Kurban

, , Sende yorum yap

Bugün “Arife”. Yarin, “Kurban Bayrami.” Müslümanlar, bayramin ilk gününden bir gün önce, arife günü sabah namazindan sonra baslayan ve bayramin dördüncü günü ikindiye kadar devam eden bes günü “eyyami tesrik” veya “tekbir” günleri diye adlandirir. Yirmi üç vakit olan tesvik tekbirlerinin yerine getirilmesi dince vaciptir. Tekbirler yüksek sesle alinir. Bayramin birinci, ikinci ve üçüncü günleri kurban kesme günleridir.
Kurban nasil kesilir?
Kurban kesmenin bir usulü, bir adabi var. Müslüman kardeslerimize hatirlatayim ki, kesim usulünce yapilsin. Kurban edilecek hayvani en az bir gün önceden satin alip, bir gece beslemek adettir. Sevap sayilir.
Kesimi bilmeyenin kurban kesmesi günahtir. Kesimi bu isi bilenin yapmasi, kurbanin usulüne uygun kesilmesi, eziyet çekmemesi esastir.
Kurban kestirenden kesecek olana “vekalet” verilir. Kesecek olan vekaleti “kabul” eder.
Kurban sag tarafindan kibleye karsi yatirilir. Gözü temiz ve beyaz bir tülbent ile kapanir, ön iki ayagi ile arka sol ayagi kalin bir iple baglanir. Arka sag ayagi serbest birakilir. Kesen tarafindan “Bismillahi Allah’-u Ekber” denilerek kesilir. Biçagin keskin olmasi ve hayvana eziyet verilmemesi esastir.
Hayvanin soluk ve yem borusu ile iki sahdamarindan olusan dört uzvunun birden kesilmesi gerekir.
Kurban eti gelenek olarak üçe bölünür, biri evde, çoluk-çocuk ev halki için ayrilir, bir kismi fakirlere verilir, bir kismi komsulara ve yakin akrabaya dagitilir.
Dinimizde kurban edilebilecek hayvanlar belirlenmistir. Bunlar; koyun, keçi, sigir, manda ve deveden ibarettir. Bunlarin disisi ve erkegi kurban edilebilir. Yalniz koyun cinsinin erkegini yani koçlari kesmek daha faziletli kabul edilmistir. Koyun ve keçinin bir yasini bitirmis olmalari gerekir, iri ve gösterisli iseler ye-di-sekiz aylik olanlari da kesilebilir. Sigirlarin iki yasini, devenin de bes vasim bitirmesi sarttir.
Kümes hayvanlarindan kurban olmaz ve bu hayvanlar kurban niyeti ile kesilmez.
Kurbanliklarin gösterisli, semiz ve saglikli olmasi gerekir. Ciliz, hastalikli, belirli eksigi ve kusuru olan hayvanlar kurban edilemez.
Kurban “vecibe” midir?
Koyun ve keçi ancak bir kisi adina kesilebilir. Sigir ve deveyi ise 7 kisi ortaklasa kesebilirler. Ortaklik yediden az olabilir fakat fazlasi caiz degildir.
Kuran’da “kurban” ile “ayetinde, üç “buyruk” yer alir.
Kevser Suresi’nin 2’nci ayetinde
“Rabbin için namaz kil ve kurban kes” buyurulur.
Hacc Suresi’nin 36’inci ayetinde “iste kurbanlik deve ve sigirlari Allah’in size olan nisanelerinden kildik. Onlarda sizin için hayir vardir. Bagli halde keserken üzerlerine Allah’in adini anin. Yan üstü düsüp ölünce onlardan yiyin, isteyene de istemeyene de verin. Sükredersiniz diye onlari böylece sizin buyrugunuza verdik.” Hacc Suresi’nin 37’nci ayetinde, “Bu hayvanlarin ne etleri ve ne de kanlari Allah’a ulasacaktir. Allah’a ulasacak olan sizin O’nun için yaptiginiz gösteristen uzak amel ve ibâdettir. Size dogru yolu gösterdiginden, Allah’i yüceltmeniz için onlari böylece sizin buyrugunuza vermistir. Ey Muhammedi iyilik yapanlara müjde et” buyrugu yer alir.
Kur’an’da bunlar disinda “kurban” ile ve “kurban bayrami” ile ilgili baslica buyruk yoktur.
Bunlar disindaki düzenlemeler “hadis”lere dayanir.
Hazret-i Aise’nin rivayet ettigi bir hadiste sunlar söylenmektedir:
“Ademoglu Kurban Bayrami gününde kan akitmaktan daha sevimli bir is ile yüce Allah’a yaklasabilmis degildir. Kanini akittigi hayvan kiyamet günü boynuzlari, ayaklari ile gelecektir. Akan kan yere düsmeden önce yüce Allah katinda yüksek bir makama erisir. O bakimdan gönül hoslugu ile kurban kesiniz.”
Kurban kesmenin, her ev için bir sünnet-i kifâye olduguna dair delil ise, Minnefb, SüIym’in rivayet ettigi su hadistir: “Peygamber (A.S.) ile birlikte duruyorduk. Onun söyle dedigini isittim: Ey insanlar… Her aile halkina her sene bir kurban düser..”
Kimler kurban keser?
Kuran’dan kaynaklanan ve hadislere dayali olarak olusan ve gelisen islam sartlarina göre kurban, mukim olan ve sadaka-i fitir nisabina malik olan her erkek ve kadin müslümana vaciptir.
Fitir nisabini istanbul Müftülügü 80.18 gram altin veya 561.3 gram gümüs olarak belirlemistir. Demek ki ikametgahi olan ve 120 milyon lira-nin üzerinde varligi olan müslümanlar için kurban kesmek vaciptir. Sefer halinde olan ve fakir olana kurban kesmek vacip degildir.
Kurbanlar bayramin birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilir. Dördüncü günü kesilmez.
Müslümanlar ölmüs yakinlari veya ana ve babasi adina yaptiklari hayir isleri yaninda onlar adina kurban kesip sevabini onlarin ruhuna bagislayabilir, istanbul Müftülügü’nün açiklamasina göre bu gibi kurbanlar Arife günü kesilebildigi gibi Kurban Bayrami birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde de kesilebilir.
Bayraminiz kutlu olsun sayin okuyucularim.

 

Sende yorum yap