Kamyonların aşırı yükü karayollarını rezil ediyor

, , Sende yorum yap

Asfalt yollar üç günde delik desik oluyor. Bunun nedeni kamyonlarin asin yük almasi. Kamyonda asiri yük demek kamyonun bir dingiline düsen yükün agirliginin öngörülen siniri asmasi demek. Kamyonun dingili, aracin sagindaki ve solundaki karsilikli iki (veya dört) tekerlegi birbirine baglayan demir çubuk. Kamyona yüklenen agirlik dingillere biniyor. Toplam yük, dingil sayisina bölünüyor. Dingil basina düsen yük (dingil agirligi) yola baski yapan, yolu eskiten, çökerten güç.
Karayollari Genel Müdürlügü’nün açiklamalarina göre günde bin adet 8.2 tonluk dingil agirliginin geçecegi kabulüne göre 20 yillik bir ekonomik ömür için projelendirilmis yoldan, günde bin adet 10 tonluk dingil geçer ise yolun ömrü 8.4 yila, bin adet 13 tonluk dingil geçer ise yolun ömrü 2.6 yila iniyor.
Asiri yük sadece yollarin “köstebek yuvasina dönmesine, yollar üzerinde çukurlar açilmasina, yollarin dalga dalga olmasina yol açmiyor”, ayni zamanda trafik kazalarini da artiriyor.Asiri yük, kamyonlarin hareket kabiliyetini sinirliyor, frenleme güçlerini yok ediyor.
Asiri yük sorunu, Türkiye için çok önemli bir sorun. Çünkü Türkiye’de yük tasimaciliginin yüzde 85’i, yolcu tasimaciliginin yüzde 95’i karayoluyla yapiliyor.
Karayolu insa etmek ve karayoluna bakmak çok pahali bir is. Dalgali arazide bir kilometre yolun beton asfaltlanmasi 124 bin dolar, yüzey kaplamasi 95 bin dolar harcamayi gerektiriyor. Düz bir arazide en ucuz yüzey kaplama isinin bir kilometresi 37 bin dolarlik fatura ortaya çikariyor.
Bu kadar büyük ödemelerle yapilan yollar üç-bes ay sonra kamyonlarin en çok yol aldigi sag seritden baslayarak bozuluyor. Delik desik oluyor.
Baska ülkelerde kamyonlarin asin yük ile karayollarini yipratmasini önlemek için çok siki “dingil agirligi” kontrolü yapiliyor. Türkiye’de böyle bir kontrol yok. Toplam agirlik denetimi yapiliyor. Toplam agirlik denetiminde ise asin yük tasiyan sürücüye 210 bin lira, yük verene 350 bin lira ceza kesiliyor. Araç serbest birakiliyor. Yoluna devam ediyor. Trafikten men etme, aracin yükünü indirtme gibi önlemler söz konusu degil.
Uluslararasi Nakliyeciler Dernegi’nin Sesi isimli derginin 117’nci sayisinda, kamyon sahiplerinin 20 ton tasiyabilecek bir araca 40 ton yükleme arayislarinin Türkiye’deki kamyon üreticisi firmalari da “bastan çikardigi” açiklaniyor. Kamyon sahiplerinin asin yükleme aliskanliklarinin ortaya çikardigi rekabet ortaminda, kamyon üreticisi firmalarin 26 ton tasiyacak biçimde projelendirilmis araçlari, toplam 42 tonu kaldirabilecek biçimde zorlama degisikliklerle piyasaya sürdükleri anlatiliyor.
Gerçekte asiri yükleme aliskanligi ve de asiri yüklemeye imkan vermek için kamyonlarin orjinal dizaynlarinin zorlamalarda degistirilmesi, ticari araç üreten otomotiv sanayinin aleyhine… Çünkü iki araç yerine bir araç satiyorlar. Fakat Türkiye’de bu konuda ciddi bir denetim olmamasi ve de küçük iç pazardaki kisir rekabet çekismesi üretici firmalarin hem kendi kuyularini kazmalarina, hem de karayollarini yiyip bitirecek canavarlar üretmelerine neden oluyor.
Uluslararasi Nakliyeciler Demegi Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çoban diyor ki “Uluslararasi tasimada kullanilacak 20 bin treylerimiz var. Bunlar uluslararasi trafige, tonaj kapasitesine göre ayarlanmis durumda. Bunlar 22 ton yük alirlar… Ancak yurt içinde çalisanlar, bir yük tasiyacaklarinda 42 ton tasimaya göre hareket ediyorlar. Bizim arabamiz Avrupa’ya 22 ton ile çalisiyor. Hiç kimse 32 ton yükletemez. Ama bu araç Türkiye’ye girdigi zaman 32 ton ile 42 ton ile çalisiyor. Ancak 42 ton yük alirsa yakit ve diger masraflarini koruyabiliyor. Bu yük ile arabanin freni tutmaz. Her teknik alt-üst olur. Yol ezilir. Paramiz topraga gömülür. Çünkü brüt agirligi 50 ton olan bir kamyonu ne asfalt yol, ne menfez, ne de köprü tartabilir.”
Sayin okuyucularim, ben bugüne kadar merak eder dururdum… “Acaba biz yol yapmayi mi bilmiyoruz? Yoksa yollari yapanlar ise hile karistiriyor da onun için mi böyle oluyor, yollar üç günde bozuluyor. Çukurlar açiliyor, dalga dalga oluyor” diye… Meger bunun nedeni kamyonlarin asiri yük tasimasi, daha dogrusu kamyonlarin dingil basina düsen normal yükün iki misli agirlik ile yollara çikmasi imis… Bu durum önlenemedikçe, yapilan her yol en fazla sekiz ay sonra bozulacak demektir… Vatana millete hayirli olsun!..

 

Sende yorum yap