Max Factor öldü

, , Sende yorum yap

Dudak rujunun babasi “Max Factor” 91 yasinda öldü. Max Factor, yaptigi ürün nedeniyle Amerika disinda 1950’li yillarda Henry Ford’dan sonra en fazla taninan ikinci adam oldu.
Dünyanin her kösesindeki kadinlar Max Factor adini biliyor… Ama bunu bir ürün markasi olarak biliyor.
Bunun bir adamin adi oldugunu fark etmiyor. Aynen Ford otomobillerini kullananlarin otomobile binerken Henry Ford’u hatirlamadiklari gibi.
Rus Çari’nin perukçu basi
Factor ailesi 1902 yilinda Polon-ya’dan Amerika’ya gelen göçmenler arasindaydi. Bir rivayete göre Max adini kullanan baba Factor Rus Çan Nic-holas’in perukçubasiydi. Iste bu peruk-çubasi Amerika’nin Los Angeles sehrinde bir peruk dükkani açti. Derken efendim, 1911 yilinda Los Angeles’in Holl-ywood semtinde ilk film stüdyolari kuruldu. Filmciler peruk kullandiklarindan Factor Ailesi’nin isi açildi. Max Factor siyah-beyaz filmlerde oynayan ünlü artistlere sadece peruk satmadi, onlarin yüzlerini, gözleri boyadi. 1930’larda renkli film dönemi baslayinca Max Fac-tor’ün boyalan da renklendi. Baba Max 1938 yilinda öldü. Ogul Factor babasinin yolunda yürüdü. Kadinlari en zayif noktalarindan yakalayacak bir slogan buldu: “Birkaç saniyelik makyaj ile saatlerce daha güzel görünmek sansini kaçirmayiniz!..”
Herseyin basi “fikir satmak”
Ogul Max Factor, her siniftan kadina ulasabilmek için “makyaj” denilen paketi parçaladi. Böldü… “Makyaj malzemesi” diye ne oldugu belirsiz deyim yerine her kadinin anlayabilecegi isimler buldu: Dudak ruju, göz fan, göz kalemi, fondöten, allik. Bir sey daha yapü. Boyaya sayginlik getirdi… Konuyu bilenlerin anlattigina göre, Max Fac-
tor’den önce “iyi kizlar” boyanmazdi… Max Faktör, iyi kizlarin da, yasli hanimlarin da boya kullanabilecegini anlatti. Bu anlatimda, film sanatçilarindan ve film sanayiin-den yararlandi.
1950’lerde Max Fac-tor’ün ABD’deki fabrikasinda 10 bin isçi çalisiyordu. Yüz ülkeye satis yapiyordu. Yillik satislari yüzde 600 gibi inanilmaz büyüme gösteriyordu.
Max Factor 1973 yilinda emekli olmaya karar verdi. Firmasini o günün parasi ile 480 milyon dolara (bu günün parasi ile 1.7 milyar dolara) “Procter and Gamble” firmasina satti. Bilindigi gibi “Procter ve Gamble”de Factor Ailesi gibi göçmen. “Procter”, Ingiltere’den gelen bir mum yapimcisi, “Gamble” ise, irlanda’dan gelen bir sabuncu. Ikisinin birlesip kurduklari “Procter and Gamble” bugün dünyanin her yaninda deterjan, sabun, güzellik malzemesi yapip satiyor. Türkiye’de de faaliyette bulunuyor.
Procter and Gamble yilda 6 milyar dolarlik kozmatik satiyor
Max Factor ürünlerinin isim ve üretim hakkina sahip Procter and Gamble firmasi ayrica “Cover Girl”, “Oil of Olay” markalarinin da sahibi. Sadece kozmatik ürünleri satisinda 6 milyar dolarlik yillik ciro ile kendi sektöründe ikinci durumda. Birinci sirada “Lanco-me”, “Ralph Lauren” ve “Plenitude” markalariyla ürün çikaran “LOreal Group” var. Alman “Hoechst” kimya grubunun ilgisi bulunan bu grubun hisselerinin yüzde 49’luk bölümü isviçre’nin ünlü “Nestle” firmasinda.
Boya ve koku sadece hanimlar içindi. Simdi erkekler de hanimlar kadar koku kullanmaya basladi. Bakalim ne zaman boyanacaklar… Ama dünyada zenginlik arttikça kozmetik sanayiinin cirosu da artiyor. Iste böyle sayin oku-yucularim, Max Factor’ün kendi gitti, ismi kaldi yadigar…
Güzellik ürünü satan dünyanin en büyük 10 firmasi
Firma/Grup 1994 Cirosu milyar dolar Üretip sattigi markalar
LOreal Group………………….8.17………………Lancome, Ralph Lauren, Plenitude
Procter ve Gamble……………..6.00………………Max Factor, Cover Girl, Oil of Olay
Unilever……………………..5.62………………Elizabeth Arden, Calvin Klein,
Chesebrough-Pond’s
Shiseido……………………..4.80………………Jean Paul Gaultier,
Issey Miyake scents, Cle de Peau
Estee Lauder Companies…………2.94………………Clinique, Prescriptives, Aramis
Avon Products…………………2.60………………Avon Colour cosmetics, Anew, Daily Revivial
Johnson and Johnson……………2.50………………RoC, Neutrogena, Johnson’s baby care
Sanofi……………………….1.98………………Yves Rocher (62.8%) Nina Ricci (56.8%).
Parfums Yves Saint Laurent
Wella Group…………………..1.90………………Parfums Rochas, Gucci, Charles Jourdan
Beiersdorf……………………1.86………………Juvena, Nivea, La Prairie
Kaynak: Women’s Wear Daily/The Economist

 

Sende yorum yap