İSO’nun projesiyle insan potansiyeli kullanılacak

, , Sende yorum yap

Gündüz Pamuk, “Koç Top-lulugu”nda uzun yillar deneyim kazanmis, birikimi olan bir iktisatçidir. Der ki, “Yatirimda, üretimde, yönetimde bir insanin basarisini degerlendirirken soracaksiniz? Arkadas sen kaç kisiyi yönettin, ne ölçüde bir parasal riski tasidin, ne yaptin, sonuçlar neler oldu? Hayatinda üç kisiyi yönetmemis, hiçbir risk altina girmemis, bilançosunu kâr ile baglayan bir isletme deneyimi olmayan insan sadece ahkâm keser…” isletmelerin yatirimlari, üretimi, kâr/zarar durumlariyla ilgili konularda danismanliga soyunanlari ve danismanlik yapanlari ben “Gündüz Pamuk gözlügü” ile degerlendiririm. Hayatinda üç kisiyi yönetmemis, hiç bir risk altina girmemis, isletme tecrübesi olmayanlarin, iyi niyetle yatirima, üretime baliklama dalmalarini “dehset ile” izlerim… Bu gibi kimselerin kendileri gibi deneyimden ve birikimden yoksun olanlara proje hazirlatmalarini, onlardan yardim bekleyip onlari danisman olarak kullanmaya kalkmalarini “mukadder aci son”un baslangici olarak görürüm.
Büyük bir insan potansiyelimiz var
Halbuki Türkiye bir “laboratu-var”… Bu laboratuvarda deneyim kazanmis, birikim sahibi çok sayida insan yetisti.
Bizim sistemimizde deneyim/birikim sahibi bu insanlari degerlendiremiyoruz. Onlardan yararlanamiyoruz.
ÎSO (istanbul Sanayi Odasi) Anadolu’daki sanayicilere yardimci olmak için bir “gönüllü danismanlar ordusu” kurdu. Bu orduya simdilik 73 gönüllü ismini yazdirmis. Gönüllü listesi beni etkiledi. Kafamdan bu listeye katilacak kirk elli isim daha geçti…
iSO’nun gönüllü danismanlari listesine isimlerini yazdiranlarin bazilarinin deneyimlerini/birikimlerini hatirlatayim…
– Nusret Arsel, Türkiye’de soya üretimini, soyaya dayali sanayi üretimini en iyi bilen, bu ise gönül vermis kisidir. Yillarca Siemens’in Türkiye’deki sinai faaliyetlerinin basinda bulundu. Üretim nedir, ihracat nedir, kâr nedir, zarar nedir bilir.
– Ziya Müezzinoglu, devleti bilir, Brüksel’i bilir, ekonomiyi bilir… Tarimi bilir. Devlet deneyimini bir yana birakin simdi kendi adina Antalya’da tarim yapiyor. Tarladan “seraya” geçti. Aliyor, satiyor, kâr ediyor. Avrupa pazarini hedef alan bir tarim isletmesi için ondan iyi danisman bulunur mu?
– Cahit Kocaömer, bankaciligi bilir, is Bankasi’ni yönetti. Simdi yatirim bankaciligi yapiyor. Yeni yetme bankalar ondan iyi danismani nereden bulacak?
Erdogan Karakoyunlu’yu, Necati Arikan’i, Kaya Kotan’i, Muaffak Gözaydin’i Yalçin Kurdoglu’nu Gündüz Pamuk’u, Can Kiraç’i, Tunç Ulug’u alin… Koç grubunun en basarili sirketlerini kuran, yöneten, gelistiren insanlar… Kendi alanlarinda tepede iken emekli olmuslar. Bunlarin içinde Türkiye’de elektronik sanayiini, sanayi planlamasini en iyi bilenler var.
Seç seç al
Ben iSO’nun tesebbüsünü alkisliyorum. Türkiye’nin sahip oldugu halde yararlanmadigi potansiyel insan kaynagi ortaya çikti.
– Halûk Ceyhan, Anadolu’da kurulan porselen tesislerine her konuda danismanlik yapacak insandir. Planlama tecrübesi var, Avrupa Toplulugu pazarini biliyor. Türkiye’nin en büyük porselen tesisini yönetmis.
– Finansman, dis kredi, para-banka sorunlarinda danisilacak zengin bir danismanlar kadrosu var: öz-han Eroguz, ilhan Evliyaoglu, Cafer Canli, Attila Karosmanoglu, Atilla Sönmez, Ertugrul özol, Baran Tun-cer, Kemal Siber gönüllü danismanlarin bir kaçi.
– Anadolu sanayicisine kimya konusunda uluslararasi bir isim danismanlik yapmaya hazir: Alber Bilen.
– Sahap Kocatopçu, Tahsin Önalp, Çelik Arsel, Aydin Dündar, Mehmet Suhubi, Bahar Sahin Anadolu sanayicisine üretimin her asamasinda yarari olacak danismanlar.
Benzer bir sistemi bir zamanlar ABD Hükümeti gelismekte olan ülkeler için kurmustu. Kendilerini emekliye ayiran Amerikali yöneticiler, mütesebbisler gönüllü olarak gelismekte olan ülkelerdeki isletmelerde en fazla bir yil süre ile danismanlik yapiyordu. ABD’de belli bir kurulus isletmelerden gelen talebe uygun danismanlarla isletmelerin temasini sagliyordu. Bu sistem çerçevesinde Türkiye’ye çok sayida uzman gelmisti.
iSO’nun tesebbüsü, Türkiye’deki insan potansiyelinin önemini ve bundan yararlanilmadigini gündeme getirdi. Halen 73 isimlik listenin yakin zamanda 730 kisilik liste haline gelmesi mümkün. ÎSO bu isi “Anadolu’ya gönüllü danisman” çerçevesinde birakmamali. Bu deneyimli, birikimli kadro sadece Anadolu’ya degil “Ankara”ya da yararli olacak kadrodur. Ankara bu insanlardan yararlanmalidir.

 

Sende yorum yap