Migros’un cirosu 45 trilyon lira

, , Sende yorum yap

Migros, 1996 yilinda 45 trilyon liralik mal satmis. Migros yöneticilerinin verdigi bilgiye göre 1996 yilinda, Türkiye’de Migros’un sattigi ürünler benzeri ürünler için Türk halki 900 trilyon lira ile 1.000 trilyon lira arasinda harcama yapmis.
Migros’un pazar payi yüzde 5 veya yüzde 7 olarak tahmin ediliyor. Su anda Migros Türkiye’nin en büyük “Büyük Magaza Zinciri”ne sahip kurulus.
Halen 21 yerlesim bölgesinde Migros’a ait 132 magaza satis yapiyor. Bunlarin 49’u ucuz satis magazasi “Sok” ve 83’ü Migros. Mig-ros’larin da 39’u “M”, 28’i “MM” ve 15’i “MMM”. Migros’da “M” sayisi arttikça magaza büyüyor, satilan malin çesidi artiyor.
Bana anlatildigina göre Migros yönetiminin politikasi magaza sayisini hizla artirmakmis. 1996 yilinda 51 magaza açilmis. 1997 yilinda da magaza açilisi sürecekmis.
Migros Isviçre’de “Kooperatifler Birligi
Migros, isviçre’de tüketim kooperatifleri birliginin ismi. Amaci aracilari ortadan kaldirip tüketiciye ucuz mal satmak. 1953 yilinda istanbul Belediyesi, isviçre Migros’u ile anlasip, ismini ve becerisini getirdi. Belediyeye ait gayrimenkullerde Migros magazalari açildi. Migros satis kamyonlari ile satisa baslandi. 1975 yilinda Koç Toplulugu Migros’u devraldi. 540 milyar lira sermayeli Migros, halka açik bir Koç kurulusu. Hisse senetleri Borsa’da en fazla ilgi gören, en fazla prim yapan sirketlerden biri. Hisseleri 130 bin liradan alinip satiliyor.
Halka açik bir sirket oldugu için Migros’un bilanço ve kâr ve zarar hesaplari Sermaye Piyasasi Kuru-lu’nun belirledigi biçimde gazetelerde yayinlaniyor.
Ben gazetelerde yayinlanan rakamlara bakarak Türkiye’nin bu en büyük magaza zincirinin nasil çalistigim, fiyatlari nasil belirledigini ve ne kadar kazanç sagladigini anlamaya çalistim, ilginç rakamlar buldum.
1996 yilinda Migros 45.3 trilyon liralik net satis yapmis. Sattigi malin maliyeti 38.6 trilyon lira. Brüt satis kâri 6.7 trilyon lira. Faaliyet giderleri 7.1 trilyon lira. Sonuç, esas faaliyeti 1996 yilinda 384 milyar lira zarar ile sonuçlanmis görülüyor.
Zarar rakamini sonra tartismak
üzere bir ara açiklama yapayim. Faizin bu kadar yüksek oldugu bir dönemde, Migros’un ne büyük faiz yükü altinda oldugu, faiz yüzünden maliyetlerin nasil arttigi merak edilir. Sürpriz bir açiklama: Migros’un bir kurus faiz yükü yok. Migros’dan alinan mallarin fiyati içinde bir kurus faiz yükü yok. Neden mi? Migros aldigi mali üreticiden “faizsiz kredili” (konsinye/emanet) alip rafa diziyor. Yilda 45 trilyon liralik mal satan Migros’da yil sonu itibariyle üreticinin bedeli ödenmemis 9.5 trilyon liralik mali duruyor. Migros rafa dizdigi mallarin bedelini satinca parasini ödüyor ve de faizsiz ödüyor. Bu yüzden ucuz satiyor.
Üreticiden faizsiz aldigi 100 liralik mala yüzde 17.3 faaliyet gideri ekleyerek 100 liralik mali 117.3 liraya satiyor. Aslinda 100 liralik mali 118.5 liraya satsa, basa-bas gidecek. Aradaki fark nedeniyle 1996 yilim 384 milyar lira “esas faaliyet zarari ile kapatmis.”
Migros’un 1996 yili bilançosunda 384 milyar lira “esas faaliyet zarari” görülüyor ama, sirketin 1996 yili bilançosu 1.3 trilyon kâr ile kapatilmis durumda…
Bu nasil oluyor diyeceksiniz… Firma yetkilileri SPK mevzuatina uygun tip bilanço düzenlerken, 300 milyar liralik “kidem tazminati” yükünün “faaliyet giderleri içine girdigini”, buna karsilik 300 milyar liralik “hizmet gelirlerinin” satis hasilati içinde degil de “diger faaliyet gelirleri” içinde gösterildigini, bunlar dikkate alindiginda 1996 yilinda Migros’un esas faaliyetlerinden zarar etmedigini, tersine ufak da olsa kârli sonuç verdigini belirtiyorlar.
iyi de… Sonuçta 1.3 trilyon lira bilanço kârinin esas kaynagi ne?
Cevap: Yaklasik 2 trilyon liralik “repo” faizi!., iste bu da Türkiye’de ekonomideki çarpikligin göstergesi. Koç Toplulugu’nun gözdesi, Türkiye’nin en büyük magazalar zinciri, faizsiz çalisma sansina sahip koskoca Migros, 132 magazada 3.375 kisi çalistirip 45 trilyon liralik mal satiyor… Bu isten para kazanamiyor. Götürüp 2 trilyon lirayi faize verip, bilançosunu 1.3 trilyon kâr ile baglayabiliyor.
Migros’un sermayesi 540 milyar lira oldugundan bu kâr rakami ile hisse basina yüzde 242 kâr etmis görünüyor ve de Genel Kurul karari ile bu yil hisse ba$ina yüzde 50 kâr payi dagitiyor.

 

Sende yorum yap