İşimiz köpeklere kaldı

, , Sende yorum yap

Biz “içeriden”, onlar “disaridan” elbirligi ile isi abarta abarta o çizgiye getirdik ki, tüm T.C. Pasaportu tasiyanlara “potansiyel” uyusturucu kuryesi, Türk bankalarina “kara para aklama” müessesesi olarak bakilmaya baslandi.
THY uçagi ile New York’a indik. New York’da yasayan yazar Talat Halman ve müzik otoritesi Arif Mardin ile sohbet ederek THY uçagindan indirilecek bavullarin dagitilacagi bandin basinda sohbet ediyoruz. Diger bandla-rin basinda, diger sirketlerin yolculari kümelenmis.
Köpegin tasmasini tutan bir görevli, THY yolcularinin bulundugu kümede dolanip durdu. Köpek yolculari teker teker kokladi. Band dönmeye basladi. Bavullar geldi. Bu defa görevli bavullari teker teker köpege koklatti. Köpek bir bavulu atladiginda, elindeki küçük sopa ile uyardi. Köpek dönüp atladigi bavullari da kokladi.
Geçen pazar günü Londra’da yayinlanan “The Observer” isimli gazetede bir yazi yayinlandi. Da-vid Connett ve Michael Gillard isimli iki gazetecinin kaleme aldigi yazida, müsterilerinin çogunlugunun Türk olmasi nedeniyle bu bankanin hesaplarinin özellikle incelendigi belirtiliyordu.
Iki gazetecinin arastirmalarinin birinci bölümü “Turkish gangs control Britain’s heroin trade” (Türk çeteler ingiltere’deki eroin ticaretini ele geçirdi) basligini tasiyordu. Ikinci bölümün basligi “Bank of England leads drug war against Türk” (ingiliz Merkez Bankasi Türklere karsi açilan uyusturucu harbine önderlik ediyor) seklinde idi.
Ingiliz Merkez Bankasi’nin “harp açma” gerekçesini, iki yazarin anlatimiyla aktarayim ki, isin ciddiyetini görelim. “Yolsuzluk ve uyusturucu trafigine karisan yüksek düzeydeki Türk politikacilarin yakalanma-
si ve cezalandirilmalari konusunda isbirligi yapmasi için, Türk Hüküme-ti’ne yapilan diplomatik baskilari güçlendirmek üzere ingiliz Merkez Bankasi harekete geçmistir.”
Lütfen “ifadeye” dikkat buyurunuz: “ingiliz Merkez Bankasi diplomatik baskilari güçlendirmek için Türk bankalara karsi harekete geçiyor.” Ne için? Yolsuzluk ve uyusturucu trafigine bulasan yüksek düzeydeki Türk politikacilarin yakalanmasi ve cezalandirilmasi konusunda Türk Hükümeti’nin harekete geçmesini saglamak için”
Observer gazetesinde çikan yazinin bir bölümü, üç paragrafi bankalarla ilgili. Gerisinde neler var neler? ingiltere’de yakalanan uyusturucu tüccari Türkler’in isimleri veriliyor. Daha önce degisik nedenlerle uyusturucu isine ismi karismis politikacilarin, emniyet mensuplarinin, emniyet müdür muavinlerinin isimleri veriliyor. Sonra Tansu Çiller’in resminin altinda iri harflerle “Eski basbakanin esi, aile çiftligini uyusturucu kaçakçiliginda kullanmakla itham ediliyor” diyerek Çiller ailesine “çamur atiliyor”. Sonra ispat edilemeyen dedikodular oldugu vurgulanmasina ragmen, uzun uzun “Çiller’lerin kaçakçilarla iliskisi” anlatiliyor. Açik anlatimiyla iki yazida “yok-yok”!..
Sayin okuyucularim, bunlari okuyarak “Oh olsun diyemezsiniz, “Bana ne?” diyemezsiniz. Çünkü kirlenen Türkiye’nin ismi… Hareket tüm Türklere karsi bir hareket… Sadece “suçlular” cezalandirilmiyor, “kurunun yaninda yas da yaniyor…”
Gerçekten ingiltere’de uyusturucu trafigini Türkler ele geçirdi ise, ingiliz yetkililerinden Türk bankalarina, Türk tasimacilarina, Türk vatandaslarina karsi nasil bir davranis bekleyebilirsiniz? Ancaaak… Isin bu çizgiye gelmesinde bizim hiç mi suçumuz yok (1) Uyusturucu trafigini denetlemede basarisiz olduk. (2) Yurt disina dönük uyusturucu trafigine su veya bu nedenle göz yumduk. (3) Türkiye’de siyasi kavgalarda insan karalamak için önümüze geleni ve hatta basbakanin adini bile uyusturucu ticaretine bulastirirken bu isin sonunun nereye varacagini düsünmedik. (4) Isi olagan boyutlarin disinda abarttik. Dünyaya “Türk bankalarinin uyusturucu parasini akladigini, yillik uyusturucu dövizinin 30 milyar dolari buldugunu, tüm dünyanin Türkiye’den beslendigini” övüne övüne ilan ettik.
Simdi bizden çikan haberler, bize karsi kullaniliyor. Bizim abartilarimiz sirtimiza bindiriliyor.
Biz namusumuzu zor temizleyecegiz. Iste görüyorsunuz. Durumumuz o kadar rezil hale geldi ki, T.C. Pasaportu tasiyanlarin namusunu yurt disinda “köpeklere” kontrol ettiriyorlar.
Sicilya’da (hani bir zamanlarin uyusturucu mafyasinin ülkesi Sicilya’da) bir Türk hanim turistin basina gelenleri okuyunuz da durumumuzun fecaatini anlayiniz. Grup ile Sicilya’da tatile giden hanimi havaalaninda köpege koklatmislar. Köpek huysuzluk edince hanimi özel bir odaya almislar. Çirilçiplak soyup, papucunun astarini çikaracak biçimde tüm esyasini aramislar. Hanimi en fazla üzen, görevlilerin onu çirilçiplak masaya yatirip cinsel organinin içinde uyusturucu torbasi aramalari olmus.
Biz bu hallere düsmeye layik miyiz?

 

Sende yorum yap