Ömer Uluç’un resimleri iki galeride sergileniyor

, , Sende yorum yap

Bu haftasonu Sayin okuyucularima resimden, ressamlardan sözedecegim. Kamuoyuna devamli olarak yüksek fiyatla satilan resimlerle iliskin haberler yansidigindan halkimiz “yagliboya resmi sadece zenginlerin sahip olabilecegi bir sanat ürünü olarak kabul eder oldu”. Ve de böylece halkin resim ile ve ressamlar ile ilgisi kesildi.
Halbuki her gelir grubundakilerin satin alabilecegi resim var. Her gelir grubundakilerin ilgi duyabilecegi resimleri yapan ressamlar var. Belli deneyimi olan, taninan, üne kavusan ressamlarin resimleri yüksek fiyatla satiliyor. Ama illa da herkes bundan alacak diye bir zorunluluk yok ki…
Hele hele, resim galerilerine gidip, resim seyretmenin hiç bir maliyeti yok… Galerilere giris serbest. Bes kurus öde-medenen degerli resimleri seyretme imkani var.
Su anda Istanbul’da Ömer Uluç’un iki sergisi açik. Biri Taksim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde (Telf: 249 28 75) Öbürü Bebek’te PG Art-Piril Gülesçi Arikonmaz Galerisi’nde Telf: 263 33 90).
Ömer Uluç’un Paris’te ve Istanbul’da iki atölyesi var. Bugüne kadar ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, Ingiltere’de oniki sergisi açildi. Subat ayi basinda Ankara’da Galeri Nev’de (Telf: 437 93 90) sergisi açilacak. Ömer Uluç tuale “ala-Ömer” tarzi renk ve çizgi dünyasini resmediyor. Renk ve çizgi cümbüsü ve çizgiler arasindaki derinlik bakana huzur veriyor. Resimler insani biktirmiyor.
Ömer Uluç devamli yenilik arayisinda. Yeni resimlerinde ABD’de gelistirilen yeni alüminyum, çelik, altin, bakir, nikel esasli akrilik boyayi, yagliboya ile karistirarak kullanmis. Klasik tual üzerine yagliboya resme de devam ediyor. Resimlerin fiyati 150 milyon liradan basliyor.
Ömer Uluç benim dostum. Sanat disiplinine hayranim. Günde 7-8 saat çalisiyor. Yilda 40 dolayinda resim yapiyor.
Hem Paris’te hem Istanbul’da atölyesi olan bir ressamimiz da Kornet. Kornet istanbul’da son sergisini Galeri Nev’de aç-misti: (Telf: 231 67 63) Resimleri 150 milyon liradan baslayarak degisik fiyatlarda satiliyordu.
Galeri Nev, rahmetli Abidin Dino’nun resimlerini sergiler ve satar. Abidin Dino resim fiyatini orta gelir grubundakilerin de alim gücüne göre asagilarda tutmaya çalisirdi. Güzin Dino ayni politikayi sürdürüyor. 100 milyon liraya Abidin Dino’nun çiçek serisinden bir yagliboya tablosunu satin almak mümkün. Istanbul’daki Galeri Nev’de su anda Kemal Önsoy’un resimleri sergileniyor. Fiyatlar 70 milyon liradan basliyor.
Dostum Yusuf Taktak’in Mine Galeri-si’ndeki sergisi kapandi. Mart ayinda istanbul Yapi Kredi Galatasaray Kültür Merkezi’nde yeni sergisi açilacak. Yusuf Taktak, renkli üretken bir ressam. Tünel’-de nefis bir atölyesi var. Özel resim dersi de veriyor. Yusuf Taktak’in yagliboya lablolari da simdilerde 150 milyon liradan baslayan fiyatlarla satiliyor.
Farkli bir kisilige sahip baska sanat adamina hayranim. Hem resimlerini, hem kendini seviyorum. Ismi Alaattin Aksoy… Bir ressam bu kadar titiz olabilir mi? Tanimayan anlayamaz. Yilda 8 ila 10 tablo yaratiyor. Çizmiyor, yaratiyor. Beynindeki firtinalari tabloya döküyor.
