Otosan Otuz Yaşında

, , Sende yorum yap

Otosan Otuz Yaşında

Ford kamyonlarının montajı için 1960 yılında kurulan Otosan’ın bugün Eskişehir ve İstanbul’da iki büyük tesisinde Ford lisansı ile kamyon ve otomobil motorları, kamyon, kamyonet, minibüs ve otomobil üretiliyor.

Otosan 24 yıl önce ilk Türk otomobili Anasol’u üretmişti. Simdi ise Taunus marka otomobilleri üretiyor. Anadol otomobili artık yapılmıyor. Sadece küçük Anadol kamyonetleri üretimi sürüyor.

KOÇ Topluluğu, geçen Cuma aksamı İstanbul’da Hilton Oteli'nde görkemli bir tören ile Otosan’ın otuzuncu yılını, FORD ile ilişkilerinin 62'nci yılını kutladı.

Bu tören için ABD'de Ford firmasının Uluslararası Otomobil faaliyetleri bölümü Başkan Yardımcısı L. R. ÖSS ve çok sayıda Ford firması temsilcisi gelmişti.

İstanbul’un da önde gelen işadamları, gazetecileri, sanatkârları davet edilmişti. Cumhurbaşkanı Özal ve eşi de kutlama töreninin başına katıldı.

Henry Ford II

Bundan 12 yıl önce Koç Topluluğu Ford ile ilişkilerinin 50'inci yılını gene İstanbul Hilton Oteli'nde kutla misti. O zaman hayatta ve şirketinin başında olan Henry Ford II ve genç eşi onur konuğu olarak törene katılmışlardı.

Henry Ford II onuruna verilen ziyafet de çok görkemli idi. Erkeklerin smokini, bayanların uzun etekli elbise ile katıldıkları davette o günlerde zirvede olan Ajda Pekkan, Henry Ford Dl’yi bile etkileyen güzel bir konser vermişti. Davetin güzelliği de aylarca konuşulmuştu.

Bu yılki kutlama

Cuma aksamı Otosan’ın 30'uncu, Koç-Ford işbirliğinin 62'nci yas günleri birlikte kutlandığından Koç ailesinin ve önde gelen yöneticilerinin tamamı ev sahipliği yapıyordu.

Kapıda sırasıyla önce Rahmi Koç ile Otosan’ın Genel Müdürü Ali İhsan İlkbahar ve eşi davetlileri karşılıyor, sonra kademe kademe ev sahipleri misafirleri selamlıyordu. Suna ve İnan Kıraç, Sevgi ve Erdoğan Gönül, İnci ve Can Kıraç, Semahat Arsel ve nihayet Vehbi Koç

Yemek salonunun bir kösesine Otosan'da yapılan ilk Anadol otomobil ile Otosan’ın halen yaptığı Taunu marka otomobilin son modeli yanana konmuştu.

Rahmi Koç'un konuşması

Rahmi Koç konuşmasında Otosan’ın otuz yılda, kamyon, kamyonet, Anadol ve Taunu olarak 306 bin motorlu araç üretimini gerçekleştirdiğini anlattı. Ardından Ford firması adına törene katılan Başkan Yardımcısı L. R. Ross, Koç Topluluğu ile işbirliğini öven sözler söyledi. Vehbi Koç'a camdan yapılmış bir otomobil modeli, Rahmi Koç'a bir şilt hediye etti.

Bundan 12 yıl önce

Henry Ford II'ye som gümüş, leğenle bir ayak yıkama ibriği hediye eden Rahmi Koç, bu kere L. R. Ross'a çiziminin ve ya piminin dokuz ay sürdüğünü anlattığı bir modern heykelcik verdi.

Unutulanlar

Otosan’ın 30'uncu yılını kutlama törenlerinde tevazu ile öne çıkmayan, isimleri geçmeyen, ama bana göre Otosan'a katkıları büyük 3 kişiden de ben söz edeceğim. Önce Ali Ihsan İlkbahar var. Otosan’ın bugün genel müdürlüğünü yapan Ali İhsan İlkbahar, kurulusundan bu yana firmada çalışıyor. Otuz yıl bir kuruluşta çalışıp, sonra oranın en üst koltuğuna oturmak, 30 yılda fabrikada üretilen her kamyonu, kamyoneti tezgâha koymak, Anadol vetocunuz gibi iki modeli sıfırdan başlayıp piyasaya sürmek önemli bir basari. Sonra Erdoğan Gönül var. Otosan Erdoğan Gönül'ün çocuğu. Onu büyütüp, iyi bir yere getirmekten başka birey düşünmüyor. Nihayet Otosan'a uzun yıllar emeği geçen, otomotiv sanayiinde profesyonel yöneticilerin öncüsü Ahmet Bindir. Onları da ben hatırlatmış olayım.

Letman Sam

Hilton'daki smokinli, tuvaletli seçkin beş yüz davetli, Leman Sam ve Neco ikilisinin müziğini, gösterisini izledi. İkili, yerli yabancı seçkin konukları değişik dillerdeki ve türlerdeki sarkıllarıyla eğlendirdiler, dans ettirdiler, müzik ziyafeti verdiler. Özellikle Leman Sam gününde idi. Leman Sam, ortama, dinleyicilere uygun müziği belirlemede çok başarılı oluyor. Neco ile birlikte Figaro'nun Düğünü, La Tabiata ve Karmen den aryalar söylediler. Sonra Leman Sam tek başına şarkılar söyledi. Ve nihayet (benim özel ricamı kırmayıp) Evita Müzikali'nden "Benim İçin Ağlama Arjantin" sarkışıyla programlarını bitirdi.

Nice yıllara

Bizimki gibi genç bir ekonomide bir özel sektör kurulusu için dünyanın önde gelen otomotiv kuruluşu ile 62 yıllık işbirliği önemli bir şey. Bizimki gibi bir ekonomide bir otomotiv kurulusunun 30 yıl değişik alanlardaki faaliyetini basari ile sürdürmesi 306 bin aracı piyasa çıkarabilmesi önemli bir şey.

Nice yıllara, daha üstün basariler dileğiyle, tebrikler.

 

Sende yorum yap