NewYork’da”iş” Washington’da “show”

, , Sende yorum yap

Çiller’in seyahatinin önem tasiyan iki bölümü var: New York ve Cancun temaslan. ABD Baskani Bill Clinton ile konusmasi dahil, Washington’daki ve diger sehirlerdeki temaslari sadece “show” niteliginde…
* * *
Önce size New York ve Cancun’un ö-nemini anlatayim, sonra “show” bölümüne geçeyim.
Tansu Çiller 18 ye 19 E-kim 1993 Pazartesi ve Sali günleri New York’ta olacak. New York Amerika’nin is merkezi. Finans merkezi.
Amerikali isadamlarinin Türkiye ile ilgili olanlarinin kafalarinda bugünlerde ciddi sorular var:
– Türkiye’nin ithalat kalemi büyüyor. Ihracat yerinde sayiyor. Dis ticaret a-çigi tehlikeli boyutlara u-lasti. Cari açik bu yil 5 milyar dolar. Gelecek yil en az 4.5 milyar dolar olacakmis… Türkiye devamli dis kredi bulma arayisinda… Aldigi bu borçlan nasil ö-deyecek?
– Türkiye ile is yapanlarin muhatabi kim olacak? Bu koalisyon hükümeti devam edecek mi? Basbakan’m gücü ne? Yakin gelecekte Türkiye’de nasil bir iç politika tablosu olusabilir?
– Terör ekonomik ve sosyal hayati nasil etkiler? Can ve mal güvenligi açisindan Türkiye is yapilabilir ülkeler grubu disina çikar mi?
– Türkiye nasil bir dis politika izliyor? Kimin dostu, kimin düsmani?
Tansu Çiller bu sorulan en iyi sekilde cevaplayacak kisidir. Bu tip sorulan Türkiye yararina en iyi cevaplandirma yetenegine sahiptir.
Etkileyici görünümü ve sesiyle, “hanim bir iktisat profesörü olarak” New York’taki tereddütleri giderecektir. Gi-dermese bile “erteleyecektir”. Buna e-minim.
Bu da yapilmasi gereken bir seydir. Ve de Türkiye’ye iyilik getirecektir.
* * *
Geleyim Cancun’un önemine… 20 ve 22 Ekim 1993 Çarsamba-Cuma günleri arasinda Meksika’nin Cancun sehrinde Uluslararasi Ticaret Odasi’nin 31’inci yillik toplantisi yapilacak. Uluslararasi Ticaret Odasi çok önemli bir kurulustur. Dünyanin 60 ülkesinden en büyük isadamlari bu toplantiya sahsen katilirlar. Örnegin Philips’in Baskani gelir, Ford’un Genel Müdürü gelir, Siemens’in Idare Meclisi Reisi gelir. Çok üst düzeyde temaslar olur, sahsi iliskiler kurulur, eplistirilir
Türkiye’den Rahmi Koç da Uluslararasi Ticaret Odasi’nin Finans Komitesi Baskani. Önemli yöneticilerinden biri.
Tansu Çiller Meksika’nin Cancun sehrinde iste dünyanin bu önde gelen isadamlarina hitap edecek. Bu isadamlarinin basinda bulunduklari çok uluslu sirketlerin çogunun Türkiye ile ilgi-
leri var. Türkiye’de yatinmlari var. Veya yatirim yapmaya niyetleri var. Ve de hepsinin kafasinda sorular var:
– Türkiye nereye gidiyor? Acaba döviz sorunu ile karsilasir mi?
– Hükümet siki para politikasi uygulayip, iç talebi kisar, pazari küçültür mü?
– Türkiye gerçekten gümrük birligine niyetli mi? (Gümrük Birligi’ni Türkiye’de yatirimi olan yabanci firmalar istemiyor. Çünkü o zaman Türkiye’de Türk pazan için üretim yapmanin cazibesi kalmiyor!)
– Türkiye “Türki Devletlere Köprü” olacakti? Türkiye üzerinden uluslararasi firmalar Türki Devletlere akacakti… Köprü i-si ne oldu?
– Türkiye temel alt yapi yatirimlanni kisacak, büyük alimlari durduracak mi?
Etkileyici görünümü ve sesiyle ‘îianim bir iktisat profesörü olarak” Tansu Çiller Cancun’dakilerin tereddütlerini giderecektir. Gideremese bile “erteleyecektir”. Buna da eminim…
* * *
Okuyucularim bana soracaklar “Clinton ile konusmasini neden kü-çümsüyorsun?” diyecekler… Tansu Çiller’in Clinton ile konusmasi “Türk kamuoyunun içini giciklayacak bir showdur”. Clinton için ve ABD yönetimi için “olaganüstü bir yani yoktur…” Clinton “his adami degil is adami.” Bizim Tansu Çiller’imizin güzelligi, sempatik durumu, kadin basbakan o-lusu onun kilini kipirdatmaz… Istek listesini degistirmez. Bütün bunlar bir yana, Türkiye Cumhuriyeti Basbaka-ni’nin, ABD Baskani ile arada sirada biraraya gelmesinin, kisisel iliskileri gelistirmesinin yarari da küçümsenemez.
* * *
Tansu Çiller’in IMF ve Dünya Bankasi yetkilileriyle yapacagi görüsmelerden de “Türkiye’nin bir kazanci o-lamaz…” Herseyden önce o çevre Tansu Çiller’i çok iyi taniyor. Politikaya girmeden önce ekonomi profesörü olarak Tansu Çiller her yil bir kere o çevrelerde dolasirdi. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakani olarak iliskisini sürdürdü. Simdi Basbakan olarak “se-lamlasacak”… “Delikli tüfek çikti, mertlik bozuldu” misali, ticaret bankalarindan kredi bulma imkani çikali Türkiye’nin IMF ile iliskisi azaldi. Dünya Bankasi ile iliskisi tikandi…
Hele Tansu Çiller’in moralini hiç bozmayalim… Eyidir… Eyidir!.. Arada sirada bu tip seyahatlar eyidir!.. Ülkenin gündemi degisir… Hem Tansu Çiller’in, hem de halkimizin morali yükselir… “Dünya bizim sarisin basbakanimiza hayran…” diye seviniriz… Günlük dertlerimizi biraz da olsa unuturuz…

 

Sende yorum yap