New York’ta “Cumartesi”

, , Sende yorum yap

Geçen Cumartesi, “bayram tati-li”nden dönen Türkler’in bosalttigi New York’u “Paskalya Tatili”ne gelen “tasrali Amerikalilar” doldurmustu.
New York’un “dolmasi” demek sadece sokaklarin kalabaliklasmasi demek degil… Otellerde ve lokantalarda yer bulunamaz hale gelmesi demek… Otellerde odalar nasil iki veya üç ay önceden tutuluyorsa, lokantalarda da ögle yemeklerinde iki posta, aksam yemeklerinde üç posta masa rezervasyonu bir ay, iki ay önceden yapilir olmus.
Amerika’da çok sayida Türk genci okula devam ediyor. Egitimlerini tamamlayanlarin büyük bölümü Amerika’da kalip çalisiyor. Yir-mibes yildir New York’ta yasayan bir Türk, Amerika’deki Türkler’in l milyon dolayinda oldugunu iddia ediyor. Vatandaslarimizda konsolosluklara kendilerini kayit ettirme aliskanligi yok. Konsolosluklarimizin ülkede bulunan vatandaslariyla ilgileri yok. Bu nedenle Amerika’da kaç Türk’ün yasadigi bilinmiyor.
Amerika’da okuyan ve yasayan Türkler’in sayisi arttikça, tabii olarak tatil dönemlerinde onlari görmeye gidenlerin sayilari da artiyor. New York’un bir baska özelligi daha var: Amerika’nin giris-çikis kapisi… Bu nedenle tatil dönemlerinde New York, “Türkler’le kayniyor…” Paskalya dönemi gibi kalabalik hafta sonlan yapilacak en iyi is, New York’tan “kaçmak!..” New York’un yakininda, zengin Amerikalilar’in plaj ve tatil köyü “Southampton” gidilecek, kaçilacak yerlerden biri.
Bizim “Patara” plajina benzer genis ve uzun kumsali var. Deniz kiyisinda ve içerilerde zengin Amerikalilar’in evleri var. Yesil bahçeler içinde, üç-bes katli ahsap, herbirinin bahçesinde yüzme havuzu bulunan, alti yatak odali, misafirhaneli bu evlerin fiyatlari 1.5 milyon dolar ile 5 milyon dolar arasinda. Southampton’da üç yatak odali tek katli bahçe içinde küçük evler de var. Bunlarin fiyatlari ise 175 bin dolar ile 575 bin dolar dolayinda.
Sehrin en sik lokantasi “75 Mairî’de, (Telefon 516 – 283 75 75) deniz ürünleriyle hazirlanan farkli yemekleri tatmak mümkün. Dönelim New York’a…
New York’ta simdilerde en “in” yer, “Morgans Hotel”de açilan “Asia de Cuba” isimli lokanta, bar… lans Schrager Hotels grubuna ait New York’taki Royalton, Paramount ve Morgans otelleri “Philippe Starck”in eseri. Starck, günümüzün “yaratici” tasarimcilarinin basinda gelen bir Fransiz. Otel lokantalarina, mutfak malzemesinden iskemleye, insan kullanimina dönük herseyi çiziyor. (Philippe Starck çizimi mutfak ve ev esyalari Türkiye’de “Decorium” magazalarinda satiliyor.)
Starck, otel, lokanta dekorasyonunda “be-yaz”a agirlik veriyor. Yüksek ve genis mekanlarda, yukaridan asagiya sarkitilan beyaz perdelerin hava cereyani ile dalgalanmasini saglayarak insanlara “rüya atmosferi” yaratiyor. Bir baska meraki ise dar, uzun ve yüksek “Onyx” sari mermer masalar. Sari mermeri altindan lamba ile aydinlatinca, mermerin damarlari belirginlesiyor. Bu masalar yemek veya kahve masasi veya bar olarak kullaniliyor.
Philippe Starck, Morgans Hotel’in alt ka-tinda yüksek tavanli bir salonun ortasini bos birakip, dört yanini çevreleyen bir balkon yapmis. Balkonun korkuluklari cam. Balkondaki masalarda oturanlar hem birbirlerini, hem de asagida oturanlari görebiliyor. Balkon “Asia de Cuba” lokantasinin bar bölümü. Alt bölüm ise lokanta.
Salonun ortasinda, boydan boya uzanan enlemesine dar, boylamasina up-uzun mermer masanin çevresine normal yükseklikte yuvarlak masalar dizilmis. Duvarlar bembeyaz. Yüksek tavandan asagiya beyaz/ince bez perdeler sarkiyor. Perdeler hava hareketine uyarak devamli dalgalaniyor.
Simsiyah giysiler içinde yakisikli, genç, kibar garsonlar özel yemekleri tanitiyor. Yemekler Küba ve çevresindeki yörelerin yemekleriyle, Uzakdogu ve Amerikan mutfagi karisimi farkli yemekler. Bir tabagin içindekilerin! tek bir kisinin bitirmesi imkansiz. Bir tabagi üç veya dört kisinin paylasmasi öneriliyor. Asia de Cuma’nin müsterilerinin çogu otuz yasin altindaki gençler. Gençlere dönük müzigi, bembeyaz, civil civil, iç açici dekoru ve gerçekten özenle hazirlanmis lezzetli ve farkli yemekleri ve de servisi ile “Asia de Cuba” görülmesi, gidilmesi tavsiye edilecek bir “farkli lokanta”.
Ali Riza KARDÜZ^

@

 

Sende yorum yap