Koltuğunu kaybeden “koltuğunun itibarını” yok edip gitmemeli

, , Sende yorum yap

Mümtaz Hoca’nin geçen haftaki yazisinin basligi “Ben neymisim be Agbi?” idi. Aslinda bu yazinin basligi “Biz neymisiz be Abu..” olmali imis. Çünkü, bizim
“SHP’liler ne imis be Abi?”
Iyi ki, su kabine degisikligi oldu… “Bu sayede ne olduklarini ögreniyoruz…”
“Koltukta oturduklarinda sesleri çikmayan bizim SHP’li bakanlar, bürokratlar koltuktan kalkar kalkmaz basladilar anlatmaya…”
Disisleri Bakanhgi’nda basarisina hayran oldugum arkadasim Hikmet Çetin “Sok açiklamalar ile, yillardir oturdugu koltugun ipligini pazara çikarmis bulunuyor…”
Disisleri Bakanligi’mizin hali pür melali böylece yedi düvele san oluyor…
Derken efendime söyleyeyim gene Devlet Planlama Teskilati’nda birlikte çalistigimiz arkadaslarim Onur Kumbaracibasi ve Yigit Gülöksüz koltuklari giderken, “ne kadar önemli fonlari tek baslarina istedikleri gibi yönlendirme gücünü kullandiklarini açikliyorlar”.
Önce bir konuya açiklik getireyim: Onur Kumbaracibasi, Hikmet Çetin ve Yigit Gülöksüz, egitimleri, DPT deneyimleri, DPT’den ayrildiktan sonraki çalismalari ve çizgileri ile oturduklari koltuklari dolduran, yüklendikleri sorumluluklarin bilincinde kisiler olarak görevlerini yaptilar.
Benim garibime giden (koltugu kaybetme sekilleri ne kadar uygunsuz olur ise olsun) koltuktan kalkar kalkmaz çalistiklari kurumlari yikan, hiç olmaz ise “yaralayan” sekilde konusmalari.
“Bizden sonra tufan” anlami verecek bir “havaya” girmeleri.
Bayindirlik Bakanligi, çok ö-nemli bir kurulustur. Herseye, parasizliga, islerdeki durgunluga ragmen, bu yil 100 trilyon lira para harcayacaktir.
Otoyollari, köprüleri, vilayet binalarini, okullari, hastane binalarini, çesmeleri, havameydanlarini, limanlari bu bakanlik yaptirir.
Hangi projenin önce baslayacagina, ne kadar sürede tamamlanacagina bu bakanlik karar verir. Müteahhidini bu bakanlik seçer.
Müteahhidin teklif ettigi fiyati bu bakanlik degerlendirir. Bu bakanlik müteahhidin parasini zamaninda öder veya geciktirir.
Bu bakanlik hangi projenin bitmesini istiyor ise o ise bol para aktarir. Bu bakanlik bir projenin ödemesini kistiginda, o is yillar boyu sürünür.
Mesela bu bakanlik, Istanbul’da Karaköy Köprüsü’nün yapimcilarinin fiyat artirma arayisinda, insaati sürüm sürüm süründürme “kaprislerini” hosgörerek, istedikleri ek ödemeyi yapabilir. Veya hak ve hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapabilir.
Mesela bu bakanlik, Otoyol yapimcilarinin alacaklari paralari, istediginde dövize endeksleyebilir, döviz artmadiginda Türk Lirasina çevrilebilir.
Otoyol yapimcilarinin alacaklarini yillarca ödemeyip, onlari kapi önünde aglatabilir. Veya istedigi yapimciya biraz kolaylik gösterebilir.
Mesela bu bakanlik, “belli kisilere is verilmesi için özel hazirlanmis ihale dosyalari”ni görmemezlikten gelebilir. Veya bu oyunlari bozabilir.
Mesela bu bakanlik, büyük isler almis yapimcilarin “suraya veya buraya”, “kanuni veya az kanuni” bagislar yapmalarina “göz kirpabilir veya kirpmayabilir…”
Bu nedenle Bayindirlik Bakan-ligi’nda bürokratik yapi kadar, bakanin kisiligi, egitim düzeyi, tecrübe birikimi, kivrakligi önem tasir. “El-hak…” Onur Kumbaracibasi bu isi “eline yüzüne bulastirmadan” yürüttü.
Onur Kumbaracibasi yurt disinda tahsil etmis, DPT teskilatinda çalismis, proje nedir, para nedir, plan nedir, ihale nedir konularini ögrenmis, Ankara’nin “ayak oyunlarina asina” bir arkadasimizdi.
Yerine atanan SHP’li milletvekili Mustafa Yilmaz’in özgeçmisini gazetelerde okuduk. 1949 yilinda Gaziantep’te dogmus. KTÜ Insaat Mühendisligi Fakültesi’ni bitirmis. YSE’de Köy Yollari Sefi olarak çalismis. Iki dönemdir TBMM’de imis.
Bu yil yaklasik 100 trilyon liralik fona hükmeden Toplu Ko-nut’un basindaki Yigit Gülöksüz’ün yerine getirilmek istenen Cihat Altinöz ise gazete haberlerinden ögrendigimize göre daha önce Ankara Elektrik Gaz Otobüs Isletmesi Genel Müdürlügü görevinde bulunmus.
Hiç bir bakan, hiç bir kamu görevlisi ömür boyu bir koltukta o-turmaz. Gidenlerin yerine her zaman onlar kadar deneyimli olan gelemez ama, bazi defalar da gelen gideni aratmaz.
Bayindirlik Bakani ile Toplu Konut Baskaninin degisiminde “normal olmayan sey” su: Gidenler de SHP’li, gelenler de SHP’li oldugu halde, gidenler öyle bir hava yarattilar ki, tartisma konusu olan koltuklar o koltukta o-turanin kontrolunda “Hanimin Hazinesi”ne sahip…
Hem para bol. Hem de bu parayi o koltukta oturan istedigi gibi kullanabilir… Bugüne kadar bu paralar “vatan için, millet için” kullanildi ama. bundan sonra
“parti için firmalar için kullanilacak!..” Iste kafa karistiran, mide bulandiran sey bu…
Iyi de, böyle bir sey var ise, geçmiste bunun böyle olmadigina halkimiz nasil emin olabilecek? Giden arkadaslarima güvenim tam. Ama onlar benim arkadaslarim. Ben onlari taniyorum.
Altmis milyonluk halkimizin da teker teker onlari benim kadar tanimalari mümkün mü?
Devlette önemli koltuklarda o-turan, devlete önemli hizmetler yapanlar, koltuktan ayrilirken ve ayrildiktan sonra da o koltugun itibarini korumaya özen göstermelidirler. Bu yapilmaz ise sadece kendileri yara almakla kalmaz, Devlete, bürokrasiye güveni yikarlar.

 

Sende yorum yap