Kişi başına yıllık ilaç harcaması 11 milyon lira

, , Sende yorum yap

Türkiye’de kisi basina yillik ilaç tüketimi 40 dolar (Yunanistan’da 86 dolar, Ingiltere’de 108 dolar, Almanya’da 210 dolar). Türk halki ilaca yilda 2.6 milyar dolar para ödüyor.
Türkiye’de 160 firma ilaç üretiyor. Yabanci ilaç firmalarinin sayisi 14 idi, 8’e düstü. Türkiye’de satilan ilaçlarin yüzde 87’si içeride üretilen ilaçlar.
Piyasada 3.100 çesit ilaç var (Italya’da 4.200 çesit, Fransa’da 3.700 çesit, Almanya’da 9.500 çesit, Isviçre’de 8.000 çesit ilaç var). Türkiye’de tüketilen ilaçlarin yüzde 20’si antibiyotikler, yüzde 15’i agri kesiciler, yüzde 9’u romatizma, yüzde 9’u soguk alginligi ilaçlari. Sonra 5’inci sirada yüzde 8 ile vitaminler geliyor. Vitaminleri yüzde 6 ile deri hastaligi ilaçlari, yüzde 5 ile sindirim, yüzde 5 ile kalp ilaçlan, yüzde 4 ile kulak-burun ilaçlari izliyor. Türk halkinin siniri saglam olmali ki, sinir ilaçlarinin toplam ilaç tüketimi içindeki payi yüzde 3 dolayinda.
Türkiye’de bu ilaçlan 550 ecza deposu 18 bin eczane satiyor. Eczane basina düsen nüfus 3 bin 600 (Italya’da eczane basina 3 bin, Yunanistan’da 1.350, Almanya’da 4 bin, ingiltere’de 5 bin kisi düsüyor).
Sayin okuyucularima bu rakamlari, Gülten Ugurlu’nun Dünya Gazetesi için hazirladigi Tip ve Saglik Dosyasi’ndan aktariyorum. Rakamlardan sonra ilaç sektöründe en çok tartisilan iki konu hakkinda sayin okuyucularima bilgi verecegim. “Patent” konusu ve “fiyat” konusu.
(1) Patent Konusu: ilaç, uzun
süre ve pahali arastirma île ortaya çikan bir ürün. Her bir ilaç için en az 6 ile 10 yillik arastirma, gelistirme süresine, en az 300-500 milyon dolar arastirma-gelistir-me harcamasina ihtiyaç var. Böyle zahmetle ortaya çikan bir ilacin kopya edilmesi “patent” denilen bir koruma hakki ile önleniyor.
1961 yilinda Kurucu Meclisi’nin bir yorumu sonucu, Türkiye’de ilaçta “patent” ile koruma kaldirildi. Isteyen yerli ve yabanci firmanin buldugu istedigi ilaci kopya edebiliyor. Kopya edenin arastir-ma-gelistirme masrafi yükü olmadigindan ilaci geistirip kesfedenden daha ucuza satma sansi doguyor. Bugün Türkiye’de üretilip satilan ilaçlarin tamamina yakini, “patent” hakki ödenmeden kopya edilen ilaçlar.
Gümrük Birligi ve uluslararasi diger baglantilar ve de ABD’nin bastirmasi ile Türkiye “uluslararasi patent haklarini” dikkate almaya karar verdi. Bes yillik geçis döneminden sonra 1.1.1999 tarihinden itibaren ilaç firmalari patent ödemeden istedikleri ilaci kopya edemeyecek. Tabii patent hakki ödenince de ilaç fiyatlari artacak.
(2) Fiyat Kontrolü Konusu:
Türkiye’ye ithal edilen ilaçlarin fiyati belli, döviz kuru belli. Disarida kaça satiliyorsa, Türkiye’de de o fiyata satiliyor. Ama Türkiye’de üretilen ilaçlarin fiyati 1928 yilinda çikan bir kanuna göre Saglik Bakanligi tarafindan kontrol ediliyor. Bu kontrol fiyat belirlemesi seklinde oluyor. Fiyat belirlemesinde, ilaç fiyatlarindaki artisin enflasyonun altinda kalmasina dikkat ediliyor.
Ilaç fiyatlari enflasyonun altinda “seyredince”, ilaç sanayiinde fon birikimi saglanamiyor. Ilaç sanayii yatirim yapamiyor. Hele hele Türkiye’de arastirma ve gelistirmeye para ayirmak ve de bir ilaç bulup, patent almak için 300 milyon-500 milyon dolar harcama yapmak imkânsiz hale geliyor.
Bütün bu anlatimin sonunda ortaya çikan bir gerçek var. Türkiye’de ilaç fiyatlari artacak. Aksi halde ya ilaç firmalari batacak ya da piyasada ilaç bulunmayacak.

 

Sende yorum yap