Paralar Nereye Gidiyor?

, , Sende yorum yap

Paralar Nereye Gidiyor?

İstanbul Sanayi Odası (ISO) başlıca üretici firmalara sual formları göndererek, ürettikleri maldan kaç adet sattıklarını, sattıkları malların satış kıymetini sorar. Sonra bu rakamları yayınlar.

İstanbul Sanayi Odası’nın 1989 yılı için derlediği ve de yayınladığı bilgilere göre, geçen yıl halkımız en çok otomobil alımına para harcamış. Bir yılda 1.5 trilyon liralık otomobil almış,

Hemen ardından renkli televizyon geliyor.  832 milyar liralık renkli televizyon satılmış. Üçüncü sırada buzdolabı var, 572 milyar lira da buzdolabına gitmiş.

Bakınız size ilginç bir hesaptan söz edeyim, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon aile olduğu hesaplanıyor. Bugüne kadar satılan buzdolabı sayısı 9.2 milyon adet, çamaşır makinesi 4.2 milyon adet, tan ise 2.9 milyon adet. Tabii ki bazı evlerde birden çok buzdolabı var. Ama bir an için her evde bir buzdolabı olduğunu kabul etsek, toplam hane sayısının yüzde 92’sinde buzdolabı var, toplam hane sayısının yüzde 42’sinde çamaşır makinesi, yüzde 29’unda fırın var demek zorunda kalacağız.

Netice ortada. Bu durum geçicidir. Böyle sürüp gidemez. Simdi harcama devri başladı. Değirmenin suyu bir yerden gelmez ise kurur. Mutlaka yatırım ihtiyacı ortaya çıkacak. Yatırım için ise harcama musluğunu kapamak gerekecek… Ama bakalım ne zaman?

 

Sende yorum yap