KDV zammı en acımasız çözüm

, , Sende yorum yap

Ekmegi en fazla alt gelir gruplarindaki halk tüketir… Vergi reformu yapiyoruz diyerek aylarca gürültü kopardiktan sonra, hiçbirsey yapamayip hooppp diye halkin ekmegine vergi bindirmek en kolay ve fakat en acimasiz çözümdür.
Küspeye, kepege, yogurda, pirince, una, irmige, çaya, zeytine, hayvan yemine, yaga ve de kitaba gazeteye yüzde 8 vergi koyarak “vergi kaçiranlarin ve de vergiden kanunen kaçinanlarin” faturasini halka ö-detmek insafsizliktir.
KDV oranlarini artirmanin vergi reformu ile hiç mi hiçççç ilgisi yoktur. KDV, devletin “kümesine girmis kazlari en kolay yolma aracidir. “KDV zammi “ani tesir, kat’i netice verir”. Yaparsin zammi, öbür ay baslarsin paralari toplamaya…
KDV gibi çabuk netice verecek iki vergi daha var. Yarin, öbür gün bakarsiniz, Hükümet “ver-
gi reformu” diye p iki vergiye de zam yapar… Çünkü o iki vergiyi de “vergiyi kaçiranlar ile vergiden kanuni olarak kaçinanlar” degil, halkimiz öder. O iki vergi:
– isçi ve memurun ödedigi, daha dogrusu bordrolarindan kesilen Gelir Vergisi ile,
– Dolmusa, otomobile, otobüse binen, isinan herkesin ödedigi akaryakittan alinan Vergi’dir.
KDV, memur ve ücretlilerin ödedikleri gelir vergisi ve akaryakittan alinan vergi toplami, tüm yergi gelirlerinin yaklasik yüzde 65’idir…
Insafsiz bir Hükümet tüm diger vergileri unutup, bu üç vergi kaynagi ile oynayarak vergi sorununa çözebilir.
* * *
1994 yilinda Hükümet 819 trilyon lira harcama yapacagini tahmin ediyor. 1994 yili için yapilan vergi geliri tahmini harcamanin yüzde 73 ünü karsilayabilecek ölçüde: 473 trilyon lira.
Bu 473 trilyon lira verginin içinde isçinin-memurun ödeyecegi vergi 104 trilyon lira, dahilde alinan KDV ile ithalde alinan KDV toplami 154 trilyon lira, Akaryakit Vergisi toplami 41 trilyon lira…
Vergi reformu demek, vergiyi yaymak demektir. Bugüne kadar vergi kapsamina hiç girmeyenleri, yakalamak demektir. Vergi kaçirmayi önleyecek tedbirleri almak demektir. Rantlari, harcamalari vergilendirmek demektir. Daha büyük harcama
gücü olandan (dikkat buyurunuz “gelir” demiyoruz, “harcama” diyorum, çünkü “gelir ile harcama farklidir”, gelir tasarrufa ve yatirima dönüstügünde vergilenmez) harcadigi ölçüde daha çok vergi almak demektir.
Bunlari yapmak zor istir. Kolay o-lan ekmegin, kepegin, yulafin, gaz-yaginin, benzinin tepesine vergi bin-
dirmektir. Çünkü bu sabah “Bisniillahirrahma-nirrahim” diyerek gözünü açan her vatandas, yedigi ekmek, içtigi çay, ekmegine katik ettigi zeytin-peynir ile vergisini ödemeye basladi bile…
* * *
Hükümetin bekleyisi, KDV’ye yapilan bu zam ile, her ay halkin cebinden en az 2 trilyon lira daha fazla çekmek… Ey benim halkim… Sen neden sesini keser oturur, her tokadi sessiz sedasiz yersin?.. Neden sual etmek aklina gelmez ki:
“Bütçe açigini kapatmak için benden bir katki bekleniyor ise he-
lal olsun. Ben vazifemi yapayim. Ekmegimi daha az yiyip sana daha çok para vereyim… Ama sen bana söyle bakalim… Ben bu fedakarligi yaparken, hiç vergi vermeyenlerden sen ne zaman vergi almayi düsüneceksin? Benim ekmegime yaptigin bu zam ile topladigin paralan nerede, kimin için harcayacaksin? Bakanlara daha lüks otomobil, daha lüks lojman, onlari koruyacak polis otomobilleri filosu için paraya mi ihtiyaç oldu?”
NE iDl? NE OLDU?
Temel gida maddeleri: Yüzde 6 olan çiran yüzde 8’e yükseltiliyor. Bu grupta, küçükbas hayvanlar, kümes hayvanlari, baliklar (etleri), hayvan yemi olarak kullanilan küpe, kepek, süt, yogurt, yumur-
ta, beyaz peynir, çay, seker, zeytin, yemeklik kati-sivi yaglar, ham yaglar, tereyagi, taze sebze meyve, patates, dogal-gaz teslimleri, yazar kasa teslimleri, bugday, bulgur, arpa, soya, yulaf, çavdar, pirinç, bugday unu, ekmek, irmik, makarna, gazete, dergi, kitap, sinema, tiyatro, opera, bale giris biletleri yer aliyor. – , Lüks tüketim mallari: Yüzde 20’den yüzde 23’e yükseltiliyor. Bu grupta beyaz esya, otomobil, altin, gümüs, havyar, kozmetik malzemeleri, parfümler, 1. sinif içkili lokantalar, gazino, bar, pavyon, golf tesisleri, kulüplere giris ücretleri var.
Genel oran: Halen yüzde 12 olan oran, yüzde 15’e yükseltiliyor. Yukaridaki gruplara dahil olmayan her türlü mal ve hizmet teslimleri de bu gruba giriyor.

 

Sende yorum yap