Kayseri’den öteye mal gitmiyor

, , Sende yorum yap

Çelik tava, tencere, çaydanlik, elektrikli ev aletleri pazarlayarak geçimini sürdüren arkadasima rastladim. “Isler çok kötü…” dedi… “Kay-seri’den öteye mal gitmiyor…”
Sonra anlatmaya devam etti: “Dogu A-nadolu’daki anarsik olaylar nedeniyle Kayseri’nin dogusunda pazar tümden kapandi… Eski alis verislerin senetleri e-lirmzde kaldi…” Kayseri’nin dogusundaki illerin tamaminda (Alla-ha sükür simdilik) terör yok… Ama… Terörün yogun oldugu iller çevrelerini etkiliyor.
Acaba, Güneydogu Anadolu’da terörden yogun biçimde etkilenen 22 ilimizde kaç kisi yasiyor? Bu illerin Türk ekonomisi içindeki a-girligi nedir?
DiE’nin eski uzmanlarindan iktisatçi Erdogan Özö-tün, bu konuda en ciddi a-rastirmayi yapan kisidir. Erdogan Özötün’ün Türki-
ye’de Gayri Safi Yurt Içi Hasila’nin Üler itibariyle Dagilimi’ni gösteren 368 sayfalik çalismasi istanbul Sanayi Odasi tarafindan kitap halinde bastirilmistir.
Erdogan Özötün’ün tesbitlerine göre Güneydogu Anadohfdaki 22 ilin Türkiye’nin Toplam Yurt Içi GSMHiçindeki payi yüzde 7.59’dur. Bu 22 ilde yasayan nüfusun Türkiye nüfusu içindeki payi i-se yüzde 19.59’dur. Bu 22 ilimizde yasayan vatandaslarimizin dilleri, dinleri farkli olabilir, ama hepsi Türk’dür. Türkiye Cumhuriyeti vatandasidir. Bir kismi “Kürt kökenlidir, Kürtçe konusur…”
Kayseri’den öteye tencere satamayan benim arkadasim “mal” derdinde ama, orada yasayan vatandaslarimiz “maT’i u-nutmus, “can” derdinde. Kayseri’den bu tarafa çekilenler, ö-te taraftakileri unutmus görünüyor. Kayseri’den öte tarafa sadece asker, polis, özel tim, u-çak, tank, helikopter gidiyor.
Hükümet gitmiyor… Halkin
Tansu Çiller geçen hafta sonu Istanbul’da basin mensuplarina “… Genelkurmay, bölgede yeni bazi rekorlara imzasini atiyor, daha önce l güvenlik görevlisine karsi 7 terörist öldürülürdü. Simdi etkinlik l’e karsi 22 seviyesinde… dedi.
Tansu Çiller Güneydogu Anadolu olayini sadece güvenlik görevlileri ile teröristler arasinda birbirini yoketme yansi çerçevesinde degerlendiremez. Orada yasayan halk var. Halk da ö-lüyor… Halkin can güvenligi, mal güvenligi ortadan kalkti. Dogubayazit’da geçen hafta sehir içinde çok sayida ev tank atesi nedeniyle tahrip oldu. Evlerinde oturan 3 vatandas öldü. Dogubayazit’da birbuçuk ay önce de ayni sey olmustu. Bu defa eski Saglik Bakani, ANAP Milletvekili Yasar Eryilmaz’in babasinin evi de yikildigindan olay kamuoyuna gerçek boyutuyla yansiyabildi.
Güneydogu Anadolu’daki olayi sadece güvenlik güçleri ile teröristler arasindaki bir sorun olarak küçültenleyiz. Bu ülkenin temel sorunudur. Tansu Çiller’in, ordunun, polisin sorunu degil, hepimizin sorunudur. Ankara’daki evlerine kapanan, birakiniz olay bölgelerinde dolasmayi, TBMM’ne bile ugramayan milletvekillerini birilerinin; uykudan uyandirmasi sarttir. Güneydogu Anadolu’da topu ile tüfegiyle resmen bir savas sürüyor. Bu savas köylerde sehirlerde cereyan e-diyor. Köyler sehirler bombalaniyor, top atesine tutuluyor, insanlar kursunlaniyor… Bu böyle sürüp gidemez.
“Kayseri’den bu tarafta birsey yok ya… Kayseri’den ötede ne olursa olsun” diyemeyiz.
seçtigi milletvekilleri gitmiyor. Dikkat ediniz, Güneydogu A-nadolu’ya milletvekilleri ancak ve ancak “tahkikat heyeti olarak”, iki veya üç kisilik gruplar halinde, özel misyonla, bir günlük seyahat edip, hemen Ankara’daki “evcagizlan-na” dönüyorlar…Güneydogu Anadolu’da kötü seyler oluyor… PKK çilginca kan döküyor. Önceki günkü gazetelerde 42 vatandasin katledildigi yazili idi. Dünkü gazetelerde 11’i çocuk 33 masum insanin öldürüldügü haberi vardi.
Olaganüstü Hal Bölge Valili-gi’nin açiklamasina göre Eylül
ayinda 70 güvenlik görevlisi sehit olmus, 247 terörist öldürülmüs. Bu arada 126 vatandas ölmüs. Batman ve Diyarbakir’da yogunlasan faili meçhul cinayetlerde ise 33 kisi hayatini kaybetmis.
Nüfus Milli gelir
(bin kisi) (içindeki payi)
Adiyaman………………………..513……………………0.30
Agri……………………………437……………………0.17
Artvin………………………….212……………………0.27
Bingöl………………………….250……………………0.11
Bitlis………………………….330……………………0.14
Diyarbakir…………………….1.094……………………0.81
Elazig………………………….498……………………0.95
Erzincan………………………..299……………………0.30
Erzurum…………………………848……………………0.68
Gümüshane……………………….169……………………0.21
Hakkari…………………………172……………………0.06
Kars……………………………662……………………0.43
Malatya…………………………702……………………0.98
Mardin………………………….557……………………0.50
Mus…………………………….376……………………0.19
Siirt…………………………..243…………………….044
Sanliurfa……………………..1.001……………………0.68
Tunceli…………………………133……………………0.10
Van…………………………….637……………………0.27
Bayburt…………………………107………………………-
Batman………………………….344………………………-
Sirnak………………………….262………………………-
22 il toplami…………………11.068……………………7.59
Türkiye toplami içindeki payi% 19.59….% 7.59 Kaynak: Erdogan Özötün, GSYlH’nin iller itibariyle dagilimi, ISO yayini.

 

Sende yorum yap