Müzik festivali bitiyor caz başlıyor

, , Sende yorum yap

Istanbul’un genç kusagi, bugün 30-45 yasinda olanlar “sanat festivali” ile büyüdü… Her yil dünyanin en ünlü müzik, dans, tiyatro, opera topluluklari, sefleri, müzisyenleri, oyunculari “ayaklarina” geldi. Istanbullular baska ülkelerde “imkani genis kisilerin bile izleme sansi” güç olan sanat olaylarini izledi, dinledi.
Batida “sayili sehirlerde yilin belli dönemlerinde yapilan ve degisik sanat olaylarini içeren festivallerin bir benzerinin istanbul’da yapilmasi için” 1973 yilinda Dr. Nejat Eczacibasi’nin önderliginde 14 özel sektör kurulusunun yöneticilerinin kurdugu “istanbul Kültür ve Sanat Vakfi” bu yil 25’inci yilini kutluyor.
Istanbul’da 25 yildir kültür ve sanat festivalleri yapiliyor.
Bir koyundan 5 post çikti
Istanbul Kültür ve Sanat Festivali olarak tek bir semsiye altinda baslayan sanat etkinlikleri simdi bese bölündü. Bir koyundan “simdilik” bes post çikmis oldu.
1) Festival programina 1981 yilinda alinan film gösterileri 1984 yilindan bu yana “Uluslararasi istanbul Film Festivali” adi ile sürdürülüyor.
Mart-Nisan aylarinda düzenlenen film festivalinin bu yil 16’ncisi yapildi.
(60 ülkeden 1.700 film gösterime girdi, 700 sanatçi geldi, 2 milyon kisi izledi.)
2) Tiyatro gösterileri 1989 yilindan bu yana “Uluslararasi istanbul Tiyatro Festivali” adi altinda düzenleniyor.
Mayis-Haziran aylarinda gerçeklestirilen tiyatro festivalinin bu yil 9’uncusu yapildi.
(16 ülkeden gelen bini askin sanatçi 140 oyun sahneledi. 130 bin kisi izledi.)
3) Uluslararasi istanbul Kültür ve Sanat Festivali içinde yer alan plastik sanatlar dalindaki sergiler 1987 yilindan sonra istanbul Biena-li’ne dönüstü.
Ekim-Kasim aylarinda düzenlenen uluslararasi “BienaF’in bu yil 5’incisi gerçeklestirilecek.
(52 ülkeden 378 sanatçinin 822 yapiti sergilendi. 120 bin kisi izledi.)
4) Caz müzigi, 1994 yilindan bu yana bagimsiz bir program içinde izleyicilere sunuluyor. Uluslararasi istanbul Caz Festivali büyük ilgi görmeye basladi.
Temmuz ayi baslarinda düzenlenen caz festivallerinin 4’üncüsü bu yil 7-19 Temmuz tarihleri arasinda gerçeklestirilecek.
(800 sanatçinin 60 gösterisini 75 bin kisi izledi)
5) Bu dört yan etkinligi doguran “istanbul Kültür ve Sanat Festivali” ise “Uluslararasi Is-
tanbul Müzik Festivali” olarak sürüyor.
Her yil Haziran ayinin ikinci yarisi ile Temmuz ayi basinda tekrarlanan festival programinda ortalama elli gösteri yer aliyor. (49 ülkeden 30 bin sanatçi geldi, 1.620 gösteri gerçeklestirildi. 3 milyon kisi izledi)
Bu yil 15 Haziran’da baslayan 25’inci müzik festivalinin programi 8 Temmuz’da sona eriyor. Müzik festivali biterken 7 Temmuz’da caz festivali basliyor.
Bu festivaller için dünyanin en ünlü sanatçilarini, topluluklarini bulmak, onlarla iliski kurmak, istanbul’a gelmelerini saglamak, istanbul’daki gösterileri düzenlemek büyük bir organizasyon isi. Dr. Nejat Eczacibasi’mn ölümünden sonra bayragi Sakir Eczacibasi aldi. (Sakir Eczacibasi geçirdigi basarili bir kalp ameliyati sonrasi iyilesmek üzere. Bu yilki festivale katilamadi. Onu Eczacibasi ailesinin genç kusagi temsil etti.)
istanbul Kültür ve Sanat Vakfi’nin Melih Fe-reli isminde kültürlü, yetenekli, çagdas ve saygin bir Genel Müdürü var. Görgüsü, bilgisi, iliskileri ve yabanci dil yetenegiyle misyonu sirtlamis. Melih Fereli’ye yardimci olan çogu bayan yetenekli bir gönüllüler ordusu ile her festivalde gönüllü olarak sorumluluk alan genç ögrenciler festivalleri gerçeklestiren isimsiz kahramanlar.
Sayin okuyucularim bu tip sanat olaylarinin “ekonomik yani yok”. Zaten “ekonomik yani olsa” bunlari profesyonel organizatörler ve sanat firmalari gerçeklestirir. Izleyenlerden toplanacak bilet bedeli ile bu programlari uygulama sansi yok. Festivalleri “sanati destekleyen” kuruluslar yasatiyor.
Meral Tamer, geçen Cumartesi günü Milli-yet’teki kösesinde açikladi. Bu yil Eczacibasi Grubu 400 bin dolar, Koçbank, Pirelli 150’ser bin dolar destek vermis. Westdeutsche Landes-bank 100 bin dolar, Türkiye Sinai Kalkinma Bankasi, Borusan, BA, Boeing, Mercedes, Vehbi Koç Vakfi-Fiat 50’ser bin dolar bagislamis. Daha düsük rakamlarda çok sayida bagis var. Bu destekleri her yil saglamak ayri bir is. Ömür Bozkurt isimli bir hanim her festivale yeterli “sponsor” (destekçi) bulmak için çirpiniyor. Fakat ilginç bir gelisme var.
imkani olan kisi ve kurumlar festival programlarini desteklemenin zevkine vardi. Bunu, “istanbul halkina karsi bir görev olarak kabul edenlerin, bundan tat alanlarin, bu serefi paylasanlarin sayilari artmaya basladi.”
Sayin okuyucularim, festival programlarinin biletleri ucuz degil. Ama ödenemeyecek rakamlarda da degil… Biletler neden ucuz olamiyor? Anlatayim: Programda yer alan orkestralarin, topluluklarin giderlerini bagis yapan kisi ve kuruluslar karsiliyor. Ama bu isin organizasyonu var. Yabancilari bulup, ikna edip getirmek, konuk edip göndermek, programlari düzenlemek, afis, bilet bastirmak, yer kiralamak var… Iste bilet paralari ancak bu giderleri karsiliyor.
Dinletiler ve gösteriler istanbul’da her kusaktan her gelir grubundan sanata ve kültüre aç insanlari biraraya getiriyor. Festival izleyicileri istanbul’un farkli bir kesiti… isimleri her gün medyada ön plana çikartilan politikacilari, is adamlarini, futbolculari, oyunculari, sarkicilari, kendilerini Büyük Türk Büyügü sananlari bu çevrede göremiyorsunuz… Çünkü sanat sahnesinde insanlari yetenekleri, bilgileri, görgüleri ve ilgileri öne çikariyor. Palavra, para, bilek gücü, bacak güzelligi sanat sahnesinde “geçer akçe” degil.

 

Sende yorum yap