karne kötü

, , Sende yorum yap

500 günde Türk ekonomisini rayina sokma sözü veren Demirel Hüküme-ti’nin, 200 günlük ekonomik perfon-mansi, göz doldumiadi. Bu süre içinde enflasyondaki hizli tirmanis durduru-lamadi, Arahk-Nisan döneminde hayat yüzde 30 pahalandi. Ayni süre içinde Merkez Bankasi’nin net döviz varliklari 722 milyon dolar, Türkiye’nin döviz rezervleri ise l milyar dolar azaldi. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakani Tansu Çil-ler’in “Döviz el yakacak sakin almayin” uyarisina aldiris etmeyip, Tahtakale’ye kosanlar kar, Çiller’i dinleyenler zarar etti. Merkez Bankasi, ekonomik dengeleri alt üst eden Türk Lirasi’nin asin deger kaybini engellemek için bu süre içinde piyasalara 3 milyar dolar satarak müdahale etti. Ama tirmanis yine de durmadi. Bes ayda bankalara TL mevduati açtiranlarin orani yüzde 25’lerde kalirken, döviz hesabi açtiranlarin orani yüzde 46 artti. Ve ilk kez döviz mevduati tutan, TL mevduat tutarini solladi.
Demirel Hükümeti geldikten sonra Borsa canlanacak beklentisi ile hisse senedine yatirim yapanlar da zarar etti.
“Türk ekonomisinde yeni bir durgunluk dönemi basladi” diyenler çogaldi, imalat sanayiinde büyüme hizi yavasladi. Yeni yatirim yapanlarin sayisi yok denecek kadar azaldi, ihracat ise temposunu düsürdü. Hükümet, 90 trilyon lira olarak devraldigi iç borç stokunu 100 trilyonun üzerine çikardi. Artan kamu finansman ihtiyacini karsilayabilmek için Hazine bir yil boyunca çekmeyi taahhüt ettigi avansi miktari olan 16 trilyonu, 200 günde tüketti.
Hakkim da vermek gerek
Bütün bu olumsuz gelismeler yaninda, koalisyon hükümeti iktidara geldikten sonra yerdigi pek çok sözünü de yerine getirdi, örnegin “Bagkur’u icradan kurtaracagiz” sözünü vermekle kalayip, bununla ilgili yasayi çikardi. Bagkur, yeni kaynaklara kavustu. “Çiftçi borç faizlerim hafifletecegiz, ai eaecegiz sözü gerçeklesti. Kamuoyunda büyük tartismaiar yaratan
vergi affi ile toplanmasi imkansiz hale gelmis 7 trilyon liralik vergi dev-
let Kasalarina soKuiau.
“Asgari ücreti kademeli olarak vergi disi birakacagiz” sözünü yerine getirmek için yasa tasan hazirlandi. Aynca DYP-SHP Koalisyon Hükümeti, ANAP döneminden kalan 9 trilyon liralik çiftçi borcunu da ödedi. Hükümet.
Toprak Mahsulleri Ofisi ye Seker Fabrikalarinin üreticiye olan 3.6 trilyon liralik borcu ile birliklerin ödemedi-
gi 5.5 trilyonluk borcu ödeyerek kirsal kesimde yasayan vatandaslari rahatlatti. Aynca 20 trilyon liralik yeni tarimsal ürün alimlarinda pesin para ödeme sözü verdi.
Protokolde yer alanlar
DYP ve SHP, hükümet olurken
hazirladiklan ekonomik protokolde yer alan. KiT reformu, sa-
nayide atilini stratejisi ve finans reform paketleri ise bir türlü aci-
lamadi. Örnegin, protokolde yer alan ve kredi maliyetlerini düsürecek
mevduat munzam kar-siliklan ve disponibili-
te oranlarini indirme sözü yerine getirilmedi. Bankalar arasi rekabetin artirilacagi
vurgulanmasina karsin, finans kesiminin tek hakimi devlet oldu ve yüksek borçlanma ka-
biliyeti ile faizlerin düsmesi önündeki en büyük engeli kaldiramadi. Sanayi ve ihracati canlandiracak tes
vikleri ise devreye sokamadi.
