istanbul tünel kazısının yarıdan çoğu bitmiş

, , Sende yorum yap

istanbul Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Tugrul Erkin beni zor i-le (evet zor ile) bir Kartal Station otomobile bindirdi. Otomobil, Sheraton Otelinin önündeki delikten yerin altina girdi… Aaaaa… O da nesi? Yerin altinda bambaska bir dünya… Alti metre çapinda yusyuvarlak oyulmus topragin altinda ilerliyoruz. Tepede bir levha “Divan oteli”… Onu geçiyoruz bir levha daha “Hilton Oteli”… Bunun anlami su: O noktada hangi binanin altindayiz?.. Biraz yol aliyoruz. “Harbiye Radyo Evi”… Baglanti tünelinden dönüs tüneline giriyoruz… Taksim “Mc Donalds”, biraz daha ilerliyoruz “Taksim Heykeli”… Dev makineler topragi deliyor. Dev kamyonlar çikan topragi tasiyor. Genç, çaki gibi mühendisler, teknisyenler, isçiler, yüzlerinde maske kazilan alti metre çapindaki tünelin çevresine çelik giydiriyor, beton püskürtüyor. Yerin altinda otomobil ile yarim saat dolastik… Sayin Okuyucularim çok etkilendim, insan gözleriyle görmeden, yasamadan bir çok seyin ne oldugunu, boyutunu anlayamiyor.
Metro yapiliyor diyerek yollarda açilan deliklere, bu yüzden trafigin arap saçina dönmesine Mehmet Barlas gibi ben de kiziyordum… Ama bundan sonra kizmayacagim… Tersine, bu isi baslatanlara, bir yilda yarilayanlara “Helal Olsun” diyecegim…
* * *
Evet Sayin Okuyucularim. Bir yilda 15 kilometrelik tünel kazisinin yaridan fazlasi 8 kilometrelik kismi tamamlanmis. Önüne birisi tas koymaz ise, bu hiz Ue bu yil sonu kazi isi bitecek.
iyisi mi, bu isi ben size bastan anlatayim… Efendim istanbul’a metro yapma isi yillarin hayali. Ama kimse parasizliktan ve beceriksizlikten buna baslayamamis. Tugrul Erkin, Nurettin Sözen’e Genel Sekreter oldugunda bu ise ilgi duymus. Tugrul Erkin madenci. Madenciler yer alünda tünel açmaya merakli kisiler.
Pahali oldugundan kimsenin el atmaya cesaret edemedigi paketi Tugrul Erkin iki kere dogramis. Birinci dogramada, Yenikapi-Topkapi ve Yenikapi-Taksim bölümlerini paketin disina çikarmis. Pakette sadece Taksim-Levent bölümünü birakmis. Sonra Taksim-Levent paketini de ikiye bölmüs. Önce tünel açma isine basla-rms. Mekanik bölümünü ileriye atmis.
Tünel açma isi denilen sey, Dördüncü Levent ile Taksim arasinda 7.2 kilometre uzun-
lugunda bir güzergahta r metro sistemi ile ilgili alt yapinin tamamlanmasi. Bu güzergahta 6 metro istasyonu olacak. Gidip gelme tünelleri ayri olacak. Tüneller arasinda makas baglantilari olacak. Bu nedenle güzergah 7.2 kilometre ama, kazilan tünel, dösenecek hatlar 15 kilometre.
Bu kazi isi iki ayri müteahhit gruba verilmis, îhale bedeli yaklasik 200 milyon dolar. Tamami istanbul Büyükse-hir Belediyesi imkanlariyla karsilaniyor, iki müteahhit grup bir yildir 23
noktada tüneli kaziyor. Her noktada günde yaklasik 1.5 metre kazi yapilabiliyor. Günde toplam 55 metre tünel kaziliyor. Çikan 4 bin metreküp toprak geceleri 500 kamyon ile sabaha kadar yerin altindan çikarilip sehir disina dökülüyor. Sadece Sheraton ö-nündeki agizdan tünellere giris çikis dogrudan yapilabiliyor. Diger noktalardan yer seviyesinden asagiya kuyu gibi açilan bacalarla ulasilabiliyor. Kamyonlar ,makinalar sökülmüs yerin altina sarkitilmis. Orada yeniden birlestirilmis. Yerin altini oyuyorlar. Çikan topragi kuyunun agzina tasiyorlar. Oradan vinçlerle toprak çikariliyor… Yapilan isin zahmetini tahmin edebiliyor musunuz? Bunlari su anda tamamen Türk müteahhitleri, Türk isçileri Belediyenin parasi ile yapiyor. Bugüne kadar yaklasik 806 milyar liralik is yapmislar. Belediye vergiler hariç yaklasik 530 milyar Ura ödemede bulunmus.
* * *
Taksim-Dördüncü Levent arasindaki istanbul Metrosunda 236 vagonluk bir filo ile bir saatte 75 bin yolcu tasinabilecek. Araçlar 2 dakika ara ile hareket edebilecek, saatte 80 kilometre hizla yol alabilecek, her dizide 8 vagon bulunabilecek. Taksim-Dördüncü Levent arasi yaklasik 16 dakikada alinabilecek.
Toprak kazisinin tamamlanmakta oldugunu, açik anlatimiyla isin sakaya gelir yaninin bulunmadigini görünce, metro konusunda is yapan yabanci sirketler projenin ikinci asamasi için, Mekanik bölüm için teklifler hazirlamaya kredi teklif etmeye baslamis. Tugrul Erkin de, projenin ikinci asamasini metronun mekanik bölümünün tamamlanmasini anahtar teslimi ihaleye çikarmis. Yaklasik 300 milyon dolar degerinde tahmin edilen ve tamami yapici kredisi ile gerçeklesecek bu is için önümüzdeki günlerde ihalenin yapilmasi söz konusu…
Bunlari hem Sayin Okuyucularim için, hem de istanbul’un yeni Belediye Baskani a-daylan dostlarim Zülfü Livaneli, ilhan Kesici, Necdet Özkan, Tayip Erdogan ve Bedrettin Dalan için yaziyorum. Yerin altinda olan bitenden haberleri olsun… Herhalde oyulan tünelleri doldurmayacaklar… Belki daha da uzatmaya söz verirler, örnegin Levent tünelini Istin-ye’ye indirirler. Tak-sim’i Ataköy’e baglarlar… Bu da onlara yakisir…

Nurettin Sözen’e ve Tugrul Erkin’e tünel i-çin tesekhür ediyorum. Sehrin aiia yollarina diktikleri 7 bin yetiskin agaç için tesekkür ediyorum. Tugrul Erkin giderayak italya’ya 7 bin yetiskin agaç daha ismarlamis. Onlar da yakinda getiriliyor, yollara dikilecek… Bunlar gelecek nesillere kalacak hizmetler… Bize büyüklerimiz derdi ki: “iyilik yap, denize at. Balik bilmez ise, halik bilir…” (Açik anlatimiyla balik yapilani fark etmese de ü-zülme… Yaratan onu takdir eder!..)

 

Sende yorum yap