İşadamlarımız Gümrük Birliği nden neden korkuyor?

, , Sende yorum yap

Geçen günkü TÜSIAD Yüksek Istisare Konseyi toplantisi gündeminde “Gümrük Birligi” konusu büyük agirlik tasyordu. TÜSIAD yöneticileri o-larak Rahmi Koç, Halis Komili toplantinin ba-smda yaptiklan konusmalarda Gümrük Birligi konusundaki endiselerini dile getirdiler.
Tartismalarda Konsey üyeleri bu endiseleri paylastiklarini belirtiler…
Isadamlarimiz Gümrük Birligi’nden neden korkuyor? tsadamlanmiz bu konuda ne alnat-mak istiyor? Bugün sizlere bu konuda özet bilgi aktaracagim.
* * *
TÜSlAD Yönetim Kurulu Baskani Halis Komili, “Gümrük Birligi” sorununu söyle ortaya koyuyor:
“Türk sanayicisinin, isadaminin en ciddi sorunu birbuçuk yil gibi kisa bir süte sonra, l O-cak 1995 tarihinde gerçeklesmesi öngörülen, Avrupa Toplulugu ile Gümrük Birligi’dir.”
“Önümüzde çok az zaman kalmasina ragmen, uygulanacak politikayi belirlemek için hiçbir çalisma yapilmamaktadir. Gümrük Birligi’nin Türk ekonomisine getirecekleri ile götüreceklerini “acil olarak” belirlemek zorundayiz.
Aciliyet yalnizca 1.1.1995 tarihinden kaynaklanmamakta, AT nin iç takvimi de bu acfli-yeti arttirmaktadir. Ocak 1994’te AT’de Yunanistan dönem baskani olacakta. Dönem baskanlarinin gündem belirlemedeki önemi gözö-nünde tutulursa, bunun bize çikartacagi güçlükler rahatlikla tahmin edüebüir. 1995’te topluluk EFTA ülkelerini de kapsayacak sekilde genisleyecektir. 1995’ten itibaren, Merkezi ve Dogu Avrupa Ülkeleri ile iliskilerin hizlanmasi beklenmektedir. 1996’da ise toplulugun yapisina yön verecek ikinci bir hükümetlerarasi
konferans toplanacaktir. Görüldügü gibi bu takvimin kararsizlik ve gecikmeye tahammülü yoktur. Türkiye, Gümrük Birligi’ni gerçeklesti-remezse, bir zamanlar Yunanistan ile birlikte AT’ye tam üye olmak için basvurmayarak kaçirdigi firsatla esdeger bir firsati kaçirmis olacaktir.”
* * *
Halis Komili’nin konusmasinda Türkiye’nin AT üyeligi yaran konusunda da ciddi endiseler ortaya koyuyor. Bu endiselerin Halis Komi-li’nin kisisel görüslerinin degil de TÜSlAD Yönetim Kurulu’nun ortak degerlendirmesinin sonucu oldugunu kabul etmek gerekir.
O halde bu, ciddi bir politika degisikliginin i-saretidir… Dernek ki, eskiden AT üyeligini zorunlu gören TÜSlAD, simdi farkli bir görüse yönelmistir.
Bakmiz, Halis Komili neler söylüyor:
“Tam bu noktada, ATye hak ettiginin üzerinde bir önem atfettigimiz savunulabilir. Büyüyen iç problemleri ile AT, gerek ekonomi gerekse demokrasi ve insan haklan konusunda bir ideal, bir model olmaktan uzaklasmaktadir denebilir.
Türkiye’nin AT içinde yer alma mücadelesi, Türkiye’nin Bati Dünyasina kablma, Bati dünyasinin bir üyesi olmak mücadelesi olarak da görülmelidir.
Türkiye’nin geleceginin planlanmasinda tek boyutlu düsünmekten yana degiliz. Sanayiine rekabet gücü kazandiramayan, gelismis ülke standardini yakalayamayan bir Türkiye, ömür boyu alninda “az gelismis ülke” damgasiyla yasamaya mahkum olacakta.”
* * *
Halis Komili’ye göre Gümrük Birligi ile ilgili temel sorun, Türk ekonomisinin Gümrük Bir-
ligi’nin tahakkuku halinde topluluk içinde eriyip, kaybolmasini önleyecek politikalarin tesbi-ti ve uygulanmasi için hiç bir sey yapilmyor olmasidir.
* * *
TÜSIAD Yüksek istisare Konseyi Baskani Rahmi Koç da, “Gümrük Birligi’ne katilma kararini, uzun vadede memleketin en hayati ekonomik kararlarindan biri” olarak nitelendirdikten sonra, sunlan söylüyor:
“Gürnrük Birligi Türk sanayiinin kaderine yön verecek çok önemli bir konudur… Bu tarihi tasati çok akillica kullanmak zorundayiz. Sirf Gümrük Birligi’ne karar aldik diye, alelacele ve hesapsiz kitapsiz bir gümrük indirimi, hüsranla bitebilir. Bizleri çok pisman eder.
SanayirfTizin hassas noktalarini iyi teshis e-dip, gerekli geçis sürelerini hesaplayip, lazim gelen tamponlari koymaliyiz.
Dünyada sartlar, Avrupa Ekonomik Toplu-lugu’na üyelik için ilk imzayi attigimiz 1963 Ankara Anlasmasi’ndan bu yana büyük ölçüde degismistir. Dolayisiyla buradan dogan haklarimizi en iyi sekilde kullanmalyiz.
Nasil ki, en basit hukuki bir sorunda bu isin uzmani bir avukat tutuyor isek, memleketin kaderinde hayati rol oynayacak Gümrük Birligi konusunda da sonradan pisman olmamak için, bu isi en iyi bilenlere görev ve sorumluluk vermek zorundayiz.”
* * *
Isadamlarimizin Gümrük Birligi’nden korkularinin nedeni söyle özetlenebilir: “…Zaman geçiyor. Yakmda gümrükler sifirlanacak. Birligin Türkiye’ye ne kazandiracaginin ne kaybettireceginin hesabi henüz yapilmadi… Bu hesap yapilsin ki, birbuçuk yil sonra ödenecek faturadaki rakkami herkes bilebilsin…”

 

Sende yorum yap