Marmaris’te deniz ve güneş (Orman ve tarih de var ama birini yakıyoruz öbürünü unutuyoruz)

, , Sende yorum yap

Marmaris’in simdilik sadece denizini ve günesini satiyoruz. Ormanini yakiyoruz. Tarihini unutuyoruz. Marmaris’in özelligi, yerliden çok yabanci turizme dönük bir gelisme çizgisi içinde olmasi. Yabanci turist uçak ile gelen ve daha önemlisi yat ile denizyolundan gelen turist. Bu turistler için deniz ve günes kadar orman ve tarih de önemli.
Marmaris çevresindeki 10 antik kentin bugüne kadar tanitimi yapilamadi. Bu kentler degerlendirilmedi. Aziziye (Laryma), Bozburun (Tymnus), Fenaket (Phoeni), Hisarönü (Erine), Bayir (Syrna) Sehiroglu (Kedrese), Gölenye (Amos), Marmaris ilçesi (Fyskos), Altin Sivri (Euthena), Rsiköy (Psiy) bu 10 antik kentin ismi.
Marmaris’te 50 bin yatak var
Marmaris’te 33 bin isletme ruhsatli, 16 bin belediye ruhsatli yatak var. Sayilan bilinmeyen fakat çok sayida “apart otel” yabanci turiste hizmet veriyor. Bes adet 5 yildizli otel yapilmis: Mares, Grand Azur, Munamar, Elegance ve Aqua. Dört büyük tatil köyü var: Marti, Turban, Magic Life ve Grand Yazici. Bütün bunlarin yaninda bir de “nev’i sahsina münhasir müessese” Marmaris’in “âlamet-i farika’si: Deliveli’nin Lidya Oteli.
Yabanci turist Marmaris’e Dalaman Havaalani yoluyla geliyor. Dalaman-Marmaris 100 km. yol. Yaklasik 2 saat karayolu yolculugu gerektiriyor. Yabanci turisti çekecek 3 ana faktör var: (1) Seyahat Acentesi (Tur Operatörü), (2) Uçak, (3) Fiyat. Yurt disindaki tur operatörleri Türkiye’deki otellere müsteri sevkeden komisyoncular.
Insiyatif onlarin elinde. Türkiye’ye her mevsim uçacak uçak sayisi da belli. Bizim otel isletmecileri bos kalmak endisesi ile uçaklarda koltuk bulamamak endisesi ile haftalik 1.400 DM. (Alman Markindan) asagi satilmamasi gereken “tur paketini” (yatak, kahvalti ve bir ögün yemek) 800 DM.’na kadar indiriyorlar. Bu yil 120-130 DM.’na satilmasi gereken günlük paketler iyi otellerde 95 DM.’na inmis. Paketini 4045 DM.’na satan 5 yildizli öteler varmis. Tabii ki bizim bu beceriksizligimizin meyvasini yabancilar topluyor. Bedava sayilacak fiyatlarla yepyeni tesislerimizi kullaniyor.
Yeni büyük yatirim yok
Turizm tesviklerinin kaldirilmasi ve kredinin pahaliligi nedeniyle Marmaris’te yeni büyük turistik tesisler yapilamiyor. Türkiye’nin ilk ve örnek tatil köylerini bundan yirmi yil önce Turizm Bakanligi yaptirmisti. Bunlardan biri Marmaris Tatil Köyü idi. Daha sonra Turhan’in mülkiyetine geçen 54 bin metrekare çamlik arazide kurulu bu tatil köyü özellestirme kapsaminda geçen günlerde satisa çikarildi.
Köyü 17 milyon dolar fiyat ile Toprak Holding aldi. Tatil Köyü’nün hemen bitisiginde 110 bin metrekare çamlik arazi üzerinde bugün Mares adi ile isletilen eski Altin Yunus tesisleri var. Yasar Grubu’nun insa ettirdigi daha sonra Koç Grubu’na geçen ve Divan Otelleri zinciri içinde isletilen Mares, tesisleri ve isletmesi ile gerçek bir 5 yildizli turizm müessesesi.
Mares
Mares demek “Deniz’den” demekmis. Dag ve deniz manzarali 9 suit’i, 159 villasi, 252 odasi toplam 420 ünitesi var. Genis kiyi seridi ve yat limani, açik ve isitmali yüzme havuzlan ile bütün yil hizmet veriyor.
Mares’i Mares yapan tabii ki insan unsuru. Rahmetli Vehbi Koç bu tesisi çok severmis. Simdi kizi Semahat Arsel tesis ile ilgileniyor. Alti yildir Ünal Toprak isminde genç isini seven bir müdür isletmeyi yönetiyor. Ünal Toprak Üniversi-te’de turizm egitimi görmüs. Yurt disi deneyimi var. 11 yil Antalya Talya Otel’de müdür muavinligi ve müdürlük yapmis. Mares’in daginik tesislerinin her noktasinda varligini hissettiriyor. Açik anlatimiyla isinin basinda.
Mares’in soguk hava sistemi var. Odalari genis. Tertemiz. Çok ilginç bir tesbit: Tuvaletler, banyolarda yüzde yüz dogal ürünlerden yapilan “Otaci”nin sabunlan, sampuanlan kullaniyor.
Mares’te hayat
Mares’te hayat oda fiyatina dahil güzel bir kahvalti ile basliyor. Lokanta sorumlusu Fehmi Çinar, Izmir’de 9 Eylül Üniver-sitesi’nde turizm egitimi görmüs. Bes yildir Mares’te.
Aksam çaylarinda Marmaris Oda Orkestrasi klasik müzik yapiyor.
Aksamlan Sultan Bar’da “Ece” söylüyor. Sultan Bar’da müsterilere hizmet veren Neslihan Kaya, Bilkent Üniversitesi Turizm Bölümü 3. sinif ögrencisi.
Otelin deniz üzerindeki “Balik Lokantasi”nda, Sefler Akin Gökçen, Levent Pe-ker ve garsonlar Haluk, Atilla, Mehmet tertemiz beyaz örtüler üzerinde güzel bir servis veriyor. Balik Lokantasi’nda her aksam (Altin Kizlar Grubu üyesi oldugu bana anlatilan) Birsen Tezel, önce caz, bati müzigi söylüyor. Sonra kanununu kucagina alip hem çaliyor, hem Türk müzigi söylüyor. Çamlarin altinda ise “Sol De Cuba” adini tasiyan sekiz çilgin Kübali müzik yapiyor. Bunlarin üçü kanlan fikir fikir kaynayan Kübali genç hanim sarkici ve dansçi…
Celal Çapa basarabilir ise önümüzdeki ki günlerde Sol De Cuba’yi “Adres’te”, “Birsen Tezel’i “Safari’de” Istanbullular’a dinletecek. Vitali Hakko ve diger baska bir çok Istanbullu tatil için Marmaris’e gider, Mares’te kalir. Tesisleri ve isletmeyi görünce bu tercihin nedeni anlasiliyor.
p>

 

Sende yorum yap