“Maşeri Vicdan”

, , Sende yorum yap

Vicdan,”kisiyi kendi davranislari hakkinda bir yargida bulunmaya iten, kisinin kendi ahlak degerleri üzerinde dolaysiz ve kendiliginden yargilama yapmasini saglayan güçtür.”
Maser, “insan toplulugu, toplumdur.”
“Maseri Vicdan”, toplumun vicdani demektir.
Güneydogu Anadolu’da, gece gündüz demeden, terörü önlemek, halkin huzurunu saglamak için gözünü kirpmadan hayatini tehlikeye atan, her an ölüm ile yasam arasindaki çizgide gidip gelen polisimiz, askerimiz, astsubayimiz vergisini verecek… Hatta “ekonomik denge için” getirilen ek vergileri de verecek…
Ammmmaaaaaaaa… Milyonluk, trilyonluk transfer ücreti alan ve bu parala-n “artist hanimlara” yediren, bu paralarla “kaçak Mercedes” ticareti yapan bir futbolcumuz vergi ödemeyecek…
Hem de… Nasil? “Ekonomik Denge Için Yeni Vergiler Ihdaseden” kanunun kuyruguna eklenen uyduruk bir madde ile… Hem de… Ikibin yilina kadar…
Olacak is mi bu? “Maseri Vicdan” denilen sey bunu kabul eder mi?
* * *
Isin çarpildigina bakiniz: Türk ekonomisi bir darbogaza giriyor. Basbakan “Ekonomik Kurtulus Savasi”ndan sözederek “vergi avina çikiyor.” Hedef mevcut vergilere yenilerini eklemek. Bir defalik da olsa, agir da olsa, belli kesimlerden ek vergiler almak.
Bunun için bir tasan hazirlaniyor. Tasan TBMM’nde görüsülüp kanunlasirken, kuyruguna acayip bir madde ekleniyor. Yeni vergiler getiren kanunun kuyrugundaki bu madde ile, daha önce Gelir Vergisi’nin getirdigi bir vergi yükü kaldiriliyor.
“Sporculara transfer ücreti olarak yapilan ödemelerin l Mayis 1994 tarihi ile 31 Aralik 2000 tarihi arasinda gelir vergisinden müstesna tutulmasi için 31.12.1960 tarihli ve 193 sayili Gelir Vergisi Kanunu’na geçici bir madde ekleniyor…”
* * *
Ey “Maseri Vicdan”… Neredesin? Ey “Maseri Vicdan” su terslige bak: Bir yanda “Ekonomik Kurtulus Savasi finansmani için ” önüne gelene yeni ve ek vergi bildiriliyor, Bu arada Türkiye’nin en önemli sorunu olarak “sporcularin transfer ücretleri vegi disinda birakiliyor…”
Ben sporculara karsi degilim. Futbolculara karsi degilim. Aldiklari tarnsfer ücretlerinde gözüm yok…Allah daha
çogunu nasip etsin… “Artistlere” yedirmesin-ler, “Kaçak Mercedes” getirmesinler… Bana yeter … Ama “maseri vicdan” a yetmez… Çünkü bu “Vicdan”, Tabarin Bar’da çalisan Vicdan degil. Baska türlü bir vicdan…
Bakiniz, bu ülkede yasayan emekliler var… Dullar var, yetimler var. Memuru, isçisi, köylüsü, kentlisi var… Ögretim üyesi, yazan, çizeri, ilim adami, bilim adami var… Emegini satan doktoru, kundura tamircisi, duvarcisi, marangozu var…
Sporcunun bunlardan ne farki var? Beyni ile, kalemi ile bir eser ortaya koyan, emegi ile üreten, makineyi çalistiran, kazma sallayan eline geçen üç kurustan vergi verecek de sporcu transfer ücretinden neden vergi vermeyecek?
Bunun bir açiklamasi olmasi lazim… Birilerinin bunu halka anlatmasi lazim… Belki de hakli bir sebebi vardir… Belki de büyüklerimiz: “Emekli, dul, isçi, memur, yazar, çizer, bilim adami kaç kurus para kazaniyor ki..: Ellerine geçen para-nin yansini vergi olarak verseler ve de ü-zerine ek vergi de verseler ne çikar?.. Halbuki sporcular milyarlik, trilyon liralik transfer ücreti aliyor. Bu kadar büyük paradan vergi verirlerse canlan yanar…” diye düsünmüslerdir… Böyle düsün-müslerse iyi etmislerdir!..
Baksaniza, Besiktas yönetimi transfere 200 milyar lira ayirmis. Galatarasay yönetimi Hakan’in transferi için 40 milyar lira istiyormus… Simdi siz ayda iki milyon besyüzbin liraya kazma sallayan isçiden ayda 375 bin lira Gelir Vergisi keserseniz, fark etmez!.. Nasil olsa o para bir ise yaramaz!… Ama 40 milyar liralik transfer parasindan 20 milyar lira vergi kesmek günah degil mi?
* * *
Sporu küçümsemiyorum. Sporcularin aldiklari paralan çok görmüyorum. Sporu profesyonel meslek edinenlerin çabalarini takdir ediyorum… Ama bir gerçek var… Profesyonel sporun ekonomiye, ilime, bilime, üretime hiçbir katkisi olamaz ki? Bir ülke ilimle, bilimle, egitim ile, yatirim ile, ü-retim ile ayakta durur, gelisir…
Polisinden, astsubayina, subayindan, isçisine, emekli ve dulundan bilim ada-mina, yazarindan esnafina, her kesimden “fedakarlik” istenilen bir dönemde, sanki bu ülkede en fazla ezilen ve enf azla gözlenen sinif sporcularmis ve de-ülkenin hiçbir derdi kalmamis gibi, 1960 yilinda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu’na göre sporcularin transfer ücretlerinden ödedikleri vergiyi kaldirmak “Maseri Vicdani zedelemistir”. Ilgililere arz eder, sporcu kardeslerimden hassaten özür dilerim… Bilmem anlatabiliyor muyum?

 

Sende yorum yap