Öldürmek “çözüm” mü?

, , Sende yorum yap

Dün bir “isadami”, bir profesyonel “yönetici”, bir profesyonel “sekreter” öldürüldü. Onlari kursunlayanin veya kursunlayanlarin onlarla ilgili kisisel bir sorunlari yoktu. Sadece “seslerini duyurmak ve güç gösterisi için” bu üç kisiyi seçtiler ve öldürdüler.
Öldürülenlerin üçü de kendi mesleklerinde basan çizgisinin üzerine çikmis “iyi” insanlardi.
Özdemir Sabanci, Sabanci Kardesler’in en küçügü idi. 1941 yilinda Adana’da dogmus, Tarsus Amerikan Kolejinde okuduktan sonra Ingiltere’de Kimya Mühendisligi egitimi görmüstü. Yaratici “dogurgan bir isadami idi”. Gösterisi, ön plana çikmayi sevmezdi. Türk Sanayiine çok seyler kazandirmisti.
Türk Sanayiine kazandirdigi ilk dev sanayi kurulusu SASA idi.
SASA, Adana’da 1966 yilinda poliester iplik üretmek için temeli atilan bir fabrika iken her yil kendi içinde büyüdü. Simdi, DMT, Polimer Cips, Elyaf Tops/vatka, teksti-le iplik, CP iplik, PET sise üreten dev bir tesis. 1994 yili satis hasilati 9.2 trilyon lira, kâri 2.4 trilyon lira. 32 ülkeye ihracat yapiyor. 1994 yili ihracat geliri 99 milyon dolar, SASA’da halen yaklasik 400 milyon dolarlik yeni yatirimi sürüyor. Bu yeni yatirimlar yüksek mukavemetli elyaf üretimi tesisi, SSP tesisi, PTA hazirlama ve DMT eritme tesisi ile PET geri kazanma tesisi.
Özdemir Sabanci elektronik ve otomotive özel ilgisi nedeniyle TEMSA çatisi altinda Mitsubishi havalandirma cihazlari, Sharp yazar kasa üretimi ve Mitsubishi otobüs ve ticari vasita üretimini baslatti.
Toyota binek otomobili projesi de Özdemir Sa-banci’nin projesidir. Japonlarla uzun müzakereler sonucu gerçeklestirilen bu proje Türkiye’de binek otomobil sanayiine büyük bir “ivme” kazandirdi.
Haluk Görgün 1952 yilinda, Adana’da dogmustu. Bogaziçi Üniversitesi, Idari Bilimler ve Isletme Mühendisligi bölümünde egitimini tamamladiktan sonra SASA’da çalisti. Üretime geçtiginden bu yana TO-YOTASA Genel Müdürlügü yapiyordu.
Nilgün Hasefe 1975 yilindan bu yana Holding’de Sakip Sabanci’nin ve Sabanci Kardesler’in Sekreterligini yapan ciddi, isine sahip bir profesyonel sekreterdi.
Bu üç kisi hayatlarinin en verimli yillarinda gitti. “Ölüm Allah’in emri” ama, bu defa ölüm kuldan veya kullardan geldi. Giden gitti de, kim veya kimler ne kazandi.
Türk ekonomisi daha çok sayida projeye imza atabilecek dinamik bir mütesebbisi, yabanci sermayeli bir otomotiv kurulusunda dünya kalitesinde üretimi gerçeklestirebilen bir profesyonel yöneticiyi ve hayata güler yüzle bakan genç ve dinamik bir sekreteri kaybetti.
Allah Rahmet Eylesin.

 

Sende yorum yap