K. Maraş ve Malatya “Kabuğu yırtmış”

, , Sende yorum yap

Bugün güzel haberlerim var. K.Maras Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani “Biz kabugumuzu yirttik. K. Maras dünyanin tekstil merkezi olacak” diyor. Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Mahmut Findikli “Bizde fakir köylü kalmadi. Malatya yola çikti. Kimse durduramaz. Sanayi cazibe merkezi olmanin yaninda Malatya, Orta Dogu’nun saglik merkezi olacak” diyor.
Mahmut Findikli, Sakarya’daki otomobil fabrikasinin temel atma töreninde Bay Toyota’yi dinlemis. Toyota’ya sormuslar: “Türkiye’de gelir dagilimi bozuk, enflasyon var, istikrar yok, terör tirmaniyor. Gümrük Birligi nedeniyle koruma tedbirleri kalkiyor. Rakip firmalar piyasaya yerlesmis… Bu durumda Türkiye’de otomobil fabrikasi kurulur mu?” Bay Toyota cevaplamis: “Everest’in tepesine tirmanmaya niyetlenen, kardan tipiden kormaz!..”
Mahmut Findikli anlatiyor: “Türkiye’de faizler yüksek, istikar yok, bürokrasi kötü, terör durmuyor… Her isi tatil edecek degiliz ki… Bürokrasi etegimizden çekmesin. Ucuz enerji verilsin. Istihdam yaratan isletmeler tesvik edilsin… Yeter.”
Kayseri’de köylü artik baska ürün ekmiyor, sadece kayisi yetistiriyor-mus. Kayseri’de üretilen kayisinin yüzde 90’i ihraç ediliyormus. 1995 ihracat geliri yaklasik 100 milyon dolar-mis. Bu para nakit olarak köylüye intikal ettiginden, köylü halinden memnunmus.
ABD’de Turgut Özal’in ameliyat oldugu ünlü hastahane örnek alinarak yapilmakta olan hastahane insaati sürüyormus. 124 bin metrekare kapali alana sahip hastahane bittiginde, Malatya’nin Orta Dogu’nun saglik merkezi olmasi bekleniyormus.
Birinci Organize Sanayi Bölgesi tesis ile dolmus. Tesvikler sayesinde Malatya’da sanayi yüzde 65 büyümüs. Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani: “Biz kabugu yirttik…” diyor. Dogu’dan Ba-ti’ya göçü önlemek için Malatya çevresinde “Cazibe Merkezleri” kurulmasini öneriyor. “Cazibe Merkezleri baraj gibi göçü tutar. Aksi halde, Dogu halki Bati sehirlerini bogar” diyerek uyan görevini yapiyor.
K.Maras Ticaret ve Sanayi Odasi
Baskani Sahin Balciog-lu’nun verdigi bilgiye göre KMaras’da halen 43 iplik ve elyaf tesisi çalisiyor. 1996 yilinda 23 tesis daha devreye giriyor. Böylece günlük 450 ton olan iplik üretimi bin tona çikacak. Üretilen ipligin yüzde 35’i KMaras’da isleniyor. 107 firma günde 90 ton örgü, 80 bin metre dokuma yapiyor. Irili ufakli 130 konfeksiyon imalathanesi mevcut. Üretilen ipligi daha degerli ürün haline getiren tekstil tesislerinin yarattigi günlük katma deger 200 milyar lira olarak hesaplaniyor.
Türkiye’nin en büyük idrofil pamuk, oluklu mukavva ve ambalaj kagidi fabrikasi, 5 pamuk yagi, 2 zeytinyagi, 8 un fabrikasi ve yilda 2.800 ton üretim yapan 40 kirmizi biber fabrikasi üretimi sürdürüyor.
Tarima dayali sanayinin ihtiyaci olan bugday, pamuk, biber, zeytin il sinirlan içinden temin ediliyor.
Tekstilden sonra en fazla gelismis sanayi dali, paslanmaz çelik ve mutfak esyalari sanayii. K.Maras, Türkiye’nin ithal ettigi toplam paslanmaz çeligin yarisini isleyen sanayiye sahip…
K. Maras devletden ne istiyor? Bakiniz 1996 yilinda Dogu Anadolu’da bir ilin ihtiyaçlari ne? (1) Elektrik yok. Ek trafo, tamamlanmakta olan 23 yeni iplik fabrikasinin enerji ihtiyacini karsilayacak. Sonra gene elektrik yok… (2) Havaalani islemiyor. Gelisen sanayiin dis dünya ile baglantisi önemli. (3) Is hacmi gelismis. Ithalat, ihracat islemlerine yardimci olmasi ve likiditeyi dengelemesi için Merkez Bankasi’nin sube açmasini istiyorlar. (4) Sanayiin bu kadar gelismesine ragmen organize sanayi bölgesi sorununu çözememisler. (5) Tekstilin gelistigi ve gelismekte oldugu ilde bir tekstil egitim okulu yok.
KMaras’da issjzlikten degil, isçi bulma güçlügünden yakiniliyor. Yatirimi kim yapacak, nasil yapacak sorunu ortadan kalkmis.
Geçenlerde italya’da açilan tekstil makineleri fuarina en fazla katilimci K.Maras’dan gitmis. En büyük makine siparislerini K.Maras’li mütesebbisler vermis.
Dogu’dan hep kötü haber gelecek degil ya… Iste böyle iyi haberler de var.

 

Sende yorum yap