Negatif

, , Sende yorum yap

Sabanci Holding’in iki ayda bir yayinlanan “Habersa” isimli dergisinin son sayisinda Sakip Sabanci’nin yazdigi bir yazi vardi. “Negatif” basligini tasiyan yazida Sakip Sabanci sunlari anlatiyordu:
“Rahmetli Babam Haci Ömer derdi ki, “.En kolay sey negatifi satmaktir!.” Maalesef son zamanlarda Türkiye’de “sadece ve sadece negatif” satiliyor. Iyiliklerden kimse sözetmiyor. Iyiliklerden sözetmek adeta ayip hale geldi.
1994 yilinin son aylarinda Rahmi Koç, Milletlerarasi Ticaret Odasi’na baskan seçildi. 140 ülkenin en seçkin isadamlarinin üye bulundugu kurulusun basina bir Türk geldi. Bizim için ne büyük bir seref. Fakat kimse bu haberi çok fazla önemsemedi. Medyada yeterince degerlendirilmedi. Kendimden bir örnek vereyim. Sabanci Toplulugu’nun Belçika’nin en büyük firmalarindan Bekaert ile gerçeklestirdigi yüzde elli yüzde elli ortakligin, Izmit’te Kentsa’da yaptigi 250 milyon dolarlik yatirim sonucu ortaya çikan Beksa tesislerinin basarisi üzerine Belçika hükümeti beni yüksek derecede bir nisan ile onurlandirmayi kararlastirmis. Böyle nisanlari olagan olarak Istanbul’daki Konsolos, hadi bilemediniz, Ankara’dan Istanbul’a gelecek Büyükelçi verir.
Benim nisanim için, o zaman Prens olan ve bugün Belçika tahtinda Kral olarak oturan Albert, Brüksel’den kalkti geldi. Nisani ülkesinin konsolosluguna beni davet ederek degil,
benim Emirgan’daki Atli Köskü’me tesrif ederek, bana takti. Bu sadece benim için bir seref degil, Türkiye’ye bir Türk insanina verilen degerin göstergesi. Bu olayi kaç kisi bilir? Bilemez. Çünkü olay “negatif” degildi. Türkiye’de “pozitif mal satilamaz…”
Dünya üzerinde ABD baskanlarinin ne kadar önemli kisiler olduklari malum. ABD baskanlariyla çok az kisi tanisabiliyor. ABD baskanlariyla dost olmak ise basli basina bir is. Sayin Okuyucularim… Ben ABD baskanlarindan Jimmy Carter ile dost oldum. Jimmy Carter, benim Ingiltere’de bir yabanci kitabevi tarafindan Ingilizce bastirilan kitabima önsöz yazdi. Türkiye’ye gelislerinde dostum oldu.
Esi ile birlikte Emirgan’da evime yemege geldi. Uçaginda birlikte seyahat ettik. Bunu övünmek için degil, hatirlatmak için yaziyorum. Çünkü bunu çok kimse bilmez. Veya unutmustur. Çünkü bu bir “negatif” degil. Bu satilacak bir sey degil.
Eger sadece “negatifleri” satarsak, iyilikleri ortaya koymaz isek, toplumun morali kaybolur. Morali olmayan toplumun yasama ve basari arzusu söner. Toplumlar için moral çok önemlidir. Türk insaninin, Türkiye’nin iyiliklerini konusalim. Bu iyiliklerle sevinelim. Sadece kötülüklere üzülerek hayat geçmez.”
Sakip Sabanci’nin yazisi burada sona eriyor. Sakip Sabanci’nin yazisinda adi geçen Milletlerarasi Ticaret Odasi (MTO) uluslararasi sayginligi üst düzeyde bir kuru-
lustur.
Birinci Dünya Savasi’nin sona ermesiyle “is dünyasinin yeniden yapilanmasini saglamak, ticareti tesvik etmek, yatirimlari hizlandirmak, pazar ekonomisini ve sermayenin serbest dolasimini saglamak amaciyla” 1919 yilinda ABD’de kuruldu.
Daha sonraki merkezi Paris’e tasindi. Belçika, Ingiltere, Fransa, Italya’da örgüte katildi. Bugün MTO’nun 140 ülkeden 7 bin üyesi var. MTO’nun 1923 yilinda kurulan Tahkim Divani, dünyanin en büyük is anlasmazligi mahkemesi durumunda çalismakta.
MTO Türkiye Milli Komitesi üyesi olarak Rahmi Koç MTO’nun faaliyetlerine 20 yildir katiliyor. Burada Türkiye’yi temsil etti. önce MTO idare Heyeti’ne üye oldu. Baskan yardimciligi görevinde bulundu.
Nihayet 8 Kasim 1994 tarihinde Baskanliga getirildi. Baskanlik süresi 1995-1996 yillarini kapsamakta. Bu iki yillik süre içinde Rahmi Koç, bir çok önemli uluslararasi toplantiya katilacak, 140 ülkenin isadamlarinin basi olarak konusacak, dünyanin önde gelen kisileriyle temasta bulunacak.
MTO Türkiye Milli Komitesi Baskani Yalim Erez ve MTO Baskani Rahmi Koç’un ortak daveti ile geçen aksam istanbul’da MTO’nun kurulusunun 75’inci yili kutlandi. 140 ülkenin temsil edildigi ve baskanlik koltugunda bir Türk isadaminin oturdugu uluslararasi bir kurulusun 75’inci yildönümünün Istanbul’da kutlanmasinin önemi büyüktür. Ama ne yaparsiniz ki, Sakip Sabanci’nin da yazisinda belirttigi gibi, Türkiye’de pozitifi halka duyurmak ve anlatmak çok zor.

 

Sende yorum yap