İstanbul yollarını parselleyenler 1996’da sadece 10 milyar ödedi

, , Sende yorum yap

Bir belediyenin görevi yol yapmaktir, yol açmaktir. Mevcut yollara bakmak, mevcut yollarda trafik akimini kolaylastirmaktir.
Yolun bir yaninda otomobillere park imkani taninir ise yolun bir seridi trafige kapanmis olur. Yolun iki yaninda park imkani taninir ise yolun iki seridi trafige kapanmis olur. Dört seritli yolda trafik akimi yariya düser. Üç seritli yolda, üçte bire düser.
Belediyenin görev ve sorumlulugu, otomobilleri olanlara park yeri bulmak degil, otomobillere, otobüslere, minibüslere ve de yayalara (yaya denilen halk’a) yol açmaktir.
Yolun bir seridine, iki seridine otomobiller park edilip, yol trafiginin akis kapasitesi yariya, üçte bire indirilince, otobüslerdeki halk ayakta perisan olur. Otomobiller zaman kaybeder. Ambulanslar yoldan geçemez, itfaiye yangin söndüremez.
Burada ”Belediyecilik Dersi” vermek için yazmiyorum. Belediyenin bir yanlisinin düzeltilmesi için “çirpmiyorum”.
R.Tayyip Erdogan, istanbul Bül-teni’nin 15 Mart’da yayinlanan sayisinda yakiniyor: “Yaptiklarimizdan kimse söz etmiyor. Bizi günlük siyasetin içine çekmeye çalisiyorlar” diyor. Bugün istanbul için toplu tasima sorununa deginecegime göre önce Belediye’nin yaptigi “iyi sey-ler”den söz edeyim. Belediye deniz otobüsü sayisini 22’ye çikariyor. Sariyer, Beykoz, Istinye, Pasabahçe, Üsküdar, Besiktas, Bebek, Kinali, Burgaz, Heybeli ve Avcilar’a deniz otobüsü isletecek. Bu güzel bir sey. Belediye’nin 14 “kültür” yatirimi var. Sütlüce Mezbahasi, Kagithane Havagazi Tesisleri kültür ve sanat merkezi olacak. Kadiköy’de Kongre Sarayi yapilacak, ilk Çocuk Tiyatrosu açilacak. Tamamlanan 13 kavsaga ek olarak 7 kavsagin insaati devam ediyor. Bes kavsak ihale, alti kavsak proje asamasinda. Yeni alinan 136 otobüs ile günlük sefere çikan otobüs sayisi ikibine, tasinan yolcu sayisi yilda 640 milyona ulasti.
Simdi gelelim benim (benim gibi istanbul’da yasayan, ise gelip gidenlerin) sorununa…
Bu yollarin durumu ne olacak? Bu kaldirimlarda nasil yürüyecegiz, bu yollardan nasil geçecegiz? Yollari kaldirimlari daha önce “bilek gücü” ile parselleyenler, simdi “ruhsatli”
olarak “icra-i faaliyet” eyliyor.
On milyar için deger mi?
Belediye’nin istanbul Bülte-ni’nden ögrendigime göre 1996 yilinda belediye 16 ana “arter”de park yaptirma isini özel sektöre vermis. Bu isten 1996 yilinda Belediye 10 milyar lira gelir elde etmis.
önce 10 milyar lira gelir ugruna Belediye’nin yaptigi hataya bakin: Ana arterler (ana kan damari) sehrin can damari… Bogaz Yolu. Sis-li’nin, Nisantasi’nin arka yollan. Gü-zelbahce’de Hastahane’nin çevresi… Bebek girisinin bir yani… Istinye’den Yeniköy’e kadar devamli tikanan yolun bir seridi… Kirada… Otoparkçi-lara verilmis. Ne için? 10 milyar lira gelir için!.. Belediye otobüsleri, cankurtaranlar, otomobiller geçemiyor. Trafik akamiyor. Ne için 10 milyar lira gelir için!..
10 milyar lira istanbul Büyükse-hir Belediyesi için çok mu önemli? 10 milyar lira ile bir Mercedes otomobil alinir, l Mercedes otomobil bedeline istanbul’un 16 ana arteri bir yil gözden çikariliyor, istanbul Belediyesi’nin 1996 yili harcamalari 53 trilyon lira. 1997 yili bütçesi 106 trilyon lira.
1997 yili bütçesinden sadece ve sadece “Florya Turistik Tesisleri”nin isletme giderine ayrilan para 225 milyar lira. Kaldirimlari “süpürür gibi” yapan, ilk partide 10 adet alindigi bildirilen mini süpürge makinelerinin her birinin Belediye’ye maliyeti 33 milyar lira… Ve de “Benim belediyem”, benim ana arterlerimi yilda 10 milyar lira kira almak ugruna otoparkçilara parselletiyor. Olamaz böyle bir sey.
“Bahane hazir: Bu otomobiller ne olsun efendim?” Halen istanbul’da 10 kapali 13 açik 23 otopark varmis. Bunlar 45 bin araç kapasiteli imis. Oysa istanbul’un ihtiyaci 450 bin kapasiteli otopark imis. Belediye simdilik 12 otopark yapimini planlamis… Otoparklar yapila dursun… Belediye önce ana arterlerde (sehrin zaten yetersiz olan yollarinda kaldirimlarda) otomobilleri park ettirmesin. Otomobilleri trafigin ikinci, üçüncü derece yogun oldugu sokaklara çekecek düzenlemeler yapsin. Su istanbul’un yollarindan dogru dürüst geçelim, kaldirimlarinda dogru dürüst yürüyelim… Bu bizim hakkimiz degil mi?

 

Sende yorum yap