“Hocamız” in dükkanını Babamız” açtı

, , Sende yorum yap

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani Sayin Süleyman Demi-rel bir “ilk”e daha imza atti. “Butik” açti… Hem ,de bir “italyan tekstil üreticisi”nin butigini… Hem de mübarek Cuma günü… Hem de mübarek Cuma namazindan sonra… Bu isin “ilk”ligi nereden çikti diye soracaksiniz? Benim bildigim daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nde Cumhurbaskanlan’ndan “butik” açan olmamisti. Bana anlatildigina göre baska ülkelerde de bir Cumhurbaskani’nin butik açtigi simdiye kadar görülmemis.
Sayin Cumhurbaskanimiz.”ilk”e imzayi atti ama yandi… Bundan böyle her gün bir “butik” açmak zorunda… “italyan tekstil üreticisi”nin butigini açacak da, “Türk tesktil üreticileri”nin butigini açmayacak mi? “italyan tekstil üreticisi”nin butigini açacak da “Fransiz, Alman, ingiliz, Japon…” butiklerini açmayacak mi?
Bir seyin “ilk”i ile is bitmiyor. Yol oluyor… Allah rahmet eylesin Sayin Turgut Özal, dügün dernek gezmekten hoslanirdi. Cumhurbaskanlari’nin her zenginin dügününe, dernegine katilmasi ve sahitlik etmesi yol oldu… Rahmetli Sayin Turgut Özal dügün dernekte sarkicilara yakin olmaktan hoslanirdi… Simdi yol oldu. Sarkicisi, türkücüsü elini Cumhurbaskani’nin omuzuna atip sarki söylüyor. Arada mikrofonu uzatip Cumhurbaska-ni’ni da sarkiya katilmaya zorluyor.
Herhalde Sayin Süleyman Demi-rel’in istanbul’da “italyan tekstil üreticisi” Versace’nin butigini açmasinin bir Önemli nedeni vardir. Versace’nin özelligi sari, yesil ve kirmizi renk cümbüslü ürünlerdir. Hocamiz Sayin Necmettin Erbakan ve oglunun taktigi kravatlar, giydigi yelekler Versace mali veya Versa-ce’ye benzeyen ürünlerdir. Bu nedenle “Versace” Hocamiz’in butigi olarak ün yapti. Cumhurbaskanimiz’in gazetelerde yayinlanan bir fotografinda paltosunun astarinin Versace’nin renk cümbüsü içinde oldugunu görenler Sayin Süleyman Demirel’in de Versace modasindan etkilenmeye basladigim söylüyorlar.
Kisi olarak Sayin Süleyman Demirel’in tercihim begenisi, takdirini ifade etmesinden dogal bir sey olamaz. Sayin Süleyman Demirci diyebilir ki “Hem Hocamiz, hem ben Versace’nin ürünlerini begeniyoruz. Gittim butigini açtim… Vaaaa mi buna itiraz eden!…” Kimse buna karsi duramaz.
Nereden… Nereye?
Biz Sayin Süleyman Demirel’i, “Is-partali Çoban Sülü” olarak tanidik. ABD’de egitim görmesi, mühendis olmasi, partinin basina geçmesi, basbakan olmasi onun “Çoban Sulu” imajini bozmadi. Halk onu “Çoban Sulu” olarak, kendinden biri olarak benimsedi, sevdi…
Bir süre sonra “Çoban Sulu”, “Barajlar Krali” oldu… Halk artik Sayin Süleyman Demirel’i “Barajlar Krali” olarak görüyordu. Sayin Süleyman Demire! Barajlar Krali olarak “kurdele kesmeye”, “baraj açmaya” basladi. Ardindan “elektrik santrali” kurdelesi kesti. Ardindan “karayolu kurdelesi” kesti… Son zamanlarda kesecek baraj ve karayolu kurdelesi bulamaz oldu. Mecburen “okul kurdelesi” kesmeye basladi… Sayin Süleyman Demirel’in “butik kurdelesi” kesip, “italyan tekstil üreticisi”nin mallarini satacak bir magazanin açilisini yapar noktaya gelmesi… (…onu sevdigim için beni üzüyor… diyecektim vazgeçtim.) …Evet bu noktaya gelmesi belki de “Türkiye’deki hizli degisime ayak uydurmanin” bir sonucudur!..
Belki günümüzde kamuoyunda bir Versace butigi kurdelesini kesmek bir baraj kurdelesi kesmek ile ayni degeri tasimaktadir. Bu konuyu burada keselim, bir baskasina geçelim. Ve de burada cümle Büyük Türk Büyükleri için bir degerleme yapalim: (1) Büyüklerimiz dü-gün-dernek gezmekten yorgun düsüyor. Kendilerine yazik oluyor. (2) Büyüklerimiz dügünde-dernekte vakit öldürünce bize vakit ayiramiyor. Bize yazik oluyor. (3) Büyüklerimiz dügün-dernek gezmek için uçak, helikopter, Mercedes, koruma kullaniyor, peslerine cümle yetkili ve etkilileri takiyor… Devlete yazik oluyor.
Sayin Cumhrubaskanimiz sevdigim, saydigim bir büyügümüz. Versace “önemli bir marka”. Versace’yi Türkiye’ye getirenler herhalde “basarili isadamlari”… Bu yaziyi kimseyi küçümsemek, kötülemek, üzmek jçin yazmiyorum… Ben isin “ilkesini tartisiyorum… Bana göre esasta bir sakatlik var…”
Gianni Versace 1946 yilinda italya’da dogmus. Paris ve Londra’da dünya modasini ögrenmis. Milano’da annesinin giyim atölyesinde kendi tasarladigi giyim esyalarim dikerken dikkat çekmis. Baska firmalar için çizimler yapmis. 1974 yilinda ismini markaya dönüstürmüs. 1978 yilinda kendi ismi ile ilk koleksiyonunu çikarmis ve Milano’da ilk Versace magazasini açmis. Simdi italya’da ve baska ülkelerde kendi butikleri yaninda, anlasmali butiklerde de Versace ürünleri satiliyor. 1993 yilinda Versace “ev içi dösemesi” ile ilgili tasarim ve üretim isine de baslamis. Versace Türkiye pazarina… “…hayati sanatla içice, huzurla ve kendi stiliyle yasayanlarin seçimi…” slogani ile giriyor. Versace’yi Türkiye’ye getirenlere “hayirli isler” dileriz.

 

Sende yorum yap