Kandilli’de “Rıhtım” Fındıklı’da “İstiridye”

, , Sende yorum yap

Bu hafta sonu Sayin okuyucularima istanbul’da “taze balik” yenilebilecek iki balik lokantasini yazacagim. Bunlarin özelligi ailece gidilebilecek, gerçekten taze balik yenilebilecek lokantalar olmasi.
Kandilli’dekine bayram günleri de gidilebilir. Findikli’daki bayram süresince tatil. Bayram sonu. Pazar disindaki günler aksam servislerinde açik.
Suna Hanimi onbes yil kadar önce tanidik. Bir pazar günü Dr. Cemalettin Topuzlu’nun rehberliginde Metin Gözen, Oktay Eksi ve ben karilarimizla Kandilli’de vapur iskelesinin hemen bitisiginde, tek katli bir küçük lokantaya gittik. Ortada bir soba yaniyordu. Suna Hanim sigara böregi sariyordu. Bize sigara böregi, istavrit tava ve salata ikram etti.
Suna Hanim daha sonra o küçük dükkana sigamaz oldu. iskelenin öte yanindaki barakayi kiraladi. On yil kadar o camli barakada balik pisirdi. Beykoz Belediyesi geçenlerde barakayi yikmis. Park yapmis. Suna Hanim tekrar eski küçük dükkanina dönmüs. Dükkanin ortasinda gene soba yaniyor. Ama örtüler, tabaklar tertemiz. Ve de Suna Hanim (Suna Türksezer) 21 yildir, evet tam yirmibir yildir ögle ve aksam ayni mutfakta müsterilerine balik, börek kizartiyor. Salata yapiyor. Simdi Ali Kara-tas, Bayram Demir, Nurettin Parlak, Eyüp Parlak o küçük mutfakta Suna Hanim’a yardimci oluyor ama, esas sorumluluk Suna Hanim’da. Suna Hnim’in lokantasinin ismi, “Kandilli Rihtim Restaurant” (iskele Caddesi No.4 Telefon: 216-332 32 41)
Suna Hanim lokantasinda, o gün Bogaz’da tutulan hangi balik var ise onu yiyebilirsiniz, istavrit, gümüs, 500-600 bin lira. Lüfer l milyon lira… Midye ve böregin porsiyonu 150 biri lira. Garsonlar Erol Temel, Faik Demir ve Necat Topçu güzel havada denizin kenarinda kurulan masalara da servis yapiyor. Suna Hanim’in sigara böregi ve salatasi da tavsiye olunur.
istiridye Balik Lokantasi “sonradan bitme, yeni yetme” degil. Eski bir müessese, Istiridye’yi 1930’larda Karaköy’de
Mumhane Caddesi’nde kilisenin altindaki 92 numarali dükkanda Necmi Do-gan’in babasi açmis. Sonra damadi Harun Geneer isletiyordu. Harun simdi Süper Radyo’da DJ’lik yapiyormus. Karaköy Istiridye’yi Mustafa Karacan isletmeye basladi. Kardesi Necdet Karacan da Findikli’da, Aksigorta binasinin hemen yanindaki Çelebi Hamam So-kak’da 16 numarali Istiridye’yi isletiyor.
Mustafa ve Necdet Karacan’in babalari balikçi. Bunun için baligin iyisinden anliyorlar. Sabah Balikhane’den aldiklari taze baliklari babalarinin arkadasi eski Karaköy Balikçisi Nuri Üçgü-ler kesiyor. Biçiyor.
Istiridye’lerde de her türlü balik yok, sadece günün baliklari var. istiridyelerin diger balik lokantalarindan farki “balik çorbasi”.. Böyle sicak, nefis, balik kokmayan içinde parça baliklar yüzen balik çorbasini istanbul’da baska lokantalarda bulmak güç.
Sonra, “kagitda balik” istiridyelerin özelligi. Her çesit baligi kagitda pisiri-yorlar. isteyene tabii ki izgara balik da var. Balik çorbasinin tami 150 bin lira, baligin porsiyonu (kalkan gibi özel baliklar hariç) 900 bin lira.
Karaköy istiridye (Telefon 212-249 15 98) sadece ögle servisleri için açik. Findikli istiridye simdi yeni salona geçti. (Telefon: 212-251 03 30) Pazar günleri hariç saat 21.00’e kadar siparis aliyor. Aksam erken saatlerde ailelerin gidebilecegi bir lokanta. Hem Karaköy, hem Findikli Isti-ridyeler’e ögle saatlerinde de aileler gidebilir ama, ögleleri çevredeki is yerlerinden gelenler lokantalari dolduruyor. Rahat balik yemek isteyenler ya ögle tatilinden önce, ya sonra gitmeli…
Findikli Istiridye’nin yöneticisi Yilmaz Üçgüler, balikçi Nuri Üçgüler’in oglu. Lokantalarin düzenini ve yemeklerin kalitesini bir çizgide tutturmada basarili bir yönetici.
Bayram’da Suna Hanim’a, bayram sonrasi Istiridyeler’e gidip kisi basi yaklasik 1.5 milyon lira ödeyerek usulünce pisirilmis, nefis balik yiyebilirsiniz.

 

Sende yorum yap