. “Gonca” yasamali idi. Ama Erol Ersan’in parasi yoktu. Rahmi Koç’u buldu. Rahmi Koç’un imkanlariyla “Gonca” kurtarildi. “Gonca” artik aramizda!.
Ne anlatim degil mi? Türk filmi gibi. Ama “gerçek” bir hikaye. Tek bir sey var. O da bu “Gonca”nin sayin okuyucularimin aklina gelen “Gonca”dan farkli bir “Gonca” olmasi.
Gonca 90 yasindaki bir teknenin ismi. Gonca 90 yasinda ama “fistik” gibi. Ismi-ni ne “gül goncasi”ndan, ne de “Fatihli Gonca” hanimdan aliyor.
Gonca’nin hayati “roman”. 32 metre uzunlugundaki 6 metre genisligindeki bu buharli tekne, 1908 yilinda bir Fransiz firmasi tarafindan Ingiltere’de “römorkör” olarak insa ettirilmis.
Teknenin Selanik limaninda “Selanik” ismiyle çalistirildigi biliniyor. Birinci Dünya Savasi’nda Osmanli Donanmasi tekneye el koymus.
Çanakkale’de mayin dökmede kullanmis. Harb bitince tekne Izmit’de Gonca limanina çekilmis. On yil limanda yatmis. O sirada donanmamiz “Gonca Mayin Deposu”nu kurmus. Tekne de depo emrine verilmis, ismi de 1927 yilinda “Gonca” olarak degistirilmis.
Sonra görevden alinmis. 1944 yilinda donanma emrinde kalmak kaydiyla “tasit gemisi”ne dönüstürülmüs. Izmit ile Gölcük arasinda isçi tasimis. 1993 yilinda hizmet disi birakilip Gölcük rihtimina baglanmis. Hurdacilar tarafindan satin alinip, “jilet” olmayi beklerken “Deniz Eskisi” hastasi Erol Ersan tekneyi kesfetmis. Rahmi Koç’a gemiyi begendirmis. Bir ingiliz denizcilik firmasinin projelerine dayali olarak üç yil süren çalismalar sonucu Haliç ve Tuzla tezgahlarinda bastan asagiya yenilenmis. Dis görünümü ayni. Makinasi “buharli”…
Gonca simdi Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vak-fi’nin “amiral gemisi”. Kurulacak tarihi gemiler filosunun öncüsü.
Eski ve yeniyi bir araya getiren geminin içi, ilk yapildigi yillar 1900’lerin basinda Ingilizler’in yasam biçimini yansitan sekilde (Edwardian tarzinda) dösenmis. Alti kisinin kalacagi üç lüks kamarasi, yirmi ile otuz kisinin günü birlik seyahat edecegi, yemek yiyebilecegi salonlari var.
Alti mürettebati olan geminin birinci, ikinci kaptanlari ile makinisti simdilik “Ingiliz”… Ikinci kaptan, “hanim bir kaptan”…
ilginç bir tesbit: Gemi yenilendiginde görülmüs ki Türkiye’de “buharli gemi çalistirabilecek kaptanlarimizin ve makinistlerimizin yaslari 80’i geçmis. Gençler buharli gemi deneyimine sahip degil. Simdi ingilizler bizim gençleri yetistirip, görevi devredecekler.
Vakif gemiyi günübirlik geziler ve kisa kiyi gezileri için kiraya verecek.
Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfi’nin “yeniledigi ve hizmete soktugu bir baska tekne, “Arastirma Gemisi Saros”. 29 Metre boyunda, 8 metre genisligindeki bu tekne 1964 yilinda Haliç Tersa-nesi’nde “açik deniz römorkörü” olarak insa edilmis. Dört yil sonra hizmet disi birakildiginda Sokullu-Sezen sirketi (Baskin ve Tosun olarak biliniyorlar) tarafindan satin alinmis. Batik çikarma
ve sualti islerinde kullanilmis. Basinç odasi dahil, her türlü su alti çalismasi yapacak imkanlara sahip. Bugün artik nesli tükenmis gemileri deniz dibinde bularak ya bütünüyle ya parçalayarak çikarmak için de kullanilacak.
Bu gemi ile dalis yapan Jeff Hakko’nun verdigi bilgiye göre bizim amatör dalgiçlarimiz kiyilarimizda, Birinci Dünya Savasi’nda mürettebati tarafindan terk edildikten sonra batirilan bir Avustralya denizaltisi bulmuslar. Simdi Avustralya Hüküme-ti’nin Rahmi Koç Vakfi ile yürütecegi ortak bir proje ile bu denizaltinin çikarilmasina çalisilacak.
Vakif, Sehirhatlari’nin en eski, en ünlü buharli gemisi olan 68 Numarali Güzelhi-sar’i da “jilet olmak üzere iken” satin almis. Rahmi Koç diyor ki “gerekli finansmani bulabilirsek Güzelhisar’i da . restore etmek istiyoruz…”
Eger Rahmi Koç finansman bulamiyor ise… Yandik demektir… En iyisi bir anlasmaya varalim. Para ve gayret ondan. Alkis ve dua bizden…
Para kazanan çok sayida insan var. Para kazananlar da digerleri kadar yasiyor. Sonra gidiyor. Önemli olan hayatta iken parayi “sik bir biçimde” harcamayi bilmek ve harcayarak bu ülkeye bir seyler kazandirabilmek. Arkada kalici eserler, iyi bir isim birakarak gitmek.
Rahmi Koç’u Haliç’deki müzesi, “Gonca”si ve “Saros”u için kutluyorum.

 

Sende yorum yap