Oyak Renault ve Tofaş büyüyor

, , Sende yorum yap

Toyota gelmeden, rüzgari geldi… Rekabetin fazileti görüldü… Büyük bir yaris basladi, yaris daha çok, daha kaliteli, daha ucuz otomobil üretimine de imkan hazirlayacak…
Yabanci otomobillerin ve özellikle Japon o-tomobillerinin iç pazardaki rekabeti iki otomobil fabrikasini büyümeye itti. Tofas ve Oyak-Renault otomobil fabrikalari Toyota Türkiye’ye gelmeden yilda 100 bin otomobil rakkami-nin üzerine çikmak yarisindalar.
Tofas kapasitesini yilda 150 bin otomobile çikardi. Hedefi yilda 200 bin otomobil. Oyak-Renault 1993 yilinda 150 bin kapasitesine ulasacak. Gazetelerde tam sayfa yayinlanan ilan-
lar ile, sokaklardaki dev a-fislerle Tofas kamuoyuna ö-nemli mesajlar veriyor:
– 412 milyon dolarlik yatirim yaparak fabrikayi yeniledik, teknolojiyi gelistirdik, kapasiteyi artirdik.
– Kapasitemiz bu sayede yilda 150 bin otomobile çikti.
– Yeniden 500 milyon dolarlik yatirim yapacagiz.
– Kapasiteyi yilda 200 bin otomobil üretecek çizgiye çikaracagiz.
– Yilda 5 bin otomobili ihraç edecegiz.
Bu rakkamlar önemli rakkamlar… 400 milyon dolar tek basina bir otomobil fabrikasi kurmaya yetecek ölçüde bir para…
Tofas gibi Oyak-Renault da yatirim yapiyor… Oyak-
Renault geçen yil 500 milyon dolarlik bir yatirim programi uygulamaya baslamisti. Bu yatirim üç yilda gerçeklesecek. Yatirimin amaci, modernlesme, teknolojiyi gelistirme ve kapasite artirimi. Bu yatirimlar tamamlandikça, 1992 yilinda yillik liretim kapasitesi 115-120 bin otomobile, 1993 yilinda 150 bin otomobile yükselecek.
Toyota rekabetinin fazileti
Tofas ve Oyak-Renault uzun yillar belli bir çizgide faaliyetini sürdürürken, ithalat kapisinin a-çilmasiyla iç piyasada ortaya çikan rekabet, Toyota gi-
bi güçlü bir Japon firmasinin Türkiye’de yatirim yapma ve 1993 basinda üretime geçme kararini açiklamasi silkinme ve yeni arayislara yönelme firsatini verdi.
Toyota gelmeden,, rüzgari geldi… Rekabetin fazileti görüldü… Büyük bir yaris basladi, yaris daha çok, daha kaliteli, daha ucuz otomobil üretimine imkan hazirlayacak.
Tofas’in gelismesi
Tofas, iç pazarda simdilik sadece Oyak-Renault ile rekabet eden bir otomobil fabrikasi. Oyak-Renault üretimdeki üstünlügünü 1983 yilinda, cirodaki üstünlügünü 1985 yilinda Tofas’a kaptirdi. Tofas, Istanbul Sanayi Oda-si’nin 500 büyük firma siralamasinda, 1990 yili rak-kamlari itibariyle, Türkiye genelinde yedinci, özel sektör firmalari arasinda (Arçe-lik’ten sonra) ikinci sirada
yer aliyor. Hemen arkasin-dan Oyak-Renault geliyor.
Ekonomiye ne katki sagliyor?
1990 yili rakkainlarina göre, Tofas 744 milyar TL. katma deger yaratmis, üretimde 5.595 isçi çalisiyor. Isçilere 105 milyar TL. ödeme yapilmis. Hazineye dogrudan veya dolayli 380 milyar TL. kaynak yaratilmis. Yan sanayiden alinan girdilere 905 milyar TL., içeriden satin alinan girdilere 311 milyar TL. ö-denmis.
Tofas’in net dönem karlari 1988 yilinda 72 milyar TL., 1989 yilinda 106 milyar TL., 1990 yilinda 304 milyar TL., 1991 yilinin ilk 6 ayinda 39 milyar TL.
Tofas ve Oyak Renault otomobil fabrikalari Toyota Türkiye’ye gelmeden yilda 100 bin otomobil rakkaminin üzerine çikmak yarisindalar.,.

 

Sende yorum yap