Kurban kavurması

, , Sende yorum yap

Bugün Kurban Bayrami… Bir çok aile kurban kesti. Kurban kesmeyen bir çok aileye de komsudan kurban eti geldi. Kurban kesip, usulünce kendilerine parça ayiranlar ile, kendilerine kurban eti gelenlere bu ögle yemegi için kavurma tarifi verecegim.
Kurban kavurmasi, kurban bayraminin sembolüdür. Mis gibi kokan kavurma sofrasinin çevresine ailenin tüm fertleri bayramliklarini giyerek oturur. Sagliklari, verdigi nimet ve birliktelikleri için Allah’a sükür eder.
“Kurban Kavurmasi” nasil yapilir?
Sayin okuyucularima Rahmetli Vehbi Koç Bey’in kizi Semahat Ar-sel Hanim’in “kurban kavurmasi ta-rifi”ni verecegim.
Koyun etini (tercihen budunu) temizleyin. Kemigini çikartin. Üzerindeki zari ve yagini ayiklayin. Küçük kusbasi parçalar halinde dograyin. Etleri bir yana birakin. Sonra kuyruk yagini findik büyüklügünde, dograyin. Tencereye önce kuyruk yagini koyun. Orta ateste, kitir kitir ki-zarip, yagini birakincaya kadar çevirin. Kurban Bayrami kavurmasi kuyruk yagsiz olmaz. Kuyruk yagi Kurban kavurmasina özel bir koku ve özel bir lezzet verir. Özellikle “kivircigin kuyruk yagi” agirlik vermez.
Kuyruk yagina dogradiginiz parça etleri ilave edin. Hafif ateste kapagi kapali olarak pisirin. Suyunu verip çektikten sonra tahta kasikla karistirmayi ihmal etmeyin. Etler kavrulunca, isterseniz ufak parçalar halinde kestiginiz böbregi ve ufak parçalar halinde kestiginiz bir miktar karacigeri de ilave edebilirsiniz.
Tuzunu, biberini sakin önceden ekmeyin. Kavurma pisip atesten alinmadan hemen önce, tuz ve karabiberi ilave edip karistirilir, isterseniz üzerine kekik ekin.
Sac Kavurmasi
Kurban kavurmasi saçta da yapilir ama, simdi pek az evde sac var. Veya sac var da, evlerin ocaklari sac ile kavurma yapmaya imkan vermiyor. Sac kavurmasi “cizir cizir etrafa yag saçar”. Ama mis gibi koku da saçar…
Sac kavurmasinda önce sac kizdirilir. Küçük parçalar halinde kesilen et sacin üzerine konulur. Agir ateste yaklasik 40 dakika kadar tahta kasikla çevrilir. Suyunu birakip, çektikten sonra kizarmaya baslarken üzerine kirmizi biber serpilir. Yuvarlak yuvarlak kesilmis sogan halkalari eklenir. Mevsimine göre domates konur. Tuzu, baharati serpilir. Sonra sacin üzeri bir tencere kapagi ile örtülür. Kisik ateste 20 dakika daha pismesi beklenir. Afiyet ile yenilir.
Bir de tencerede soganli kavurma tarifi vereyim.
Orta ateste, orta boy bir tencereye bir miktar tereyagi koyun. Yag kizinca, kabugu soyulmus bir bütün sogani bir iki dakika yagda çevirdikten sonra, kusbasi etleri tencereye bosaltin. Tencerenin agzini kapatin. Etler s

 

Sende yorum yap