Artık bundan sonra “moda” konusunda yazacağım…

, , Sende yorum yap

Artik bundan sonra “moda” konusunda yazacagim… “Sen moda’dan ne anlarsin, bu is de nereden çikti?” diye sormayiniz… Is istir… Anadolu çocuklari ne is verilirse yapar…
Sayin okuyucularim, mutlaka Anadolu’daki “amele pazarlarini” göreniniz vardir… Amele pazarinda, ameleler safak vakti dizilir… Is bekler… Isveren “alacagi cevabi bilerek” gene de sorar: “Sen ne is yaparsin hemserim?..” Amele, isi kaçirmamak için heyecanla cevaplar: ‘Ne is olsa yaparim abicim…”
Iste o biçim… Editörümüz Ercan Arikli bana “Moda yazar misin?” diye sordugunda heyecanla cevapladim: “Tabii Abicim… Tabii… Moda da yazarim… Ne is olsa yaparim!..”
Dogrusunu isterseniz Sayin okuyucularim, “moda konusunda yazmak” benim en büyük arzumdu. Moda yazmadan “gitmis olsa idim”, gözüm açik gidecektim…
Lokanta yazisi yazdigimdan bu yana, on yil boyunca garson, ahçi, yönetici, isletmeci çok sayida dostum oldu… Ama bu dostlarimin hepsi “erkek”, çogu “kara biyikli Anadolu tosunu”… Ben onlarin dostluklarindan, arkadasliklarindan memnunum ama… Eeee… Ben de erkegim… Fistik mankenler, cici modacilar, zarif yaraticilardan da dostum olsa, moda evlerini, defileleri dolassam fena mi olur yani?
Türkiye’de moda yazilarinin “piri” Necla Seyhun hanim… Yirmibes yil Cumhuriyet’de yazdi. Simdi “Yeni Yüzyil”da yaziyor… Hiçbir yazisini kaçirmam… Necla Seyhun’u hoca belleyerek birseyler
dur…”
Moda yazari olarak ise Vak-ko’dan basladim… “Moda Vak-ko’dur” diye bir sloganla beynim yikanmis durumda… Eeee… Vitali de dostum… Bakalim “tarafsiz” olarak neler yazabilecegim?
Beyoglu Vakko’ya uzun süredir gitmemistim. Kapidan girince müsterileri uzun boyu, güler yüzüyle Alberto El Habib karsilar… Benim gittigim gün yoktu. Nese Sögütlü hanini ortalikta dolasiyordu. Nese hanim magaza müdürü Orhan Zeytinoglu’nun yardimcisi.
Giris katinda “potpuri” dedikleri renkli kuru çiçekleri “esansla-mislar”. Mis gibi bir koku etrafi kaplamis… Burada “Tansu Çiller” ve “Tesettür” modasi esarplari satiliyor… Çogu eski Türk desenlerim tasiyan ipek esarplar 2.5 milyon ile 4.5 milyon arasinda… Tansu Çiller’in ABD Baskani Clin-ton’a hediye ettigi ipek kravatlar ise 2 milyon dolayinda.
Hediyelik esyalari alt kata almislar. Vitali’nin kizi Sima Lod-rik’in seçtigi hediyelik çesitleri çok güzel de, fiyatlari biraz uçuk… Örnegin puro içen bir erkege sevdigi kadin bir “nemlendiricili puro kutusu” hediye etmek istese, 40 milyon lira ödeyecek… Erkek de, buna karsilik o hanima 6 kisilik löküs marka tabak çanak takimi hediye etmeye kalksa 180 milyonu ^güzden çikaracak… Bir dostum bana dogum günümde iki tanecik Maser kristal viski bardagi getirmeye kalksa yandi… 20 milyon lirayi gözden çikarmak zorunda.
Asansöre binip tepeden katlari gezerseniz, en tepede çocuk bölümü var. Vakko yapimi kaba
leyerek birseyler yapmaya çalisacagim… “Naapalim Abicim… Yeter ki is olsun… Ne is olsa yaparim Abicim Ama takdir “velinimetimiz, okuyucumuzun”
^

 

Sende yorum yap