Piyasadaki parayı devlet toplayınca yatırıma, üretime para kalmıyor

, , Sende yorum yap

TÜSIAD’in kasini, gözünü, oturusunu, kalkisini, bakisini, yürüyüsünü tenkit edebilirsiniz de yaptirilan arastirmalar ve yapilan yayinlar için bir sey söyleyemezsiniz. Sadece “Helal Olsun!..” dersiniz.
TÜSIAD yöneticileri kendi aralarinda çalisma gruplari olusturuyor. TÜSIAD’in güçlü bir Genel Sekreteri ve genel sekreterlikte çalisan güçlü bir profesyonel kadrosu var. Bütün bunlara ek olarak belirlenen konularda uzmanlara arastirmalar siparis ediliyor. Sonra da bunlar çok güzel baskilar halinde yayinlaniyor.
“Herseyin basi para…” diyenler olabilir. Tabii para önemli ama, paradan önemlisi, niyet, bilgi ve gayret… 1994 yilinda TÜSIAD tarafindan 15 kapakli yayin yapilmis. Görüs Dergisi yayinlanmis. Bütün bunlar için, 1995 yilinda “telif, tercüme, arastirma gideri” olarak TÜSIAD bütçesinden çikan para 11 milyar lira, baski masrafi 6 milyar lira… Türkiye’de arastirma ve yayin için bütçesinden bu büyüklükte para ayirabilecek çok sayida zorunlu ve gönüllü meslek kurulusu var… Demek ki mesele sadece para degil. TÜSIAD arastirma ve yayinlari, konunun seçimi, arastirmanin ciddiyeti, ortaya konulusu ve baskisi ile tepe çizginin altina düsmüyor.
Istanbul’da dün yapilan 26’nci Genel Kurul Toplantisi’na katilan üyelere ve izleyenlere TOSIAD’in 6 yeni yayini dagitildi. Bunlardan biri, Doç.Dr. Fatih özatay, Yard.Doç.Dr. Güven Sak ve Emin Öztürk tarafindan yapilan, “Sirketler Kesiminin Finansman Sorunlari ve Alternatif Finansman Kaynaklari” isimli çalisma idi. Arastirmacilar Türk ekonomisinde “Fon Akimlari”ni incelemisler. Fon akimi denilince ne var: (1) Bankalarin kullandirdigi krediler var. (2) Özel finans kurumlarinin kullandirdigi, buldugu krediler var. (3) Tahvil ve bono satilarak tasarruf sahiplerinden toplanan imkanlar var. Geliniz biz bunlara “Türkiye’de borç/kredi olarak kullanilabilecek toplam para/fon miktari” diyelim…
Paranin degeri her yil degistigi için bu toplam fonlarin miktarinin “trilyon lira” diye ifadesi insani yaniltabilir. Onun için ölçü olarak fonlarin Milli Ge-lir’e (GSMH’ya/Gayri Safi Milli Hasi-la’ya) orani esas aliniyor.
Asagidaki tabloya bakiniz. 1991 yilinda, Türkiye’de banka kredileri, özel finans kurumlari fonlari, menkul kiymet ihraci (tahvil ve bono satisi) yoluyla top-lanabilen toplam fonlarin Milli Gelire orani yüzde 15.0 imis. 1994 yili sonunda yüzde 16.9’a ulasmis. 1995 yilinin Haziran ayi sonunda yüzde 24.7 olmus. Demek ki yurt disindan daha çok para gelmis ve de halkimiz tasarrufunu artirmis, yemeyi, içmeyi kesip daha çok parayi kredi olarak kullanilabilir “fon halinde” tutar olmus.
Simdi bakiyoruz, ülkede kurumlarin, halkin birikimlerinden olusan fonlari kimler yönlendiriyor. Banka kredilerinin Milli Gelir içindeki payi giderek azalmis, yüzde 6.3’e düsmüs. Buna karsilik Menkul Kiymet’lere giden fonlarin miktari 1991 yilinda yüzde 5.8 oraninda imis ve de banka kredilerinden daha küçükmüs. 1994 yilinda Milli Gelir’in yüzde 8.4’ü Menkul Kiymet aliminda kullanilmis. Ve Menkul Kiymetlere (tahvile/bonoya giden para) banka kredilerini asmis. 1995 yilinin ortasinda durum çarpici. Banka kredilerinin Milli Gelir’e orani yüzde 6.3, Menkul Kiymetler’e giden paranin Milli Gelir’e orani yüzde 18.1. Ve de daha önemlisi toplam fonlarin Milli Gelir’e orani yüzde 24.7 iken, kamu kesiminin Menkul Kiymet satarak topladigi paranin Milli Gelir’e orani yüzde 16.1 oranina ulasmis. Demek ki, piyasada ki paralari kamu kesimi tahvil bono satarak topluyor. O zaman ne olur? Ne olacak, yatirimlar ve üretim durur. Çünkü özel sektörün yatirim ve üretim yapmak için paraya krediye ihtiyaci var. Devlet fiyatina bakmadan piyasadaki parayi toplayinca, özel sektör isini büyütemiyor. Devlet topladigi para ile yatirim yapsa, üretim yapsa, helal olsun… Devlet borç faizi ödemek, personel maasi ödemek için para topluyor. Yatirimlari, hizmetleri tatil eylemis.
TÜSIAD’in yaptirdigi bu çalismalar “adam olana çok sey söyler”. Ülkesine sevene, is yapmak isteyene çok mesaj verir. Ama bugüne kadar “milletvekili seçimlerinde aday olabilmek için TÜSIAD’çilarin pesinde dolananlardan, milletvekili seçilen saygin kisilerin hiçbiri, Hükümet kurmak, basbakan ve bakan olmak için TÜSIAD’in destegini arayan saygin politikacilarin hiçbiri dünkü toplantiya katilmamislardi… Herhalde bu yayinlari okumaya da vakitleri olmayacak…

 

Sende yorum yap