“İdare” hükümeti mi, “idare-i maslahat” hükümeti mi?

, , Sende yorum yap

Hükümet “icraat” demektir. Koltuk doldurmak için hükümet kurulmaz ki… Hükümet “devlet’e sahip çikacak. Devlet denilen sey yasayan bir varlik. Topragi ile, insani ile, üretiyor, tüketiyor, yasiyor. Hükümet bu üretim ve tüketim dengesinin korunmasini saglamak, devletin güçlü kalmasi için “kesiksiz biçimde icraati sürdürmek” zorunda.
Ama bazi kisiler diyor ki:
“Hükümet idare hükümeti olmasin”, “idare-i maslahat” hükümeti olsun. Sadece “seçim için ön hazirliklari tamamlasin, baska bir sey yapmasin…”
Iyi de… O zaman bu devlet nasil yasayacak? Koltuklara oturanlar ne yapacak? “Sayin bakanim. Siz hiç bir sey yapmasaniz da olur. Çünkü bu bir seçim hükümetidir. Siz bakanlik yapar gibi yapin, ama, sakin bir sey yapmayin” seklinde talimat mi verecegiz?
Sayin okuyucularim, “devletin devamliligi esastir”. Hangi parti, hangi sahis iktidar sorumlulugunu sirtlamis ise, yapmasi gereken, yürütmesi gereken bazi isler vardir. Hükümetin yapisi nedeniyle yapilacak isler vardir. Su anda Türkiye’nin iki önemli sorunu var:
1) Enflasyon
2) Güneydogu Anadolu’daki çatismalar
Bu iki sorun birbiriyle iliskili. Ama ne enflasyon sorununu ne de Güneydogu Anadolu sorununu bu hükümet çözemez. Bu iki sorunun çözümü çok yanli programlarin hazirlanmasini, bu programlarin getirecegi yükün halk tarafindan kabul edilmesini ve bütün bunlardan sonra “aci” operasyonlara baslanmasini zorunlu kiliyor. Bu operasyona baslayacak hükümetin, operasyonun tamamlanincaya kadar iktidarda kalma güvencesine sahip olmasini gerektiriyor.
Demek ki, bu hükümetten bu iki temel soruna çözüm bekleyemeyiz. “Efendim, Merkez Banka-si’na bagimsizlik verelim. Merkez Bankasi ile Hazine uyumlu çalissin. Enflasyon düser!..” Düsmez… Enflasyonun nedenleri bu kadar basit degil…
Eeeee… Bir yanda bu hükümet “idare-i maslahat hükümeti” olmasin istiyoruz, öte yanda is yapmak kolay degil diyoruz. Ne olacak? Olacagi su: “Bu hükümet ufak ufak idare edecek…” Durumun daha da kötülesmesini önleyecek. Her bakanlikta daha iyi hizmet için yapilmasi gereken köklü degisimler var… Köklü degisimleri simdilik unutalim… Her bakanlikta çarkin islemesini saglayalim.
Mesut Yilmaz, üç partiden
genelde deneyimli ve genelde koltuklarina oturur oturmaz ne yapmalari gerektigini bilen kimselerden bir bakanlar kurulu olusturdu.
Anadolu’da bir deyim vardir: “Hiç ölmeyecekmis gibi çalis, yarin ölecekmis gibi hazirlikli ol…” iste o biçim… Bu bakanlarin da “hem kendilerinin sanini ve serefini, hem partilerini, hem de Mesut Yilmaz’in durumunu düsünerek”, “Ya bismillah, ya Allah…” deyüp hemen ise girismeleri sarttir. “Hiç gitmeyeceklermis gibi ise girismeleri, yarin gidecekler-mis gibi acele etmeleri sarttir…”
Bu arada ne yaparlar ise “sevap” hanelerine yazilir.
Ufak ufak ne yapilir?
Ufak ufak yapilacak çok sey var. Isin Çelebi, “kamu bankalarindan sorumlu” koltuga oturdu. Deneyimi ile “kamu bankalarindaki hortumlamayi, çöküsü” önleyecek tedbirler alabilir. Firsat bu firsat, kamu bankalarim “zapt-ü rapt’a almak için yabanci “yatirim bankalari” ile yönetim anlasmalari yapabilir. Bu yabanci yatirim bankalari kamu bankalarinda “rehabilitasyonun saglanmasina, özellestirmeye hazirliga” yardimci olabilir.
Is çevreleri Isin Çelebi’nin geçmis deneyimi ile “dis ticaretteki sorunlarin çözümüne de katkisini bekliyor”.
ilgili bakanliklar 13 yildir ihale edile edile “civigi çikan”, 13 yil önceki sartlara göre hazirlanmis ve artik “çag disi kalmak üzere” olan istanbul havalimani terminal binasini baslattirabilir.
ilgili bakanlar özellestirmede “ciddiyetini kaybeden” uygulamayi rayina oturtabilir.
Maliye bakani kisa sürede köklü bir vergi reformu gerçeklestiremez ama, deneyimleri ile, belli kanunlarda düzeltmeler yaptirarak, vergi gelirlerini artirabilir.
Ben sanmiyorum ki, bu tip icraata yönelecek bakanlara Mesut Yilmaz “dur” desin… Eger “bakanlar icraata yöneldi, boylarini asan isler yapiyor” diyerek bu bakanlar kuruluna destegini çekecekler var ise, “koyuverin iplerini gitsinler!..” Bu hükümet desteksiz kalirim endisesiyle hiç bir is yapamadan sürüp gidecekse, is yaptigi için “desteksiz kalsin!..” Bu seref bu ülke için birseyler yapabilenlere yeter.
(Uyan: Bu halkin ümitlerini kirmayiniz… Laf degil is yapiniz. O TV istasyonundan, öteki TV stüdyosuna kosarak günlerinizi, gecelerinizi ve de o kiymetli saatlerinizi harcamayiniz. Medyanin, TV programcilarinin degil, halkin gözüne girmek önemli!..)

 

Sende yorum yap