Hiroshi Okuda

, , Sende yorum yap

Hiroshi Okuda, Toyota otomobil firmasinin tepe yöneticisi. Halen 64 yasinda. Dünya otomobil piyasasini sarsan, dev otomotiv kuruluslarini huzursuz eden bir yönetici olarak sivrildi. Son aylarda yabana basinda ismi çok geçiyor. Tatsuro Toyota 68 yasina gelince ayrildi ve de 1995 yilinda Toyo-ta’nin tepedeki koltuguna ilk defa aile disindan biri, Hiroshi Okuda oturtuldu. Okuda, Toyota grubu içinde çekirdekten yetismis bir yönetici. Muhasebe, satin alma iç ve dis satislar bölümlerinde bulunmus. Fi-lipinler’de, Tayvan’da ABD’de Ken-tucky’de Toyota üretim tesislerinin kurulusunda görev almis.
Okuda, 2000 yilinda Japon pazarinin yüzde 40’ini, Asya pazarinin yüzde 25’ini ele geçirmeyi, halen yüzde 8 olan ABD pazarindaki ve halen yüzde 2.5 olan Avrupa pazarindaki paylarini büyütmeyi hedef almis. Bugün Toyota’nin dünya pazarindaki payi yüzde 9.5 dolayinda. General Motors’un payi yüzde 17, Ford’un payi yüzde 13 kadar. Oku-da’nin 2000 yili hedefi yilda 6 milyon adet araç üretimiyle dünya pazarinda yüzde 10 ile yüzde 15’lik bir yere oturmak.
13.5 milyar dolarlik yatirim planlaniyor
Okuda, 2000 yilina kadar 13.5 milyar dolarlik yatirim planliyor. Bu yatirimin kaynagi nereden gelecek diye sormayiniz. Elinde 20 milyar dolarlik fon var.
Okuda 1995 yilinda isbasina geldiginden beri sirket içinde tasarruf ile fon yaratma konusuna öncelik vermis. Alinan tedbirlerle yilda 800 milyon dolar, bugüne kadar 2.5 milyar dolarlik tasarruf saglanmis. Ürün maliyetlerinde üçte, bir oranina varan indirim gerçeklestirilmis. Yeni bir model gelistirme süresi rakiplerde 3-5 yil iken Toyota’da önce 2 yila sonra 18 aya indirilmis. Motordaki hareketli parçalar yüzde 30 oraninda azaltilmis.
Bu yil Toyota’nin toplam 97 milyar dolarlik satislardan 5 milyar dolar kâr saglanmasi bekleniyor.
Toyota’nin satis kârliligi General Motors’un yarisi dolayinda. Toyota Avrupa pazarina göre çok düsük bir kâr orani ile çalisiyor. Son iki yilda ABD Dolari’nin Japon Yen’i karsisinda yüzde 30 dolayinda deger ka-
zanmasi ile Japon otomobilleri ABD pazarinda ucuzlayinca, satislar da yüzde 36 oraninda artmis.
Toyota’nin hedefi, Japonya’da iç pazarda Honda’yi vurup payini arttirmak, Japonya disindaki satislarin toplam satislar içindeki payini yüzde 48’den yüzde 68’e yükseltmek.
Fransa’da yeni Toyota fabrikasi
1996 yilinda Avrupa’da 12.5 milyon otomobil satildi. Toplam satislarda Toyota’nin payi yüzde 2.5 kadar. Tüm Japon markalari (Toyota dahil) pazarda yüzde 10.7’lik paya sahip. Toyota ingiltere’de Carina modelini üretiyor, ingiltere’deki üretimden, ingiltere’de 23 bin, Almanya’da 22 bin, italya’da 8 bin, Belçika’da 7 bin, Fransa’da 5 bin adet satiyor. Ama simdi yilda 5 bin adet Carina satilan Fransa’ya 1.6 milyar dolarlik yatirim ile yeni bir fabrika kuruluyor. Bu fabrika bes yil içinde her iki dakikada bir otomobil üretecek kapasiteye ulasacak, ingiltere’deki Carina ve motor üretim kapasitelerini ikiye katliyor. Corolla üretimi için yeni bir yatirim yapiyor.
Toyota’nin Adapazari’nda kurulu fabrikasi ingiltere’deki tesisi ile ayni teknoljiye sahip. Yüzbin araç kapasiteli. 1996 yilinda Adapazari Toyotasa tesislerinde üretilen Corol-lalar’dan iç pazarda 24.953 araç satildi. Açik anlatimiyla Adapazari tesisi, Türkiye’de, Burnaston tesisinin ingiltere’de sattigindan daha fazla Toyota satiyor.
Belki de Türkiye’nin ekonomik istikrarsizligi belki de Avrupa Toplulugu ile iliskileri nedeniyle Okuda 2000 yili projeksiyonunda Türkiye’den sözetmiyor. Okuda, Avrupa Toplulugu konusunda çok hassas, ingiliz Hükümeti’ni tehdit ediyor, “ingiltere Avrupa Para Birligi’ne girmekte tereddüt içinde… Bu nedenle ingiltere’ye güvenemiyoruz, ingiltere disinda Fransa’ya da yatirim yapip gelecegi garantiye aliyoruz” diyor.
Toyota ABD’de yeni fabrikalar kuruyor, mevcutlafin kapasitelerini artiriyor. Çin’de, Tayland’da üretim tesislerini büyütüyor, Malezya, Endonezya, Filipinler’de montaj hatlarini genisletiyor.
Okuda 2000 yilina kadar otomotiv sektörü disindaki projelere de 10 milyar dolar yatiracaklarini açkiladi.

 

Sende yorum yap