Mevduat sahipleri (kağıt üzerinde) kurtarıldı

, , Sende yorum yap

Mevduat sahipleri (kagit üzerinde) kurtarildi Simdi de bankalar kurtarici bekliyor
Olaganüstü durumlarda halk bankalara hücum eder, parasini çekmek ister. Bunu önlemek için olaganüstü durumlarda basvurulacak iki yol vardir: (1) Bankalarin faaliyeti Hükümet karari ile bir süre dondurulur, (2) Hükümet mevduat sahiplerinin tüm alacaklarini garanti eder. Böylece panik önlenir.
Türkiye’de banka sistemine genel bir güven vardir. Bugüne kadar en olumsuz dönemlerde ve olaylarda bile halk büyük ölçüde bankalara hücum etmemistir. Bugün için de böyle bir tehlike gündemde degildir.
Buna ragmen Hükümet, banka sistemindeki Türk Lirasi ve döviz hesaplarinin tamamini güvence altina almistir. Bunu zorunlu görmüstür. Kararin nedeni bankalara genel bir hücum korkusunun ötesinde, bir kaç çürük ve maceraci bankanin daha batmasini önleme arayisidir.
* * *
Su anda Türkiye’de banka sisteminin sorunlari iki gruba ayrilabilir: (1) Tüm bankalari ilgilendiren, kredilerin faiz ve ana paralarini toplama güçlügü, (2) Zayif ve maceraci bankalari ilgilendiren yüksek faiz i-le toplanmis ve “buhar olmus” mevduati geri ödeme güçlügü.
* * *
Sayin Okuyucularim… Size bir örnek vereyim… Bir okuyucum beni telefonla a-radi. Batan bir bankada 2 milyon dolarinin gittiginden yakindi. Ben inanamadim…
Dolan 35 bin lira kabul etseniz 70 milyar Türk Lirasi karsiligi Dolar… “Nasil o-lur? Siz bu kadar önemli bir miktar birikim sahibi oldugunuza göre, parayi-eko-nomiyi az çok tanimaniz lazim… Ö bankayi nasil buldunuz?” diye sordugumda su cevabi aldim: “Ben de o bankanin saglam oldugunu biliyordum ama, faizin cazibesine kapildim. Saglam bankalar 2 milyon dolanma yilda 80 bin dolar faiz vereceklerini söylediler. O banka bana ayda 200 bin dolar faiz ödüyordu…”
Sayin Okuyucularim bu örnek gerçek bir örnek: Simdi sizler karar veriniz. Baska bankalarin yilda 80 bin dolar faiz ödedigi miktardaki paraya, ayda 200 bin dolar ödeyen banka nasil batmaz? Rakkamlar arasindaki bu büyük farkin nedenini bilerek, yüksek faiz veren bankanin riskini göze alarak parasini batirani Devlet neden kurtarmak zorunda olsun? Ayni miktar döviz mevduatina yilda 80 bin dolar verebilen banka “aptal”, ayda 200 bin dolar ödeyen banka “akilli” olacak. Mevduati sahibine ödememesi “yanina kar kalacak”. Onun yükünü, öbür banka ö-deyecek… Ne kadar “adil bir düzen!..”
Sayin Okuyucularim, bugün banka sistemindeki hastalik mevduati geri ödeyememek degil…. Bu bir baska hastaligin sonucu… Hastalik, banka sisteminin dagittigi kredilerin faizini ve a-na parasini toplayamamasi… (1) Ekonomi battigindan kredi alanlar borçlarinin faizini ve ana parasini ödeyemiyor. (2) Banka kredilerinin yillik faizi yüzde 250’ye, yillik maliyeti yüzde 450’ye çiktigindan borçlarin yükü altinda ezildiler. Ödeme yapamiyorlar. Ekonomi kisa sürede istikrara kavusmaz, (1) sinai üretim ve ticari faaliyetler normal çizgiye yükselemez ise (2) banka kredilerinin maliyeti enflasyon oranina yakin çizgiye inemez ise, bankalar müsterilerinden faiz de alamayacak, ana para da alamayacak ve de mevduata hücum nedeniyle degil, alacaklarini toplayamadiklari için batacak. Açik anlatimiyla mevduat sahiplerinin alacaklarini Hükümetin garanti altina almasi, bankalari kurtaramayacak. * * *
Okuyucularima son olarak dört mesaj vermek istiyorum:
(1) Dün bu sütunda “Getiri riskin fonksiyonudur. Kar benim hakkim. Zarar edersem kaybedersem bunu Devlet ve sonunda halk ödemeli diye düsünmek yanlistir” diye yazmistim. Özür dilerim. Ben “Normal bir iktisatçi olarak olmasi gerekeni düsünmüsüm… Halbuki burasi Türkiye Abi-cim… Bu Hükümette bu ense olduktan sonra bu Hazine daha çoooo-okkkkk tokat yer. Ve de bunun faturasini siz, biz ben hep birlikte öderiz. Pamuk eller cebe… Bundan sonra batan bankalarin “duman ettigi” Türk liralarini, Dolarlari biz ödeyecegiz.
(2) “Sona kalan dona kalir” derlerse de inanmayacaksiniz… Ortalarda dolasmayacaksiniz. Öne çikip “kim vurduya gitmeyeceksiniz…” Biraz bekleyin “Devlet nasil olsa “bir yolunu bulur…” Önde giden bankalar, o bankalarda parasi olanlar “Niyazi” oldu. Ne vardi bu kadar acele edecek?..
(3) Ben bugüne kadar yanlis düsünmüsüm. Yanlis seyleri savunmusum. Kar açikgözlerin, risk devletindir. Kim ne yaparsa yaninda kalir.
(4) Bu devlet eger devlet ise, eger hak ve adalet var ise, kapisina kilit vurulan bankalar, bankerlerin dükkanlari da açilmalidir. Bu bankalarda bankerlerde alacagi olanlarin paralarini da Devlet ödemelidir.
“Iyi ekonomi yönetimi” denilen sey böyle olur… Vatana millete hayirli olsun… Dünyaya örnek olsun…

 

Sende yorum yap