Koç Üniversitesinin kapısı 170 milyon dolarla açıldı

, , Sende yorum yap

Bati ülkelerinde seçkin egitim veren vakif üniversiteleri bir kisi, aile veya grubun tahsis ettigi bir ana para ile kuruluyor. Bu ana para daha sonraki bagislarla büyüyor. Ana paraya (Geliniz, biz buna yatirim fonu diyelim) diye dokunulmuyor.
Ana para degisik sekilde degerlendiriliyor. Hisse senedine, tahvile baglaniyor. Ana paranin geliri yatirimlarda ve isletme giderlerinde kullaniliyor.
Bu bakimdan ana paranin yatirimi gerçeklestirebilecek, idame ettirebilecek, isletme açiklarini kapatabilecek güçte gelir saglayan büyüklükte olmasi sart.
Daha sonra isletme sahasinda vakif üniversiteleri isletme giderlerini e-sas olarak iki kaynaktan karsiliyorlar:
1- Ögrencilerden alinan ücret,
2- Kamu kuruluslarinin ve kisi ve kurumlarin bagislan. Bu iki kaynak yetmediginde, ana para gelirinden isletme açigi kapatiliyor.
Türkiye’de vakif üniversitelerinin kurulusuna izin veren kanun, devlet bütçesinden, belli sartlar altinda vakif üniversitelerinin isletme giderlerinin yüzde 45’i kadar bir kamu yardimina imkan sagliyor.
Dün açilisi yapilan Koç Üniversitesi, özel ve özerk vakif üniversitesi olarak çalisacak. Kar amaci yok. Yurt disinda ve özellikle ABD’de basarili, seçkin egitim veren üniversitelerin çogu vakif üniversitesi.
Koç Üniversitesi geçici kampusu için bugüne kadar 80 milyon dolar harcama yapilmis. Daha sonra geçilecek kampus insaati için yatirim fonundan 55 milyon dolar ayrilmis.
Ayrica üniversitenin gelismesini saglamak ve isletme açiklarini kapatabilmek için 45 milyon dolar tutarinda bir isletme fonu olusturulmus. Bu fonun geliri her yil üniversiteye verilecek.
Ögretim üyelerini, ögretim görevlilerini dünkü açilis töreninde cüb-beleri içinde görenlerin gözleri ya-
belen içinde görenlerin gözlen yasardi… 35 ögretim üyesinin hepsi genç, piril piril insanlar. Çogu ABD üniversitelerinde ögretim üyesi iken Koç Üniversitesi’nde görev almaya kosmuslar.
* * *
Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Si-navlari’na girip yüksek puan alanlar arasindan 191 ögrenci seçilmis, îmti-han ve mülakat ile Yüksek Lisans Programi (MBA) için de 42 ögrenci kabul olunmus.
Koç Üniversitesi Ingilizce dilinde egitim yapacagindan, yeterli dil bilgisi olmayanlar bir yil hazirlik sinifinda dil ögrenecek.
1993-94 ders yilinda herbir ögrenci için 50 milyon lira ücret zorunlulugu tesbit edilmis. Ücretin yansi kayit sirasinda, kalani ikinci sömestr basinda ödenecek.
Yemek, yurt ve kitap bedelleri bu ücrete dahil degü.
Koç Üniversitesi’nde her ögretim-egitim döneminde ögrencilerin yaklasik yüzde 25’ine burs verilecek.
Iki türlü burs var:
1) Seçme sinavlarinda üstün basari puani elde edip burslu kabul edilen ögrencilerden, okul ücreti alinmayacagi gibi, bunlara her yil 10 ay boyunca ayda l milyon lira, beslenme-ulastirma yardimi yapilacak.
2) Ihtiyaci olan ögrencilere, ihtiyaçlari ölçüsünde “ihtiyaç bursu” ödemesi yapilacak.
Ilk yillar Fen ve Insani Bilimler Yâ-kültesi ile Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi ögrenime geçiyor.
Fizik, kimya, matematik, tarih sosyoloji, psikoloji, isletme, ekonomi ve uluslararasi ilisküer dersleri okutulacak.
Daha sonraki yillarda Mühendislik Fakültesi de hizmete geçecek. Belirli sayidaki ögrenciye yüksek nitelikli egitim verilebilmesi için üniversite genelinde l ögretim üyesine 10 ögrenci esasi kabul edilmis.
Ingilizce yaninda her ögrenciye i-kinci bir yabanci dil egitimi verilmesi hedef alinmis. Bilgisayarin önemi dikkate alinarak ilk ders yilinda her 3 ögrenciye bir bilgisayar düsecek bir düzenlemeye gidilmis.
Vehbi Koç dün Istinye’de eski Kibrit Fabrikasi’nin pinl piril ve modern bir hale getirilip-geçici üniversite-kampusu haline getirilen binalarinin kapisinda misafirlerine hosgel-diniz derken en “farkli ve en degerli” yatiriminin gerçeklestigini gör-
menin mutlulugunu yasiyordu.
Bir isadami için üniversite kurmak ve yasatmak tamamen farkli bir yatirim… Yatiliyorsunuz. Karsiliginda mal üretimi yok.
Kar yok… Tersine devamli yatirmak, isletme açigini devamli kapatmak zorundasiniz… Ama netice maldan, kardan daha önemli: Kaliteli insan.
Bu ve bunun gibi yatirimlara emegi geçenlerden “Allah Razi olsun”.

 

Sende yorum yap