İnce mi olsun, kalın mı? Yumuşak mı inilsin, sert mi?

, , Sende yorum yap

Bazilarina göre yeni hükümetin ekonomide “yumusak inis” formülü uygulamasi, bozulan dengeleri “yavas yavas düzeltmesi” iyi olur. Karsi görüstekiler “Yumusak olmaya gerek yok… Sert olun… Sert…” diyor.
Ben, bu hükümet “ince ayar yapabilir” diye yazdim. Necati Dogru ile Deniz Gökçe, “incesi kurtarmaz… Kalin ayar yapilsin” diyerek beni “açmaza düsürdüler”…
“Cümlenin maksudu bir ama, ölçü muhtelif…” Hedef ekonomiyi ayarlamak. Ayarin kalini nasil olur, incesi nasil olur onu anlatayim:
1) Ekonomide ilk yapilmasi gereken sey enflasyonu kontrol altina almak. Enflasyonu kontrol altina almak için “Kalin Ayar”, kamu açiklarinin önlenmesi, bütçenin denkligidir. Bu hükümet, gerek yapisi gerek süresi bakimindan bunu yapamaz. Ne yapabilir “înce Ayar” yapabilir, kamu açiklarinin azaltilmasini, gerçek kaynaklarla küçül-tülmesini saglayip, enflasyonun kontrol altina alinmasina gayret edebilir.
2) Kamu açiklarinin kapatilmasi, bütçenin denklestirilmesi için “Kalin Ayar”, (1) Vergi Reformu (2) Vergi sisteminin isler hale getirilmesi (3) Iç ve dis borçlarin vade ve faiz yapisinin düzeltilmesi (4) Güneydogu’da terörün kökünün kazinip, olagandisi harcamalardan kurtulunmasi (5) Devletin ana görevlerini yapacak biçimde yeniden
düzenlenmesi demektir. Bu “Kalin Ayar”i bu hükümet yapamaz. “Ince Ayar”, imkanlari zorlayarak kamu finansman açigi ile bütçe açigini küçültmektir.
3) Özellestirmede “Kalin Ayar”, “yumurtlayan tavuklari” öncelikle “haraç mezat satmak” yerine, “kartlasmis horozlari” bir an önce, iyi fiyatla elden çikarmaktir. On yilda yapilamayani bu hükümet alti ayda yapamaz. Özellestirmede “Ince Ayar”, PTT’nin “T’sini ve “lisanslarini” iyi sartlarla ve iyi fiyatla (dikkat buyurunuz sart da önemli) satabilmektir.
4) Özellestirme, özellestirme diye konusup-yazip duruyoruz ama, ülkede toplam üretimde kamu kesiminin agirligi hâlâ yüzde 40’larda dolaniyor. Bu üretimi gerçeklestiren kuruluslarin bir kismi “özellestirme” listesinde. Bir kismi listeye alinmayi bekliyor. Bir kismi liste disi kalmaya mahkum. Hükümetler bunlari “yemlik” olarak kullaniyor. Her gelen “öbürünün adamini atip, kendi adamini” yerlestiriyor. Hortumu “öbürünün cebinden çikarip, kendi cebine çeviriyor…” Bu hükümet de bunu yapacak… Bu isin “anayasasi”… (Yapmaya basladi bile…) Ama bu konuda “Kalin Ayar”, teker teker tüm kamu üretim tesislerinin sorunlarini ele almak, teknoloji, yenileme, pazarlama konusunda yillardir yapilmayan yatirimlar için kaynak bulmak, sonra bu isletmeleri dogru dürüst (verimli ve kâr-
li) yönetecek politikaya bulasmamis kadrolari is basina getirmektir. Bu hükümet bunu yapamaz. “Ince Ayar”, kendi kaderlerine terk edilen, kamu isletmelerini ekonomiye katkida bulunacak hale getirmektir.
5) Devletin iç ve dis borcunun “yapisi çarpik”. Bu yüzden Milli Gelir’e oranla “asiri büyüklüge sahip olmamasina ragmen”, ekonomi bu yükün altinda eziliyor. “Kalin Ayar”, iç ve dis borcun vadesini ve faizini yeniden düzenlemektir. Bu hükümet bunu yapamaz, “Ince Ayar”, kisa sürede iç ve dis borç çarkini ekonomiye en az yük getirecek biçimde döndürmektir. Borcu borç ile öderken, faizi düsürmeye, vadeyi uzatmaya çalismaktir.
6) Üretimin artisi ve ihracatin artisi, tarimda ve özellikle sanayide “yapisal degisime” baglidir. “Kalin Ayar” tarimda yeni bir üretim planlamasidir. “Kalin Ayar” sanayide, “tekstil yogunluklu” sanayilesmeden, ileri teknolojiye dayali üretim çesitliligine yönelmektir. Bunu bu hükümet yapamaz. “Ince Ayar”, kurulu kapasitelerin daha iyi kullanimi, kurulu isletmelerde teknoloji ve kapasite artirimina dönük yatirimlarin tesvikidir.
7) Sosyal güvenlik kurumlarinin açik vermeden isler hale getirilmesi köklü bir sistem degisikligi gerektirir. Bu hükümet bu “Kalin Ayar”i yapamaz. Kuruluslarin bu yilki açiklarini kapatacak parayi bulmaya mahkumdur.
8) Türkiye’de kamu bankalari çok çok hasta… Ziraat “kalp krizi geçirince” millet isin ciddiyetini anlar gibi oldu. Özel bankalarin “bir bölümü”, “mali çöküntü” içinde. Hazine gerçek disi bilançolarla hastaligin ortaya çikmamasina göz yumuyor. Bu hükümet “Kalin Ayar” ile banka sistemini sarsmayi göze alamaz. “Ince Ayar” ile “tehlikeyi küçültmek” basari sayilir.
Iste bu “ahval ve serait altinda” ben, hükümet keskin kilicin üzerinde çiplak ayakla yürüsün (Ince Ayar) yeter diyorum. Dostlarim ise, “Kalin Ayar”da israrli. “Yürümek marifet sayilmaz… Kilicin üzerinde üç kere ziplayip, havada bes parende atmali” diyorlar…

 

Sende yorum yap