Parası çok olana hizmet veren 8 özel uçak şirketi var

, , Sende yorum yap

Türk Hava Yollari ve Türk Hava Kurumu yaninda, yük ye yoku tasimak için uçak ve helikopter isleten özel sirketlerin sayisi sekizi buldu.
Bogaziçi Hava Tasimaciligi Istanbul Hava Yollan Torosair Nesuair Sancakair Nergis Star Havacilik Imsk Hava Yollari
Türk Hava Yollari ve Türk Hava Kurumu disinda Türkiye’de ticari amaçla helikopter ve uçak isletme Izni bir zamanlar sadece ilaçlama firmalari ile petrol arama kuruluslarina veriliyordu. Sonra mevzuat degisti, iç ve dis hatlarda yük ve yolcu tasimak isteyen her kurulusa izin verilmeye bastandi.
Bogaziçi Hava Tasimaciligi
Su günlerde gazetelerde ilanlara rastlaniyor… “440 bin liraya uçak Ile Istanbul-Londra-Istanbul…”
Uluslararasi tek tarifeye uymak zorunda olan havayolu isletmeleri ayni bilete
830 bin Lira isterken acaba, 440 bin lirâya Londra’ya gidis dönüs bileti kesen havayolu hangisi? Cevap: Bogaziçi Hava Tasimaciligi.
Bogaziçi Hava Tasimaciligi (BUT) sermayesinin tamami devlete, Türk Hava Yollari’na bagli bir ortaklik olarak 1936 yilinda kurulmustur. Kurulduktan sonra da özellestirilmek üzere Toplu Konut ve Kamu Ortakligi
Idaresi’ne baglanmistir.
Sermayesi 30 milyar Liradir. THY nin elinde bulunan 2 adet eski DC 10 uçagi bu sirkete satilmistir. Sirket ayrica 2 adet Boeing 727 uçagi ile 2 adet 40 ton yük tasima kapasiteli Boeing 707 tipi kiralik uçagi isletmektedir.
Sirketin 120uçucu personeli vardir.
BHT, yurt disinda sadece Londra’ya tarifeli sefer yapmakta. Bu tarifeli seferi de “Charter” adi alfanda gerçeklestirdiginde, diger tarifeli hayvayolu sirketlerinden ucuza bilet satabilmektedir. BTH’nin Londra’ya ek olarak Almanya, Italya ve Avusturya’ya tarifesiz charter seferleri vardir.
Yurt içinde ise Ankara-Izmir-Istan-bul arasinda tarifeli seferler yapmaktadir.
BHT’nin kirkar tonik, kargo uçaklan ABD’ye tekstil ürünleri ihracatinda, Ortadogu’ya canli hayvan ve et ihraca-
Istanbul Hava Yollari
Istanbul Hava Yollan 1985 yilinda kurulmustur. Süper Caravelle Üpi iki uçaga sahiptir, iki uçak Uf bir yilda ikibinbesyüz sefer yapip, 150 bin
yoku tasiyabilmektedir. Bu yolcularin üçte biri içhatlarda, üçte biri Kibns, üçte biii Avrupa hattinda uçmustur. 1988 yili sonunda 2 adet Boeing 737
tipi uçagin kiralanmasi için yola çikilmis-te. 19904991 yillarinda ise 3 adet Boeing 737 tipi uçagin satin alinmasi için baglanti yapilmistir,
Torosair
Toros Hava Yollari Sistemi Ticaret AS. 1986 yilinda kurulmustur! Halen 2 âdet kiralik Boeing 727 uçagi isletmekledir, 1989 yâ Haziran ayina kadar ayni tip 5 uçak daha kiralamayi planlamaktadirlar.
Torosair yurtiçinde Istanbul, ‘Anka-
ra, tamir, Dalaman, Antalya’dan yurtdisina “charter” seferler yapmaktadir. ‘
Yurtdisinda Frankfurt, Düseldorf, Kâbi, Stutgart, Münih, Nurenberg, Hannover, Hanburg, Londra» New-castle, Paris, Uon, Brüksel, Milano ve Balongna’ya uçuslar yapmaktadir.
Torosair haftanin bes günü Kibris’a
uçmaktadir……Yeni” kiralanacak…..uçaklarin
gelmesiyle iç hat seferlerinin baslatilacagi bildirilmektedir,
Bugüne kadar tasinan 100 bin yolcunun 30 binini yabanci ‘turiste teskil etmektedir.
Nesuair
Nesuair 1983 yilinda hava tasimaciligi yapmak için isletme belgesi almis, 1988 yili basindan itibaren de büyük gövdeli yolcu uçaklari ile seferlere baslamistir.
Nesuair’in 2 helikopteri, sekteer kisilik 4 jet uçagi, alti kisilik iki pervaneli bir uçagi, 28 kisilik bir DC 3 tipi pervaneli uçagi, iki TU 134 tipi, bir Mç Donald DC9 tipi yolcu uçagi vardir,
Nesuair’de 65 personel çalismaktadir.
Sancakair
Sancakair özel küçük jet uçaklari ve helikopter isletmektedir, TartfeH uçus veya charter seferi düzenlememekte, helikopterleri ve uçaklari özel olarak kiralamaktadir.
Nergis
Nergis Helikopter Servis A.S.
1987-yili basinda Bursa’da kurutmustur,
Hava taksi isletmecisi olarak tarifesiz çalisan sirketin 4 yolcu ve bir pilot kapasiteli helikopterleri vardir.
Star Havacilik
Star Havacilik, maden ocaklarinin incelenmesinde ve arastirilmasinda kullanilacak helikopterleri isletmek amaciyla 1987 pbna kurulmus, daha sonra hava taksisi isletmeciligi alanina kaymistir.
Halen 4 helikopter w bir uçaga sahiptir.
Star Havacilik sirketinin sahip oldugu Lake 250 tipi uçak, karaya, denize ve göle inis yapabilen Türkiye’deki tek uçaktir. Dört yolcu kapasitelidir.
Imsik Hava Yollari
Bodrum’a 25 kilometre uzaklikta Güvercinlik diye anilan mevkide özel olarak yaptinlan binbesyüz metrelik pisti üs olarak kullanan Imsik Hava Yollan, üç pervaneli uçagi ile, Bodrum, izmir ve istanbul arasinda yaz aylarinda tarifeli sef erler yapmaktadir.
Özel uçaklarin ücreti
Özel uçak sirketleri helikopterleri per-
vaneli uçaklan ve jet uçaklarini saat hesabi ile kiralamaktadir.
Genellikle saat basina kira, pervaneli uçaklarda ve helikopterlerde 500 dolar karsiligi Türk Lirasi art i KDVdlr.
Sekiz ilâ oniki kisilik jet uçaklarinin bir saatlik kirasi ise 1.350 dolar karsiligi Türk Lirasi arti KDV olarak bildirilmektedir.
Türk Hava Kurumu da uçak kiralamaktadir. Fakat Türk Hava Kurumu-‘nun saat basina istedigi ücret özel havayolu isletmelerininkinin üzerinde, 2.200 dolar karsiligi Türk Lirasi dir

 

Sende yorum yap