Son sergisini Aksanat Galerisi’nde açti. Iki yildan önce sergi açmaz. Resimlerini bulabilmek de bir sans. 1970’li yillarin ortalarin-da biz kan koca Ankara’dan Istanbul’a göçtügümüzde ben ayda 25 bin lira alirdim. Karimin 15 bin lira ücreti vardi. Hafta sonlan Volkswagen’imize biner Moda’da Aydin Cu-mali’nin galerisine gider, cüzdanimizdaki para ile pesin 2 bin liraya, 3 bin liraya yagliboya resim alirdik. Cumali Bedri Rahmi Sergisi açmisti. En pahali resmi 15 bin lira idi. En pahali resmi Ali Koçman satin almisti. Haldun Taner 8 bin liralik bir resmini begenmisti. 1976’da Cumali Cevat Dereli’yi 2.500 liraya 12.500 liraya satmaya baslamisti. Simdi Aydin Cumali’nin iki galerisi var. Nisantasi (Telf: 248 31 65) ve Capitol (Telf: 39119 21) galerilerinde Cevat De-reli’ler 600 milyon liraya satiliyor ama Ece Turaman’in resimleri 20 milyon, 55 milyon lira dolayinda.
Ankara’dan Istanbul’a gelip galeri açan bir dostum da Ertan Mestçi’dir. Ni-santasi’ndaki (teli: 247 71 91) Artizan Galerisi’nde Türk Kabas ve Ayse Yalti-rim’in sergileri sürüyor. Ünlü ressamlari-mizin baska tablolari da bulunur. Örnegin 25 milyon lira ile 500 milyon lira arasinda satilan Avni Arbas’in, 200 milyon lira dolayinda satilan Turan Erol’un resimleri var.
Taksim Bilge Kologlu’nun Opera Sanat Galerisi’nde (Telf: 249 92 02) Yilmaz Merzifonlu’nun resimleri sergileniyor. Görmeye deger. Fiyatlar da 30 milyon liradan basliyor.
Bebek’teki PG ART Resim Galerisi’nde Ömer Uluç sergisinden sonra yeni sergiler açilacak. Galeride daha önce resimleri sergilenen ve galeri ile iliskileri süren sanatçilarin yagliboya resimlerini, tasbaskilarini, ayni basimlarini bulmak mümkün. Senol Yorozlu’nun, Balkan Naci Islimyeli’nin, Ismet Dogan’in, Tayfun Erdogan’in, Ergin Inan’in resimleri 150-200 milyon liradan baslayan fiyatlarla satiliyor.
Acaba bu fiyatlar yüksek fiyatlar mi? Bir ressam dostuma sordum. Resmin üzerine yapildigi bezin (tualin) yurt disinda metrekaresi 6 ila 8 milyon liraya sati-lirmis. O tuali renklendirecek boyanin maliyeti bir o kadarmis. Açik anlatimiyla bir metreye bir metre bir tuali alip, üzerini renklendirmeye kalksaniz 15-20 milyon lira beze, boyaya gidermis.
O tualin üzerine o boyayi sürecek sanatçinin bir geçmisi var. Bir egitimi var. Bir deneyimi var. Bir mücadelesi var. Geliyor kirk yasina, elli yasina, altmis yasina senede 20 tablo, 30 tablo satarak “ünlü-çok ünlü-çok ünlü bir sanatçi” olarak yasam sürdürmeye çalisiyor. Türkiye’de resim satarak zengin olmus kaç çagdas ressamimiz var? Resim fiyatlari ressamlar için “düsük”, resime ilgi duyan entelektüel kesim, orta ve daha asagi gelir grubundaki halk için “yüksek”. Resme gerçek ilgiyi duyanlar, resmi gerçekten sevenler “gelir dagilimindaki çarpikliktan” resim alamiyor. Resim piyasasi da-
raliyor. Ne ise, siz bütün bunlari unutunuz. Haftasonunda bulundugunuz sehirde resim galerisi var ise, bir sergi açilmis ise, çoluk çocuk gidiniz. Geziniz. Paraniz var ise bir resim alirsiniz. Paraniz yok ise caniniz sag olsun. Gözünüz renklenir, içiniz senlenir. Insanin buna da ihtiyaci var.

 

Sende yorum yap