Hersey tikandi
Ben bugün çok önemli gördügüm bir seyi tartisma gündemine getirecegim. O da su: “Sistemler tikandi…” Tikanan sistemler hükümetin ekonomiyi iyiye götürmesinin önüne set çekiyor. Ve de Sayin Süleyman Demi-rel ile diger etkili ve yetkili kisiler bunun farkinda degil. Sistemler tikandikça, hükümet kendi elini kolunu bagliyor. Sistemlerdeki tikanikliklar açilmadikça bu ülkede birsey yapilamaz… Ben size kisaca hangi sistemlerin nasil tikandigini anlatacagim…
Anlatayim da “bende kabahat kalmasin” belki etkili ve yetkili büyüklerimiz okur tikanikliklari açmaya gayret eder. 1) MALÎYE TIKANDI: Maliye’nin gideri gelirinden çok artiyor. Gelir gider farki büyüyor. Maliye para bulamiyor.
200 günde, Maliye’nin gelir muslugu “af ile, maf’ ile kisildi. Gider muslugu sonuna kadar açildi. Mali sistem kitlendi.Bu kilidi açiniz… 2) FON SiSTEMi TIKANDI. Fonlar durdugu yerde duruyor. Fonlarin önceki yillarda kaynagi ne ise, gene o kaynaklardan para akmasi gerekiyor. Fakat bu hükümet bu fonlari kullanmayi bir türlü _beceremiyor. Hükümet bu aracin önemini anlayamadi. Fonlar hükümete kisa sürede parlak icraat yapip, halk-dan alkis toplama sansi veren bir hazinedir. Belki haberiniz yok… Ben size kabaca anlatayim: Bu yil toplayabileceginiz vergi geliri 140 trilyon liracik. Buna karsilik o begenilmeyen fonlarda 77 trilyon lira birikiyor. Vergi gelirinin yarisindan fazla para. Bütçeye 23 trilyon aktarüsa bile fonlarda kullanilabilecek. 54 trilyon liralik imkan var…
Türkiye’de son yillarda fonlar ekonomiye canlilik siringa etmede basan ile kullanildi. Yol, haberlesme agi, baraj, büyük kamu alimlari için yapilan harcamalar ekonomiye hareket getirir. Bu har-
Bankasi ekonomiyi nasil çalistirir? Merkez Bankasi’ndaki tikanikligi açiniz.
7) EKONOMiK ARAÇLARIN KULLANIM YOLLARI TIKANDI
Bütün ülkelerde ekonomiler ayni araçlarla yönetilir… Önemli olan bu araçlarin tamaminin zamaninda, yeter ölçüde, biri-biriyle uyumlu kullanimidir. Bu araçlar gelismeleri yönlendirmek için kullanilir. Bizde ise bu araçlar, gelismelerin zorlamasina göre kullaniliyor. Bu tikaniklik açilmadikça, bu araçlar kullanilmadikça, kullanilamadikça ekonomide düzelme saglanamaz.
8) TASARRUF SÎSTEMl TIKANDI Ekonomi politikalari, kisisel ve kurumsal tasarruflar istenen alanlara yönlendiri-lebildiginde basan saglar. Yanlis uygulamalar sonucu kisisel tasarruflar efektif dövize yöneldi. Döviz ekonomiden koparilip, evde, kasada saklanir bir tasarruf araci haline geldi.
Tasarruf sistemindeki tikanikligi açmadan, tek tasarruf araci olarak dövize karsi olan talebi canli tutarak ekonomide gelisme saglanamaz.
Bu tikanikligi açiniz.
9) BANKA SiSTEMi TIKANDI Banka sistemi ekonomiye fon vermiyor. Banka sistemi topladigi paralarla sadece ve sadece kamu açiklarini finanse edip, faiz topluyor.
Bankalarin hesaplarinda görülen kredilerin çok büyük kismi donan veya dönen krediler, kredi rakkamlanndaki büyüme, ödenmeyen kredi ve faizlerin yüküdür.
Bu gerçegi görünüz. Banka sistemindeki tikanikligi açiniz ki, ekonomiye hareket gelsin.
10) KiT SiSTEMi TIKANDI KiT’lerin temel sorunlarinin kisa sürede çözümü beklenemez.
Fakat ikiyüz günde yaranin tedavisi yerine kangren olmasina yol açacak uygulamalar görüldü.
Hükümetin KiT’lerin basina, güvendigi yöneticileri getirmesi dogaldir. Ancak yeteneksiz ve basiretsiz tayinlere hakki yoktur.
Türkiye’de ekonominin yansina hakim plan KÎT’lerin çogunun basma_yanlis_yö-neticilerin getirilmesi sonucu:
-KiT’ler üretim yapamaz oldu. KÎT’lerin ekonomiye katkisi azaldi.
-KiT’lerin ekonomiye yükü artti.
-KiT’lerin kaynak ihtiyaci büyüdü.
KtT’lerdeki bozuklugun ekonomiyi etkilememesi düsünülemez…
Bu harcamalar için fonlari kullaniniz. Ama ne yazik ki, fonlar tikandi. 3) TESViK SiSTEMi TIKANDI:
Bilmem Sayin Basbakan farkindalar mi? Ikiyüz gündür tesvik sistemi islemiyor. Tesvik sisteminin islememesi, devlete güvenerek ihracat baglantisi yapan, üretim baglantisi yapan, yatirim yapan firmalari güç duruma düsürüyor. Düsürdü… Yerine yeni bir sistem koymadan sadece tesvikleri sip diye keserseniz, ekonomide iste bugün gördügünüz durum ortaya çikar. Birakin yeni tesvikleri… Eskileri isletiniz… Tikanikligi açmiz.Tesviklerin tikanikligini bütçede, fonlarda para olmadigina baglayanlara inanmayiniz…
4) HAZiNE TIKANDI: Bu “Hazine”nin, ekonomiyi dinamik biçimde izleyip, anm-da müdahaleler ve düzeltmelerle iyiye yönlendirmesi gerekiyor. Halbuki Hazine tikanmis durumda, îçine kapandi. Günlük gelismelerin disinda kaldi. 5) EKONOMi
BÜROKRASISI TEKANDI: Ekonomi bir takim isidir. Basbakan bu takimin basidir. Takimin esas elemanlari ekonomiden sorumlu Devlet Bakani, Merkez Bankasi Baskani, DPT Müstesari, Hazine Müstesari ve Maliye Müste-,. sari’dir. Takimin esas elemanlari, Y “takini çalismasina “giremedik Eko-*] nomi bürokrasisi tikandi. Bu tikanik-J ligi açiniz. Çarklar biribiriyle uyum saglamadikça bu sistem islemez, is yapamaz…
6) MERKEZ BANKASI TIKANDI • Merkez Bankasi’nin tek isi kamu açigi-ii finanse etmek oldu. Böyle bir Merkez
11) ÖZELLESTiRME TIKANDI
Özellestirme yapilmiyor. Bu gidisle de yapilamaz… Sistem tikandi. Tikanmayi açiniz… Her ne kadar bunu yapmak çok zor olacak ise de, birseyler yapiniz…
12)DEVLET BANKALARI TIKANDI
Devlet’in özel misyonu olan bankalar var. Bunlar çalismaz ise tarimsal üretim artmaz. Esnaf ve sanatkar kredilendirile-mez. Konut yapimi durur.
Sanayi yatirimlari yavaslar. Tesvik sistemi islemez.
Bu kanallarin tikanmasi ekonomiyi olumsuz etkiliyor… Bankalan kullaniniz… isletiniz.
13) POLiTiK OLUSTURMA MEKANIZMALARI TIKANDI Ülkeler sorun üretir. Hükümetler bu
sorunlari çözecek politikalar gelistirir…
Marifet, atin gerisinden kosup nal toplamak degil. Atin önüne geçip, onu istenen yöne sevketmektir…
Hükümetler ekçnpmik olaylarin seyircisi degil, ekonominin oyuncusu olduklarinda basan saglar…
îkiyüz günlük sürede, tanm politikasi, ihracat politikasi, istihdam politikasi, yatirim politikasi, üretim politikasi, ücret politikasi gibi temel politikalan olusturacak ve gelistirecek mekanizmalarda tikanma olmustur.
14) SEBEP DEGiL NETICE
Bu tikanikliktan çözebilirsiniz. Çözmeniz gerekir. Çözdügünüzde de:
• Enflasyon
• issizlik
• Yatirim ve üretimde gerilenle
• îhracatda düsmer
• Yüksek faiz
• Döviz fiyatlarinin, artisi
Gelir ftagilirnindaki bozulma gibi temel sorunlarda iyüesme,saglarsiniz…
Bunlar tikanikliklarin sebebi degil, sonucudur…

 

Sende yorum yap